CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: listopad - grudzień 2018

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad - grudzień 2018

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: jubileusze, certyfikaty, Internet, nowości, szkolenia i targi,nagrody, promocje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nagroda PASCAL 2019 – V edycja

    Stowarzyszenie Polska Wentylacja zaprasza do udziału w V edycji nagrody PASCAL. Lista nominowanych zostanie opublikowana 4 lutego 2019 r.

  • Lubię swoją pracę – rozmowa

    Wywiad z Piotrem Klińskim laureatem nagrody PASCAL 2018.

  • Rozwój bez dużego ryzyka – rozmowa

    W tym roku firma Klimat Solec obchodziła 30-lecie. Rozmawiamy z jej właścicielami.

  • Wentylacja i klimatyzacja w Muzeum Polskiej Wódki

    Modernizacja zabytkowego obiektu jest zawsze dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla projektantów wentylacji. Wkomponowanie nowoczesnych instalacji i urządzeń we wnętrza, które są pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, wymaga dużej wiedzy i umiejętności łączenia różnych potrzeb.

  • Wentylacja w Stacji Antarktycznej

    Udział w projektowaniu Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego był niesamowitym przeżyciem, ponieważ wymagał zupełnie nowego spojrzenia na instalacje oraz na sposób działania. Ekstremalne warunki klimatyczne oraz liczne ograniczenia, niespotykane dotąd w innych projektach, miały ogromny wpływ na zaproponowane rozwiązania.

  • Szachy na lodzie

    Lód, na którym gra się w curling, musi być idealnie równy i pozbawiony defektów. Ważną rolę w utrzymaniu właściwej jakości tafli odgrywa zaawansowany system osuszania i wentylacji. Pozwala on utrzymać optymalne dla curlingu parametry wilgotności i temperatury powietrza.

  • Ostatni dzwonek – Krajowa Ocena Techniczna (KOT) – rozmowa

    Rozmowa z Robertem Geryło dyrektorem Instytutu Techniki Budowlanej.

  • Procedura wydawania Krajowych Ocen Technicznych (KOT) – wyroby do wentylacji i klimatyzacji

    Schemat postępowania w pięciu krokach.

  • Porozmawiajmy o oszczędzaniu energii

    Projektowanie oszczędnych instalacji w budynkach jest wciąż gorącym tematem. Inwestorzy i projektanci szukają nowoczesnych instalacji i urządzeń, aby móc zagwarantować najwyższą klasę energetyczną budynku i równocześnie obniżyć zużycie energii. Firmy oferują coraz bardziej wydajne energetycznie systemy. Jak w tym wszystkim odnajdują się projektanci?

  • Efektywność energetyczna budynków biurowych w praktyce

    Aby usystematyzować wiedzę i wyciągnąć właściwe wnioski z kolejnych projektów, warto brać pod uwagę cykl życia budynku. Dla zapewnienia efektywności energetycznej budynku kluczowym wydaje się proces przepływu informacji, a co za tym idzie podnoszenie świadomości zarówno projektantów, jak i użytkowników budynku.

  • Energooszczędne projektowanie instalacji HVAC w biurach – dobre praktyki

    Dla wielu projektantów poniższe porady mogą się wydać branżowymi truizmami. Jednak doświadczenie pokazuje, że nie wszystkim są znane. Stosowanie praktyk, które poprawiają bilans energetyczny obiektu, przy często niewysokich kosztach inwestycyjnych, może podnieść jakość projektowanych instalacji.

  • Komfort jest cenny

    Dążenie do wysokiej sprawności energetycznej instalacji HVAC nie jest jednoznaczne z poprawą opłacalności tych rozwiązań i zawsze powinno uwzględniać w projektowaniu wartości nadrzędne, jakimi są bezpieczeństwo, zdrowie i komfort użytkowników.

  • System zarządzania energią – europejski projekt badawczy HIT2GAP

    Dużym problemem dotyczącym efektywności energetycznej budynków jest brak zbieżności między rzeczywistą efektywnością energetyczną budynku a założeniami projektowymi. Jest to szczególnie istotne dla inwestorów i ma wpływ na generowanie dodatkowych i nieprzewidzianych, występujących w czasie eksploatacji kosztów.

  • Odzysk ciepła w wentylacji i klimatyzacji

    Wymienniki do odzysku ciepła najczęściej dobierane są dla warunków zimowych, co wpływa na ich niższą skuteczność w okresie letnim. Istnieją jednak proste rozwiązania umożliwiające poprawę efektywności odzysku ciepła na potrzeby klimatyzacji, które nie wpływają na sprawność systemu w okresie zimowym. Proponowane rozwiązania wykorzystują pośrednie chłodzenie wyparne.

  • Czy kontrola wilgotności w serwerowniach jest potrzebna?

    Kontrola wilgotności w centrach danych jest bardzo ważna, ponieważ zbyt niski jej poziom może doprowadzić do powstawania mikrowyładowań elektrostatycznych. Te z kolei są przyczyną trwałych uszkodzeń urządzeń teleinformatycznych.

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości prezentujemy:klapę przeciwpożarową transferową mcr WIP PRO/T firmy Mercor SA, pompęciepła Haier HP250M3C marki Haier, przeciwpożarową klapę odcinającą V370 firmy Frapol, przemysłowy wentylator kuchenny MBC.K EC firmy Harmann, sondę stężenia CO2 do systemu RMS firmy B&L International,sterownik SALDA SA-CONTROL firmy Lindab Polska, wawilżacz humiSonic direct firmy Alfaco oraz Rekuperator decentralny jednorurowy firmy Alnor Systemy Wentylacji.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Jaki wpływ na prędkość w strefie przebywania ludzi będzie miało położenie belki chłodzącej równolegle lub prostopadle do ściany zewnętrznej w przestrzeni typu open space? odpowiada Tomasz Ciągała ekspert z firmy Schako Polska.

  • Przegląd belek chłodzących

    Doradcy techniczni z firm, które oferują belki chłodzące otrzymali zadanie inżynierskie polegające na doborze urządzenia najlepiej spełniającego wymagania określone w zadaniu. Zostały zaprezentowane belki tych firm, które odpowiedziały na nasze zaproszenie do wzięcia udziału w przeglądzie.

  • Strefa studenta

    Swoje praktyki studenckie opisali Dominika Zaniewicz a firmy WSP Polska oraz Mateusz Wielk z firmy Lindab.

  • Harmonia ciała i umysłu

    O swojej pasji - zamiłowaniu do jogi - opowiedziała Ilona Krywionek z firmy KLIMAT SOLEC.

od redaktora

Dziś wiele osób twierdzi, że nie ma czasu na… własne życie. McKinsey & Company − amerykańska spółka zajmująca się doradztwem w zakresie zarządzania strategicznego – podaje, że tylko 2% inwestycji jest realizowanych w zakładanym budżecie i na czas. Okazuje się, że skuteczne zarządzanie czasem jest bardzo trudne i to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W świecie zalewanym coraz większą ilością informacji potrzebujemy więcej czasu na przetworzenie i analizowanie danych. Liczba bodźców, która do nas dociera, zaczyna przerastać możliwości ludzkiej percepcji, co wywołuje stres, a to niestety utrudnia skuteczne działanie. Według statystyk aż 65% kierowników projektów inwestycyjnych cierpi na syndrom przewlekłego stresu z powodu utraty kontroli nad harmonogramem i budżetem. Pomocne są technologie cyfrowe, które najwcześniej pojawiły się w przemyśle – cyfrowe prototypy urządzeń już od dawna nikogo nie dziwią. Branża budowlana, po latach opóźnień, również na coraz większą skalę wdraża cyfrowe modele i symulacje procesu budowy i eksploatacji. Modelowanie informacji o budynku (BIM) umożliwia realizację złożonych procesów i analiz, które nie były dotąd wykonywane ze względu na duże koszty lub czasochłonność. Inżynierowie nie mają wątpliwości, że używając tej technologii można budować szybciej. Termin realizacji dzięki korzystaniu z BIM średnio skraca się o 12%. Dodatkowa korzyść to obniżenie kosztów, co jest tym wyraźniejsze, im bardziej inwestycja jest skomplikowana. W procesie budowlanym, bez takiego wsparcia, na kolejnych etapach tracona jest już zdobyta wiedza, ponieważ tradycyjne dokumenty zawierają jedynie 30% informacji zebranych przez ludzi zaangażowanych w projekt we wcześniejszych fazach. Na każdym kolejnym etapie trzeba zaczynać od pracochłonnego i niestety kosztownego odtwarzania danych. BIM umożliwia zebranie w formie cyfrowej 100% informacji, a także swobodny do nich dostęp osobom, które później dołączają do zespołu. Informacje pozostają cały czas aktualne, ponieważ zawsze można wprowadzać potrzebne zmiany. Po zakończeniu budowy już na etapie eksploatacji model BIM pozwala na stałe uzupełnianie informacje związanych z cyklem życia obiektu. Nie ma więc obaw, że ważne dane zaginą bezpowrotnie. Zawsze w razie potrzeby można do nich wrócić. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum