CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: listopad - grudzień 2020

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad - grudzień 2020

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: informacje z życia firm, inwestycje i realizacje, nowości, publikacje, Internet, media, nagrody, atesty, certyfikaty, promocje , a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Refsystem laureatem nagrody biznesowej DELTA 2020

    W tym roku już po raz szósty zostały przyznane nagrody DELTA, które wręczono najbardziej dynamicznym i skutecznym biznesowo firmom. W kategorii firm działających do 20 lat laureatem został Refsystem. Rozmawiamy z Prezesem Zarządu Leszkiem Bystrzyckim.

  • Zawód pozwalający tworzyć – rozmowa z Grzegorzem Kalickim i Leszkiem Machowskim laureatami nagrody PASCAL 2020 za projekt instalacji w Hotelu Europejskim w Warszawie

    Rozmowa z Grzegorzem Kalickim i Leszkiem Machowskim laureatami nagrody PASCAL 2020 za projekt instalacji w Hotelu Europejskim w Warszawie.

  • Podziemna serwerownia i superkomputer – systemy HVAC w budynku Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej

    W Gdańsku powstaje jedno z najnowocześniejszych i innowacyjnych ośrodków przetwarzania danych w Europie – Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). Aby zapewnić właściwą pracę urządzeń, w tym superkomputera, należało zaprojektować bardzo nowoczesny system wentylacji i klimatyzacji.

  • Właściwy dobór rekuperatora

    W potocznym języku słowo „rekuperator” od jakiegoś czasu zaczęło funkcjonować w znaczeniu „centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła”, co bardzo cieszy, ponieważ utożsamianie wentylacji z odzyskiem ciepła jest prawidłowym kierunkiem postrzegania procesu wentylowania pomieszczeń. Niemniej jednak dla inżynierów z branży HVAC rekuperator nadal pozostaje wymiennikiem ciepła, będącym elementem centrali wentylacyjnej, służącym do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń (zimą) lub nawiewanego (latem).

  • Wentylacja pożarowa garaży wielostanowiskowych

    W ostatnim czasie miały miejsce poważne w skutkach pożary w garażach podziemnych. Wszystkie obiekty łączy to, że nie były wyposażone w instalacje zabezpieczeń przeciwpożarowych, w tym wentylację pożarową.

  • Kurtyny powietrzne

    Brak w budynku bariery oddzielającej przestrzeń wewnętrzną od zewnętrznej powoduje duże straty energetyczne. Ograniczenie dopływu powietrza z zewnątrz w okresie zimowym może odbywać się za pomocą zabiegów architektonicznych – drzwi obrotowych, przedsionków, wejść labiryntowych, podwójnych drzwi przesuniętych względem siebie, śluz powietrznych – lub dzięki zastosowaniu kurtyn powietrznych.

  • Modernizacja układów HVAC – wymiana wentylatorów

    Systemy instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej można zmodernizować, zastępując dotychczas pracujące stare wentylatory nowymi o wyższej sprawności. Wymiana pozwala na znaczne zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej przy zachowaniu tych samych parametrów pracy układu.

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości prezentujemy: pompy ciepła Versati III firmy Alfaco, centralę wentylacyjną HERU T firmy Östberg, centralę wentylacyjną Komfovent Domekt R 450 V firmy Ventia, klapy zwrotne RSK-P i RSK-PM firmy Ventia, tłumiki akustyczne do wentylacji chemoodpornej firmy Alnor Systemy Wentylacji, oczyszczacz powietrza BerlinerLuft.Pure firmy BerlinerLuft.Technik, wentylatory dachowe MONSTER EC firmy Harmann oraz klapę do systemów wielostrefowej wentylacji pożarowej firmy Frapol.

  • Optymalizacja energetyczna instalacji HVAC w budynkach

    Zoptymalizowanie zużycia energii w budynku powinno być poprzedzone – i to już na etapie projektowania – analizą wariantów wykonania zarówno rozwiązań systemu HVAC, instalacji elektrycznych, jak i architektury.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Czym jest i jak działa entalpiczny wymiennik ciepła? - odpowiada Mateusz Witczak ekspert z firmy Ventermo.

  • Strefa studenta

    Technologia pozwalająca na stworzenie wirtualnej rzeczywistość istnieje od kilkudziesięciu lat i wciąż prężnie się rozwija. Z roku na rok powstają coraz tańsze rozwiązania i szerzej dostępne urządzenia, w tym okulary VR oraz kontrolery. Wygląda na to, że takie rozwiązania zawitają również do branży instalacji budynkowych.

  • Ratujmy morświny

    O swojej pasji i potrzebie ochrony morświnów opowiada Małgorzata Hawro z firmy Aircon.

od redaktora

Umysł ludzki jest złożony i tajemniczy. Funkcjonuje w sposób, który dopiero zaczynamy rozumieć. Jest niezbędny, by przechowywać i analizować zdobyte informacje. Szybkość ich pozyskiwania, w ostatnich latach, stała się prawie tak samo ważna jak ich treść. Służy temu narzędzie, którego wcześniej nie znano – sieć internetowa. Średnia dzienna liczba wyszukiwań w Google wzrosła z 9800 w 1998 roku do ponad 4,7 biliona obecnie. Powszechny i łatwy dostęp na stronach World Wide Web do wiadomości z bardzo różnych dziedzin zaczyna odbijać się na naszej pamięci i nie pozostaje bez wpływu na działanie ludzkiego mózgu. Badania naukowe udowodniły, że „efekt Google” zmienia sposób myślenia. W eksperymencie z 2011 roku, opublikowanym w Science Magazine, studenci zapamiętali mniej informacji niż zakładano, ponieważ wiedzieli, że będą mogli później łatwo uzyskać do nich dostęp na komputerze. Okazało się, że sieć coraz częściej jest traktowana jak rodzaj wygodnej podręcznej pamięci, więc nie czujemy już potrzeby przechowywania wiedzy długoterminowo we własnym mózgu. Brzmi to dość niepokojąco. Przed erą Internetu autorytetami zostawali eksperci o szerokich horyzontach. To ich traktowano jako skarbnicę specjalistycznej wiedzy, którą dzielili się z innymi. Dzisiaj, często bezrefleksyjnie, za główne źródło informacji uważa się Internet. Polegamy na informacjach, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Zdajemy się nie zauważać, że w ten sposób zwalniamy własny umysł z umiejętności zapamiętywania danych. Jednak im częściej korzystamy z wyszukiwarek, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zatrzymamy na dłużej to, co czytamy. Tracimy powoli zdolność krytycznego myślenia, którego nie ma bez informacji przechowywanych przez nasze mózgi w pamięci długotrwałej. Bez tego nie można ani zrozumieć otaczającego świata, ani wejść z nim w interakcję. Jeśli polegamy nie na własnym umyśle, a jedynie na Googlach, traktując je jak przechowalnię wszechwiedzy, możemy utracić ważną część własnej tożsamości. Już od 10 lat „Cyrkulacje” stawiają na rzetelną wiedzę ekspercką. Na szczęście nasi Czytelnicy nie muszą się obawiać niesprawdzonych informacji. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum