CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: wrzesień - październik 2019

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

wrzesień - październik 2019

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: informacje z życia firm, nowości, realizacje, konferencje, szkolenia, sympozja, atesty, nowe lokalizacje, promocje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • EUROKLIMAT laureatem nagrody biznesowej DELTA

    W tym roku już po raz piąty zostały przyznane nagrody DELTA, które wręczono najbardziej dynamicznym i skutecznym biznesowo firmom. W kategorii firm działających do 20 lat laureatem został EUROKLIMAT. Rozmawiamy z Prezesem Andrzejem Durkiewiczem.

  • Każda instalacja to właściwie prototyp – rozmowa z Jerzym Bystrzyńskim laureatem Nagrody PASCAL 2019

    Rozmowa z Jerzym Bystrzyńskim laureatem Nagrody PASCAL 2019.

  • Nietypowe źródło chłodu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

    Nietypowym źródłem chłodu są specjalne agregaty chłodnicze ze skraplaczami chłodzonymi wodą rzeczną z pobliskiej Motławy. Sama instalacja wody lodowej to rozwiązanie standardowe. Natomiast część związana z obiegiem wody rzecznej, choć technicznie nie tak bardzo skomplikowana, wymagała od projektantów wielu zabiegów.

  • Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie – budynek ogrzewany lodem

    Projekt Małopolskiego Centrum Nauki to jedno z większych wyzwań, przed jakimi stanęło biuro projektowe Cegroup. Ze względu na różnorodne funkcje obiektu instalacje wentylacyjne musiały spełniać szereg niestandardowych wymagań, a to z kolei wymusiło stosowanie nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich była pompa ciepła z dolnym źródłem w postaci zbiornika lodu, będącego jednocześnie magazynem energii.

  • Szkoła muzyczna w dawnym sierocińcu

    W neogotyckim zmodernizowanym gmachu dawnego sierocińca będzie funkcjonował Zespół Szkół Muzycznych. Tuż obok zostanie wzniesiona nowa sala koncertowa. Ze względu na wysokie wymagania dotyczące akustyki tego typu obiekty są zawsze dużym wyzwaniem dla projektantów wentylacji i klimatyzacji.

  • Efektywność energetyczna basenowych systemów wentylacyjnych

    Projektowanie systemów wentylacyjnych w obiektach basenowych powinno być połączone z oszacowaniem przyszłych kosztów eksploatacji w warunkach pracy konkretnego obiektu. W tym celu warto stosować precyzyjne informatyczne narzędzia analityczne, uwzględniające zarówno warunki pracy pływalni, jak i roczny rozkład temperatury na zewnątrz budynku.

  • System dystrybucji powietrza w pomieszczeniu hali basenowej

    Pomieszczenie hali basenowej powinno być wyposażone w instalacje wentylacyjno- -klimatyzacyjne spełniające szereg wymagań. Równocześnie musi być zapewniona odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w całym pomieszczeniu, co gwarantuje komfort cieplny użytkownikom oraz chroni elementy budynku przed zawilgoceniem. Należy przy tym pamiętać, aby zastosowane rozwiązania nie generowały wysokich kosztów eksploatacji.

  • Instalacje wentylacji i ogrzewania w halach krytych pływalni – kompendium wiedzy

    Przy projektowaniu oraz wykonywaniu instalacji wentylacyjnych hal basenowych należy przestrzegać określonych zasad. Jest to bardzo ważne szczególnie w późniejszej eksploatacji obiektu. Prawidłowe wykonanie instalacji wentylacyjnych i ogrzewania znacząco wpływa również na komfort użytkowników.

  • Innowacyjna instalacja napowietrzająco-chłodząca z połowy lat 30. ubiegłego wieku

    W połowie lat 30. XX wieku w Kielcach, w kamienicy mieszczącej obecnie Wojewódzki Dom Kultury, zaprojektowano i wykonano nowoczesną, jak na tamte czasy, instalację napowietrzająco-schładzającą. Jest ona dowodem na to, że rozwiązania proekologiczne, ograniczające zużycie energii na cele chłodnicze, były znane i stosowane już kilkadziesiąt lat temu.

  • Centrale wentylacyjne – rozruch i eksploatacja

    Nawet właściwie zaprojektowane i zamontowane centrale wentylacyjne nie spełnią swoich zadań, jeśli są niewłaściwie serwisowane i konserwowane. Wykonywanie stałych przeglądów pozwala na zmniejszenie awarii nawet o 50%. Dodatkowo regularne serwisowanie znacznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej oraz koszty ewentualnych napraw.

  • Integracja wentylacji mechanicznej z instalacją grzewczą i chłodzącą w budynkach pasywnych

    Zintegrowanie systemu grzewczo-chłodzącego z układem wentylacji mechanicznej w budynku pasywnym powinno zapewnić komfort klimatyczny przy zachowaniu wysokiej efektywności energetycznej. Spełnienie tych kryteriów ułatwia zastosowanie wytycznych opracowanych przez Passive House Institute (PHI).

  • Z poradnika instalatora

    Negatywne skutki błędów montażowych będą odczuwane jeszcze długo po zakończeniu inwestycji. Dlatego warto poznać rozwiązania, które usprawnią prowadzenie prac montażowych i zagwarantują prawidłową pracę instalacji. W tym odcinku został omówiony montaż połączeń elastycznych.

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości prezentujemy:przemysłową sondę temperatury i wilgotności Rotronic HC2A-ICXXX firmy B&L International, rozwiązanie humiFog direct firmy Carel,podwieszaną centralę rekuperacyjną Neovent firmy Iglotech, rekuperator serii PremAIR z wymiennikiem entalpicznym firmy Alnor Systemy Wentylacji, CSDG® Cyfrowy System Detekcji Gazów do garaży podziemnych firmy Gazex, wentylator indukcyjny do garaży INDUFLOW EC firmy Harmann, Systemy multisplit Hisense firmy Schiessl Polska oraz centralę wentylacyjną Komfovent VERSO R5000V firmy Ventia

  • Krajowe Oceny Techniczne – niekończąca się historia

    Kolejny raz został przesunięty termin obowiązkowego znakowania wyrobów wentylacyjnych znakiem B. Producenci otrzymali dodatkowe półtora roku na dostosowanie się do nowych przepisów. Zapytaliśmy przedstawicieli producentów, jak to zostało odebrane przez branżę.

  • „Wentylacja awaryjna obiektów budowlanych” – nowa publikacja

    Nowa publikacja Doroty Brzezińskiej to monografia, w której autorka zaprezentowała eksperymentalne, zrealizowane w skali rzeczywistej, oraz modelowe projekty badawcze wybranych systemów wentylacji awaryjnej.

  • Z pasji do innowacji

    O swojej pasji opowiada Marcin Spędzia z firmy CEO 2MS Serwis

od redaktora

Czyste powietrze Redaktor naczelny: Tomasz Trusewicz, Redaktor prowadząca: Elżbieta Socha Redakcja: Aleksandra Kuśmierczyk, Reklama: Wioleta Komsta Skład i łamanie: BigR, www.bigr.pl, Druk i oprawa: www.drukarniataurus.pl Zdjęcie na okładce: ©Kange Studio | stock.adobe.com Czasopismo bezpłatne Nakład: 6000 egz. w całości kolportowany wśród specjalistów branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej Wydawca: Stowarzyszenie Polska Wentylacja, 02-520 Warszawa, ul. Wiśniowa 40B lok. 6, tel. 22 542 43 14, cyrkulacje@wentylacja.org.pl Celem programu „Czyste powietrze” jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Ma temu służyć m.in. wymiana starych kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacja. Program przewiduje również dofinansowanie na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Po analizie uwag, które spłynęły z rynku, organizacje branżowe skupione w POBE – Porozumieniu Branżowym na Rzecz Efektywności Energetycznej – w tym Stowarzyszenie Polska Wentylacja, zaproponowały zmiany merytoryczne w funkcjonowaniu Programu. SPW wnioskowało m.in. o urealnienie kwoty kosztów kwalifikowanych instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Oceniając realny poziom kosztów zakupu i wykonania instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, można stwierdzić, że zaproponowany obecnie poziom kosztów nie pokrywa rynkowych kosztów zakupu i montażu instalacji. Zachodzi ryzyko wyboru urządzeń niespełniających standardów technicznych, oraz wykonawców, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia, co w konsekwencji nie przyniesie oczekiwanych efektów energetycznych. Poziom kosztów pozwalający na zakup efektywnej energetycznie i trwałej centrali wentylacyjnej (rekuperatora) ustalono na 10 000 zł. Wykonanie poprawnie działającej instalacji wentylacyjnej to kolejne 10 000 zł. Łącznie wartość zestawu zdaniem Stowarzyszenia powinna wynosić 20 000 zł. SPW proponuje również, aby sformułowanie dotyczące sprawności odzysku ciepła zastąpić wymaganiem odwołującym się do klasy energetycznej A lub A+ zgodnie z rozporządzeniem UE nr 1254/2014. Ułatwiłoby to ocenę efektywności energetycznej urządzeń. Warto również rozważyć wprowadzenie do kosztów kwalifikowanych metod modernizacji wentylacji polegających na zastosowaniu wentylacji o regulowanym wydatku, w zależności od sposobu użytkowania pomieszczeń, czyli wentylacji kontrolowanej na żądanie (DCV). Celem proponowanego rozwiązania jest umożliwienie stosowania alternatywnych rozwiązań technicznych zmniejszających zużycie energii związanej z wentylacją budynków w sytuacjach, w których niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum