CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: listopad - grudzień 2022

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad - grudzień 2022

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, Internet, nowe siedziby, nowe oddziały, certyfikaty, publikacje, targi, konferencje, szkolenia, marketing, promocje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nagroda biznesowa DELTA 2022

    Ósma edycja Nagrody DELTA Stowarzyszenie Polska Wentylacja już od 2014 r. nagradza firmy z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej, które wykażą się najbardziej dynamicznym, długofalowym wzrostem wyników finansowych.

  • Projektant ma obowiązek doskonalić warsztat – rozmowa z Profesorem Edwardem Szczechowiakiem – Laureatem Nagrody PASCAL 2022

    Rozmowa z Prof. Edwardem Szczechowiakiem – Laureatem Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC oraz źródeł ciepła i chłodu w budynku edukacyjno-badawczym Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

  • Biurowiec The Ridge w Kapsztadzie

    Inspirującym przykładem realizacji zasad zrównoważonego budownictwa jest biurowiec firmy Deloitte zlokalizowany w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. Wysiłek inżynierów i architektów jest wyraźnym krokiem naprzód w stronę obniżania emisji dwutlenku węgla w sektorze budownictwa zarówno z punktu widzenia węgla operacyjnego (ang. operational carbon), jak i wbudowanego (ang. embodied carbon).

  • Oszczędność energii zużywanej przez system HVAC – modernizacja wentylatorów w wieżowcu w Dubaju

    Całkowita wymiana starych systemów wentylacyjnych jest czasochłonna i kosztowna. Jednak modernizacja wentylatorów w wieżowcu w Dubaju pokazała, że istnieje ogromny potencjał oszczędności energii zużywanej przez systemy wentylacyjne, dzięki zastosowaniu wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem oraz częściowej wymianie przestarzałych urządzeń.

  • Wyznaczanie nowych typowych lat meteorologicznych dla Polski – rozmowa z doktorem inżynierem Piotrem Narowskim z Politechniki Warszawskiej

    Typowe lata meteorologiczne to podstawowe dane do przeprowadzania wszelkiego rodzaju analiz energetycznych budynków. Są wykorzystywane w symulacjach energetycznych w budownictwie. Na ich podstawie wyznacza się roczne zapotrzebowanie na energię użytkową budynków niezbędną do ogrzewania i chłodzenia, z uwzględnieniem wentylacji oraz nawilżania i odwilżania powietrza wentylacyjnego.

  • Trendy energetyczne – wpływ na branżę HVAC

    Z obawą i niedowierzaniem obserwujemy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą na Ukrainie. Nie sposób przejść obok tego obojętnie. Każdy z nas ma świadomość, że wojna wywołana przez Rosję jest katalizatorem rewolucji i to nie tylko w energetyce Unii Europejskiej.

  • Efektywne systemy wentylacyjne kluczowym czynnikiem ograniczenia kosztów energii

    Obecny kryzys energetyczny i dynamicznie rosnące ceny energii dotykają nie tylko gospodarstwa domowe, lecz także przedsiębiorców. Wysokie koszty zależą z jednej strony od ceny jednostkowej nośnika energii, na co nie mamy wpływu, a z drugiej – od zużytego wolumenu energii. I właśnie w tym obszarze możemy działać, istotnie ograniczając zużycie energii, a tym samym obniżając ponoszone wydatki.

  • Jak dobre praktyki obsługi technicznej nieruchomości mogą obniżyć zużycie energii i koszty eksploatacyjne

    Można obniżyć zużycie energii wykorzystywanej przez urządzenia HVAC. Warto przede wszystkim przeanalizować dane z faktur i dopasować harmonogram działania urządzeń do czasu, w którym ich praca jest niezbędna. Regularne czyszczenie również przyczynia się do oszczędności, ponieważ zapchane filtry oznaczają większy pobór mocy, a tym samym wyższe rachunki za prąd. Co zrobić, by oszczędzać energię na systemach HVAC?

  • Jak wymiennik ciepła wpływa na koszty chłodzenia budynku

    Obecnie właściciele obiektów zwracają szczególną uwagę na informacje dotyczące rosnących cen energii. Przekładają się one bowiem w znaczący sposób na koszty eksploatacji budynków. Teraz dyskusja na temat szukania oszczędności koncentruje się na ich ogrzewaniu, natomiast już niebawem najważniejszym tematem stanie się chłodzenie i koszty klimatyzacji.

  • Efektywne i szybkie zmniejszenie kosztów eksploatacji systemu wentylacji mechanicznej – regulacja instalacji

    Odpowiednie wyregulowanie instalacji wentylacyjnej zapewnia właściwą liczbę wymian powietrza w pomieszczeniach. Pociąga to za sobą zmniejszenie ilości przetłaczanego czynnika niezbędnego do zapewnienia właściwej pracy systemu wentylacji. W przypadku rozległych systemów zabieg ten pozwala skutecznie obniżyć koszty eksploatacji, poprzez zmniejszenie obciążenia wentylatorów oraz systemów przygotowania powietrza. Łączy się to z mniejszym zużyciem energii elektrycznej związanym z mniejszą ilością powietrza, które jest tłoczone w obiegu systemu wentylacji.

  • Odzysk ciepła w profesjonalnych kuchniach gastronomicznych – opłacalność inwestycji

    Zastosowanie układów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła w profesjonalnych kuchniach gastronomicznych – jeśli tylko na to pozwalają warunki, np. jest dostateczna ilość miejsca – już od dłuższego czasu stało się standardem. Ze względu na to, że zawiera dużo energii, takie rozwiązanie jest z punktu ekonomicznego interesujące. Przyczyna jest bardzo prosta – inwestycja, pomimo tego, że kosztowna, zwraca się w szybkim tempie.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy:czerpnie do dachów skośnych firmy Berlinerluft, przetwornik ciśnienia względnego i różnicy ciśnień firmy B&L International, wentylatory dachowe REV.PS oraz ROH.PS firmy Harmann, pompę ciepła Neoheat Eko MONO R290 firmy Iglotech, iJS sterowniki elektroniczne firmy Carel, urządzenie przeznaczone do domowych systemów wentylacji, dzielące układ nawiewny na dwie sterowane i kontrolowane strefy firmy Alnor Systemy Wentylacji oraz centralę Komfovent Domekt z obrotowym wymiennikiem ciepła II generacji firmy Ventia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób można rozwiązać problem małej nośności konstrukcji dachu hali przemysłowej w przypadku konieczności rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych pod stropem? - odpowiada Jacek Korczyński ekspert z firmy FabricAir.

  • Strefa studenta

    Kliwent Event 2022 - ósma edycja studenckiej konferencji zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent”, działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jej celem, podobnie jak w poprzednich latach, było zacieśnienie współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a przedstawicielami branży HVAC&R.

  • Kanarkowy świat

    O swojej pasji, jaką jest hodowla kanarków opowiedział Rafał Jędral specjalista ds. sprzedaży z firmy Caldo-Wentylacja Sp. z o.o

od redaktora

Poszukując oszczędności Redaktor naczelny: Tomasz Trusewicz, Redaktor prowadząca: Elżbieta Socha Redakcja: Aleksandra Kuśmierczyk Skład i łamanie: BigR Zdjęcie na okładce: sema_srinouljan | stock.adobe.com Czasopismo bezpłatne kolportowane wśród specjalistów branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej Wydawca: Stowarzyszenie Polska Wentylacja, 02-520 Warszawa, ul. Wiśniowa 40B lok. 6, tel. 22 542 43 14, cyrkulacje@wentylacja.org.pl www.cyrkulacje.pl Stowarzyszenie Polska Wentylacja jest zrzeszeniem osób zawodowo związanych z branżą wentylacyjną. Celem działania jest wspieranie rozwoju branży wentylacyjnej i upowszechnianie wiedzy. Działa od 2001 roku, a od 2013 jest także członkiem Stowarzyszenia Europejskiego Przemysłu Wentylacyjnego EVIA z siedzibą w Brukseli. Urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne są jednymi z najbardziej energochłonnych w budynku. W niektórych przypadkach odpowiadają nawet za 60% całkowitego zużycia energii w obiekcie. Wdrożenie najlepszych praktyk oszczędzania energii niezbędnej do pracy systemów HVAC będzie miało kluczowe znaczenie w osiągnięciu celu, jakim są budynki zeroenergetyczne. Sposób, w jaki urządzenia są użytkowane, wpływa na wysokość kosztów eksploatacyjnych. Rachunki za energię mogą poszybować w górę z powodu złych nastaw temperatury – na poziomie zbyt niskim latem i zbyt wysokim zimą – lub z tak błahej przyczyny, jak pozostawianie w salach konferencyjnych włączonych klimatyzatorów na całą noc lub w wolne od pracy dni albo nienaprawiania zatkanych skraplaczy, które muszą pracować dłużej i z większą intensywnością, aby schłodzić czynnik chłodniczy. Działanie systemów HVAC można zoptymalizować bez obniżania komfortu użytkowników. Najprostszym sposobem jest odpowiednie zaplanowanie godzin pracy urządzeń w tych przestrzeniach, które wymagają chłodzenia lub ogrzewania. Wymierne korzyści przynosi korzystanie z systemów monitorowania zużycia energii w budynkach. Systemy takie ostrzegają o przekroczeniu wcześniej zdefiniowanych oczekiwanych poziomów zużycia energii. Okresowe raporty udostępniane najemcom przez administratora budynku mogą wskazywać nieprawidłowości w użytkowaniu pomieszczeń, co można łatwo poprawić i pomóc wydajniej korzystać z systemów HVAC. Zarządcom budynków w oszczędzaniu energii mogą ułatwić skuteczne narzędzia, w których wykorzystuje się chmurę do monitorowania i zarządzania systemami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi. Parametry eksploatacyjne (np. wartości zadane, tryb pracy każdej jednostki) mogą być monitorowane przez cały rok, a także audytowane. Raporty pokazują, ile czasu pracowały systemy w poszczególnych okresach, jaka była temperatura w różnych obszarach obiektu, a także, w jakim trybie działały urządzenia. Na podstawie danych łatwo opracować zasady optymalnego działania w poszczególnych przestrzeniach budynku. Zdalna kontrola jednostek HVAC z poziomu urządzenia mobilnego lub komputera stacjonarnego pozwala osobie odpowiedzialnej za systemy techniczne w budynku korygować harmonogramy, a także zmieniać nastawy w trybie zdalnym. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum