CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

wrzesień - październik 2023
lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: wrzesień - październik 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

wrzesień - październik 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, Internet, programy, szkolenia, publikacje, nowy cennik, certyfikaty, KOT-y, targi, nagrody, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Koncepcja odzysku ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej w typowym budynku mieszkalnym

    Wentylacja wyciągowa jest systemem powszechnym w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym zarówno istniejącym, jak i nowo projektowanym. Mimo oczywistych wad – niskiej sprawności energetycznej spowodowanej usuwaniem z budynku wraz ze zużytym powietrzem dużej ilości ciepła, problemów akustycznych związanych z nawietrzakami okiennymi lub ściennymi oraz dyskomfortu wywołanego zimą przez wprowadzanie do mieszkań strumienia zimnego powietrza bezpośrednio z zewnątrz – cieszy się niesłabnącą popularnością.

  • Pompy ciepła – branża potrzebuje kompleksowego planu działania

    Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

  • Pompy ciepła – znak jakości EHPA-Q

    EHPA-Q to znak jakości nadawany pompom ciepła przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), dający gwarancję wysokiej jakości i efektywności energetycznej pojedynczych urządzeń i kompletnych instalacji z pompami ciepła. Jest również potwierdzeniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

  • Certyfikat HP Keymark dla pomp ciepła

    Keymark to dobrowolny europejski znak jakości produktów i usług, który potwierdza zgodność z normami europejskimi. Stanowi własność europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC i jest wydawany przez uprawnione jednostki certyfikujące.

  • „Unijny akcelerator pomp ciepła” i plan działania Komisji Europejskiej

    Komisja Europejska pracuje nad kompleksowym „Planem działania na rzecz przyspieszenia wprowadzania pomp ciepła w całej Unii Europejskiej”. W dokumencie ma być wskazane, jak optymalnie wykorzystywać na ten cel rozmaite dostępne środki, w tym te wpisane w regulacje unijne, a także, jak pokonywać bariery utrudniające szybkie wdrażanie technologii. Plan będzie przedstawiony w formie strategicznego komunikatu Komisji Europejskiej, prawdopodobnie w czwartym kwartale bieżącego roku.

  • Dotacje na pompy ciepła w Polsce – zrównoważone ogrzewanie i ochrona środowiska

    W dzisiejszych czasach poszukiwanie ekologicznych metod ogrzewania nabiera ogromnego znaczenia. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym powietrznych i gruntowych pomp ciepła, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wspierając te wysiłki, rząd wprowadził różnorodne programy dotacji na instalację pomp ciepła.

  • Pompy ciepła dużej mocy

    Czy pompy ciepła to urządzenia, w które nadal warto inwestować? Czy dotyczy to również modeli o większej mocy, przeznaczonych do budynków komercyjnych, przemysłowych i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej? Na oba pytania odpowiedź brzmi – tak. Warto inwestować, ponieważ urządzenia te dobrze sprawdzają się także w obiektach większych niż domy jednorodzinne.

  • Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła – przepisy prawne

    Ograniczenie hałasu generowanego przez pracujące pompy ciepła montowane na zewnątrz budynku powinno być uwzględniane już na etapie projektowania instalacji. Identyfikacja problemów akustycznych i zapobieganie im pozwoli zminimalizować obciążenia hałasem.

  • Mity na temat pomp ciepła

    Popularność powietrznych pomp ciepła z roku na rok jest coraz większa. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania pompami ciepła, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii dotyczących tych urządzeń. W tekście postaramy się obalić niektóre z nich.

  • Technologia odzysku gazu gorącego (HTR) w pompach ciepła

    Wzrost popularności pomp ciepła sprawił, że cały czas pojawiają się nowe technologie, które pozwalają na zmniejszenie zarówno zużycia energii, jak i kosztów eksploatacji. Jedną z nich jest HTR, czyli odzysk ciepła z czynnika chłodniczego.

  • Czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła

    W obecnych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, nakłania się do stosowania niskotemperaturowych systemów grzewczych. Państwo polskie oraz Unia Europejska dofinansowują zakup, montaż i modernizację ekologicznych źródeł ciepła. Wzrost cen paliw kopalnych w latach 2021–2023 spowodował wzrost kosztów ogrzewania za pomocą tradycyjnych urządzeń na paliwa stałe. Z tego powodu pompy ciepła zyskały ogromną popularność.

  • Prawidłowy dobór pompy ciepła

    Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia do celów grzewczych i chłodniczych. Jej poprawny dobór jest kluczowy, by osiągnąć wysoką wydajność systemu oraz zminimalizować koszty eksploatacyjne.

  • Wielokryterialna certyfikacja BREEAM, a systemy HVACR

    Certyfikacja BREEAM odgrywa z roku na rok coraz większą rolę w budownictwie w całej Polsce. Za pomocą wielokryterialnych systemów oceny budynków można oszacować wpływ budownictwa na środowisko naturalne i jednocześnie zapewnić komfort pracownikom i pobliskim mieszkańcom.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rekuperatory OXYGEN firmy OEM Energy, należącej do Elevion Group,przetworniki przepływu typu 210 firmy B&L INTERNATIONAL, teleskopy do anemometrów firmy Testo, klimatyzatory Jupiter+UV firmy ANG KLIMATYZACJA, RED Optimise usługi cyfrowe nowej generacji oferowane przez firmę CAREL, puszki rozprężne EPP z trzema króćcami firmy ALNOR SYSTEMY WENTYLACJI, osuszacze przemysłowe EPD firmy EBERG oraz program do konfiguracji systemów napowietrzania firmy MERCOR SA

  • Pytanie do eksperta

    Na pytania: Jak wykonać trwałą instalację pompy splitowej? oraz Jak skutecznie zabezpieczyć monoblok przed zamarzaniem?- odpowiada Łukasz Olszewski ekspert z firmy De Dietrich

  • Strefa studenta

    Kliwent Event 2023 – dziewiąta edycja konferencji studenckiej Celem tej edycji konferencji Kliwent Event, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo- -Hutniczej w Krakowie, podobnie jak w poprzednich latach, było spotkanie środowiska akademickiego z przedstawicielami branży HVACR.

  • Kajakiem po zdrowie

    O swojej pasji, jaką jest kajakarstwo opowiedział Alojzy Kowal Elektromechanik w Dziale Utrzymania Ruchu FRAPOL sp. z o.o.

  • Dodatek specjalny – pompy ciepła

    Prezentacje wybranych modeli pomp ciepła znanych i uznanych na rynku firm: ANG WENTYLACJA Sp. z o.o., ROBERT BOSCH Sp. z o.o., ELEKTRONIKA SA FREE Polska Sp. z o.o., IGLOTECH Sp. z o.o., REFSYSTEM Sp. z o.o. KLIMA-THERM Sp. z o.o., LG ELECTRONICS POLSKA Sp. z o.o., PANASONIC HEATING & COOLING SOLUTIONS, VIESSMANN Sp. z o.o. oraz WOLF TECHNIKA GRZEWCZA Sp. z o.o.

Wydanie: lipiec - sierpień 2019

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

lipiec - sierpień 2019

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: informacje z życia firm, Internet, aplikacje, nowości, konferencje, szkolenia, realizacje, promocje, publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Wodne szaleństwa – Spotkanie Członków wspierających SPW nad Jeziorem Szczytno Wielkie

    Już po raz 13 właściciele i dyrektorzy firm członkowskich spotkali się, by wspólnie odpocząć od pracy i na moment zapomnieć o codziennych obowiązkach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm: B&L International, BH-Res, BerlinerLuft. Technik, Ciecholewski-Wentylacje, Ekoklimax Projekt, Euro- -Went, Frapol, Harmann Polska, Kentel Polska, Klimar, Klimat Solec, Roha Group, Ventia, Ziehl-Abegg Polska oraz pracownicy Politechniki Warszawskiej i Stowarzyszenia Polska Wentylacja.

  • Kampania społeczna „Dom bez rachunków”

    Jak obniżyć koszty chlodzenia, wentylacji, ciepłej wody użytkowej i ogrzewania w domach jednorodzinnych? Rusza kampania społeczna skierowana do osób, które planują budowę domu nowoczesnego, ale taniego w eksploatacji. Tematyka kampanii może być interesująca także dla architektów, instalatorów i branżystów.

  • Potrzebna kreatywność i pomysłowość

    Rozmowa z Bożenną Ewą Sawicką laureatką Nagrody PASCAL 2019.

  • Nowe firmy w Stowarzyszeniu Polska Wentylacja

    W pierwszych miesiącach 2019 roku do Stowarzyszenia dołączyły dwie nowe firmy Ciecholewski-Wentylacje i Klimar. Zapytaliśmy przedstawicieli tych firm o to, jakie mają nadzieje i oczekiwania związane z członkostwem.

  • IGLOTECH laureatem nagrody biznesowej DELTA

    W tym roku już po raz piąty zostały przyznane nagrody DELTA, które wręczono najbardziej dynamicznym i skutecznym biznesowo firmom. W kategorii firm działających ponad 20 lat laureatem został IGLOTECH. Rozmawiamy z Prezesem Rafałem Ostrowskim.

  • Przebudowa i rozbudowa Domu Towarowego SMYK – systemy wentylacji i klimatyzacji

    Dom Towarowy SMYK (obecnie CEDET) to unikatowy projekt odrestaurowania i rozbudowy zabytkowego budynku – zlokalizowanego przy ul. Kruczej 50 w Warszawie – modernistycznej perły polskiej architektury powojennej. Przed trudnym zadaniem stanęli nie tylko architekci, lecz także projektanci instalacji sanitarnych.

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – Wytyczne CNBOP-PIB – wydanie z maja 2019

    CNBOP-PIB opublikowało drugie wydanie wytycznych, które dotyczą zasad funkcjonowania i projektowania systemów oddymiania klatek schodowych. Zostało poświęcone urządzeniom służącym oddymianiu w budynkach, w których ich zastosowanie jest wymagane przepisami techniczno-budowlanymi.

  • Ochrona przeciwpożarowa w budynkach z systemem wielopoziomowego parkowania

    Gaszenie pożaru w budynku z wielopoziomowym parkowaniem pojazdów stwarza znacznie większe ryzyko dla strażaków, ponieważ w bardzo ograniczonej przestrzeni zaparkowanych jest więcej samochodów. Jednak w polskich przepisach techniczno- -budowlanych brakuje przepisów przeciwpożarowych dotyczących garaży z platformami do wielopoziomowego parkowania samochodów.

  • Oddymianie garaży podziemnych – przypadek dźwigów samochodowych

    Zmiany dotyczące wymagań w zakresie wentylacji pożarowej w garażach zamkniętych pojawiają się cyklicznie co kilka lat. Ostatnia została ujęta w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki z dnia 14 listopada 2017 r .

  • Systemy sterowania wentylacją mechaniczną w garażach

    Zasady stosowania wentylacji w garażach zamkniętych dla samochodów osobowych reguluje §108 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późniejszymi zmianami. W garażach powyżej 10 stanowisk musi być stosowana wentylacja mechaniczna sterowana czujkami (detektorami) niedopuszczalnego stężenia tlenku węgla (CO). Niestety nie zdefiniowano, jaką wartość należy uznać za niedopuszczalną.

  • Wielostrefowe klapy odcinające do systemów wentylacji pożarowej

    W Polsce przepisy techniczno-budowlane z zakresu zabezpieczeń pożarowych należą do najostrzejszych w Europie. Jednak paradoksalnie na etapie projektowania i budowy często daje się zauważyć brak staranności w odpowiednim stosowaniu wyrobów zgodnie z ich przeznaczeniem.

  • Lokalizacja i intensywność nawiewu powietrza w garażach zamkniętych

    Doprowadzenie powietrza kompensacyjnego do instalacji oddymiającej jest wymagane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie § 270. Jednak mimo wielu standardów projektowych ta kwestia nie jest wciąż do końca wyjaśniona.

  • Projektowanie budynków zgodnie z koncepcją Cradle to Cradle

    Koncepcja C2C, czyli projektowanie „od kołyski do kołyski”, to zbiór zasad – dotyczący projektowania systemów i budynków – których stosowanie korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

  • Dobór rekuperatora – automatyka

    Producenci urządzeń HVAC coraz częściej spotykają się z wymagającymi i świadomymi inwestorami – takimi, którzy wiedzą, jak działa centrala wentylacyjna oraz czego można od niej wymagać. Nie wystarczy już zagwarantowanie, że urządzenie włączy się i wyłączy w sposób automatyczny, jest kompaktowe oraz ma wysoką sprawność. Nabywców interesuje również sterowanie, które pozwala w pełni wykorzystywać możliwości centrali.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Jak wybrać optymalne rozwiązanie klimatyzacji w serwerowniach? - odpowiada Jarosław Hrehorowicz z firmy CentroClima.

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości prezentujemy: nową aplikację do zarządzania pompami ciepła firmy Alfaco, kratkę ze stabilizatorem przepływu ALIZE AUTO firmy Lindab, system kanałów i kształtek z EPP firmy Alnor, HAVACO – zawory powietrzne typu skandynawskiego firmy Ventia, klimatyzator Fuji Electric KPCA firmy Iglotech, kompaktowe przyrządy pomiarowe firmy Testo, rejestrator typu RMS-LOG-T30 firmy B&L International oraz klapę zwrotną serii FROGG firmy Harmann.

  • Strefa studenta

    Członkowie Koła Naukowego „Kliwent” opisują swoją wizytę w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. O Warsztacie projektanta pisze Ewelina Grochowska. Zamieszczamy również relację z Konferencji Kliwent Event 2019.

  • Jest we mnie muzyka

    O swojej pasji opowiada Sławomir Giska z firmy Halton.

od redaktora

Jak będzie wyglądał rynek pracy za 30 lat? W dobie szybkich zmian technologicznych trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie. To, że takie zmiany nastąpią i będzie za nimi stała sztuczna inteligencja jest w zasadzie pewne. Ludzie mają dwa rodzaje umiejętności – fizyczne i poznawcze. Rewolucja przemysłowa z końca XIX w. sprawiła, że maszyny zaczęły rywalizować z ludźmi w szybkości wykonywania pracy fizycznej. Okazały się lepsze i bardziej precyzyjne. Fabryki zautomatyzowano, a duża część robotników musiała poszukać sobie innego zajęcia. Obecnie wydaje się, że stoimy przed kolejną rewolucją, która sprawi, że maszyny będą rywalizowały z nami w zakresie umiejętności poznawczych czyli zdolności uczenia się nowych rzeczy. Komputery zwiększają swoje możliwości obliczeniowe, przyśpiesza postęp w zakresie badania mechanizmów biochemicznych, które mają wpływ np. na podejmowanie decyzji. To prosta droga do zastąpienia ludzi na stanowiskach kierowniczych. Pozostaje nam jeszcze kreatywność, którą trudno zautomatyzować. Futuryści wieszczą jednak, że już w najbliższej przyszłości nie będzie dziedziny, która całkowicie obroni się przed maszynami. W pesymistycznym scenariuszu ludzie będą z nimi walczyć o miejsca pracy, w optymistycznym będą współpracować. Po tym jak w 1997 roku stworzony przez IBM komputer Deep Blue pokonał arcymistrza szachowego Kasparowa ludzie nie przestali grać w szachy. Jednak dwadzieścia lat później dokonał się kolejny przełom. Opracowany przez Google program AlphaZero wygrał z innym programem Stockfish 8, który rok wcześniej zdobył mistrzostwo świata w szachach komputerowych. Pokonany program korzystał z ludzkich doświadczeń mistrzów szachowych i potrafił przeanalizować 70 mln ruchów figur na minutę. AlphaZero był dużo wolniejszy i nie znał żadnych strategii szachowych. Jego twórcy wyposażyli go jednak w umiejętność uczenia się. Program nauczył się rozgrywania partii szachowych, grając sam przeciwko sobie. Ponieważ nie zdobywał wiedzy bezpośrednio od ludzi, niektóre ruchy były tak zaskakujące, że szachiści musieli uznać kreatywność maszyny. Czy to znaczy, że na naszych oczach runął ostatni bastion, czyli ludzka pomysłowość? Miejmy nadzieję, że nie. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum