CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: lipiec - sierpień 2011

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

lipiec - sierpień 2011

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Kadry, Szkolenia, Konkursy, Nowe adresy, Konferencje, Publikacje, Normy, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Barometr rynku 2011

    W czerwcu, jak co roku, Stowarzyszenie Polska Wentylacja przeprowadziło badanie koniunktury rynku. Na czternaście zadawanych w telefonicznej ankiecie pytań odpowiedzieli producenci lub dostawcy urządzeń z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Po przeanalizowaniu odpowiedzi respondentów ukazał się obraz kondycji branży oraz nastrojów panujących wśród jej przedstawicieli po pierwszym półroczu 2011 roku.

  • Nowe firmy w SPW - Rehau

    Do Stowarzyszenia dołączyła nowa firma: REHAU. Zapytaliśmy jakie ma oczekiwania i nadzieje związane z członkostwem.

  • Subiektywnie

    Subiektywnie to krótka rubryka, w której każda osoba związana z branżą może przedstawić swoje poglądy – niekoniecznie na temat wentylacji. Zapraszamy Czytelników do jej redagowania. Przemyślenia prosimy przesyłać na adres: cyrkulacje@wentylacja.org.pl

  • Józefów 2011 – spotkanie firm SPW

    W dniach 14-15 czerwca odbyło się piąte już, coroczne spotkanie przedstawicieli firm członkowskich Stowarzyszenia Polska Wentylacja. W tym roku miało ono miejsce w hotelu Holiday Inn w podwarszawskim Józefowie.

  • Miejsca na podium

    Stowarzyszenie Polska Wentylacja stara się wyłaniać liderów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Jednym ze sposobów jest organizowanie konkursów, które pozwalają docenić wiodące i prężne firmy. Na organizowanej co roku wystawie Forum Wentylacja –Salon Klimatyzacja przeprowadzane są dwa konkursy „Najciekawszy Produkt” oraz „Branża nas lubi”.

  • Ocena wyższych uczelni

    Z inicjatywy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa osoby przystępujące w 2010 r. do egzaminów na uprawnienia budowlane wypełniły ankiety na temat programów nauczania realizowanych na uczelniach technicznych. W badaniu wzięło udział 3729 respondentów z 16 województw. Były to osoby, które ukończyły odpowiednie studia techniczne oraz miały co najmniej dwuletnią praktykę zawodową.

  • Sondaż – co dają studia

    Stowarzyszenie Polska Wentylacja zrobiło własne badania wśród studentów inżynierii środowiska na temat poziomu nauczania.

  • Pierwsza praca – dyskusja redakcyjna

    W siedzibie Stowarzyszenia Polska Wentylacja odbyła się dyskusja na temat oczekiwań związanych z pierwsza pracą i realnymi możliwościami pracodawców. Udział w niej wzięli: Agnieszka Kłobukowska, Piotr Strzyżewski, Rafał Finster, Sławomir Sawicki oraz Piotr Bartkiewicz.

  • Inżynierowie na start

    Rozmowa z dr inż. Leszkiem Targowskim wiceprezesem Stowarzyszenia Polska Wentylacja, pracownikiem naukowym i wykładowcą na wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

  • iiiiiZasady energooszczędnego sterowania w systemach wentylacji i klimatyzacji cz. 3

    W artykule omówiono m.in. kształtowanie wartości zadanych parametrów powietrza nawiewanego w systemach obsługujących kilka lub kilkanaście pomieszczeń.

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości prezentujemy najnowsze produkty, które weszły na rynek. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego z nich, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie bardziej szczegółowych informacji na temat pokazanej nowości.

  • Pożar w tunelu na Wisłostradzie

    W maju prasa donosiła o pożarze jaki wybuchł w 900-metrowym tunelu, w którym przebiega odcinek Wisłostrady. Tunel znajduje się w Warszawie na lewym brzegu Wisły i jak podaje stołeczny ratusz jest najdłuższym drogowym tunelem w Polsce. Został zablokowany po tym, jak zapalił się tam samochód, w którym doszło do samozapłonu. Strażacy ugasili płonące auto. Na szczęście nie było poszkodowanych. Tunel został zamknięty, ponieważ doszło do dużego zadymienia. Zainstalowany w tunelu system wentylacji zadziałał prawidłowo.

  • Wentylacja tunelu w Lalikach

    Pierwszy pozamiejski tunel drogowy Emilia długości 670 metrów został oddany do użytku w zeszłym roku. Za bezpieczeństwo użytkowania i jego ochronę na wypadek pożaru odpowiada system wentylacji strumieniowej.

  • Efektywny odzysk ciepła z wentylacji – dom pokazowy

    Demonstracyjny Dom Pasywny jest siedzibą pracowni projektowej i jednocześnie mieszkaniem jego twórców. Obiekt został zrealizowany z ekologicznych materiałów i zużywa niewiele energii, m.in. dzięki efektywnemu odzyskowi ciepła z wentylacji.

  • Zeroenergetyczny budynek biurowy

    W Europie są zbierane pierwsze doświadczenia z budynków zeroenergetycznych, czyli samowystarczalnych pod względem energetycznym. Realizacja takich projektów jest możliwa między innymi dzięki odzyskowi ciepła z wentylacji.

  • Klimatyzatory typu split – właściwa lokalizacja

    Gdyby wszyscy instalatorzy przestrzegali zasad właściwej lokalizacji oraz montażu klimatyzatorów typu split, z pewnością można by uniknąć wielu awarii.

  • Pytanie do eksperta - przepustnice

    Eksperci odpowiadają na pytania: Jakie ograniczenia w projektach kanałowych instalacji oddymiających wprowadzają dostępne na rynku systemy przewodów oddymiających? Jakie problemy występują podczas nadciśnieniowego zapobiegania przed zadymieniem klatek schodowych?

  • Błędy w instalacjach – odprowadzanie skroplin

    Nieprawidłowo wykonana instalacja odprowadzenia skroplin z urządzeń klimatyzacyjnych może doprowadzić do uszkodzenia klimatyzatorów, zalania pomieszczeń lub być źródłem nieprzyjemnych zapachów. Często powodem kłopotów z odprowadzeniem skroplin jest źle wykonany syfon. Przed doborem syfonu należy się upewnić czy będzie on zainstalowany po stronie ssawnej, czy tłocznej wentylatora.

  • Konserwacja urządzeń klimatyzacyjnych

    Może się wydawać że klimatyzator jest urządzeniem bezobsługowym. Użytkownik jednak powinien wiedzieć, że klimatyzator wymaga regularnych przeglądów, wykonanych zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Oddymianie strumieniowe

    Podsumowanie zmian tendencji na rynku i efekty doświadczeń po siedmiu latach istnienia wentylacji strumieniowej w Polsce.

  • Przegląd wentylatorów strumieniowych

    Zestawienie najważniejszych danych technicznych wentylatorów strumieniowych oferowanych przez firmy, które są obecne na rynku polskim.

od redaktora

Jeśli zapytamy o technologie budowlane, które umożliwiają obniżenie kosztów energii, prawie na 100% na pierwszym miejscu usłyszymy o konieczności ocieplania budynków oraz wymianie okien na energooszczędne. Można się założyć, że na palcach jednej ręki da się policzyć osoby, które wymienią wentylację z odzyskiem ciepła,. Z czego to wynika? Prawdopodobnie ze zbyt małej wiedzy na ten temat. Nasuwa się kolejne pytanie, dlaczego wentylacja dla tak wielu osób jest terra incognita? Paradoksalnie, jak to często w naszym kraju bywa, chociaż ceny energii rosną, to wciąż są wznoszone budynki energochłonne. Tymczasem Europa stawia sobie ambitniejsze cele, wprowadzając w życie ideę budownictwa zeroenergetycznego. Budynki zeroenergetyczne nie zużywają energii od dostawców zewnętrznych. Jedynym źródłem jest energia odnawialna. Takie obiekty już powstały i są przedmiotem badań specjalistów. Jeden z nich, budynek biurowy w Herten w Niemczech prezentujemy w tym numerze Cyrkulacji. Uzyskane z rocznej eksploatacji dane staną się skarbnicą wiedzy i ułatwią wznoszenie podobnych obiektów w przyszłości. Niektórzy idą jeszcze dalej, realizując budynki plus energetyczne, czyli takie, w których bilans energii jest dodatni. Pomiary przeprowadzone w budynku Hydro Aluminium Bellenberg (Niemcy) udowodniły, że jest to możliwe. Biurowiec generuje w ciągu roku 80 procent więcej energii elektrycznej niż potrzebuje. Teraz podjęto próbę zbudowania całego kompleksu budynków plus energetycznych w zimnej Norwegii, aby udowodnić, że ostry klimat nie jest przeszkodą w realizacji tej idei. A co u nas? Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31 UE uchwalona 19 maja 2010 roku wprowadza nowe regulacje, m.in. dotyczące zerowego zużycia energii oraz jej pochodzenia ze źródeł odnawialnych, zlokalizowanych w pobliżu każdego nowego budynku. Przepisy mają obowiązywać od stycznia 2021 r. Jeśli będziemy chcieli osiągnąć ten cel, również specjaliści od wentylacji i klimatyzacji staną przed trudnym wyzwaniem. Niestety na razie bez odpowiedzi pozostaje pytanie czy będzie nas stać na budowanie obiektów spełniających tak wyśrubowane wymagania?

Elżbieta Socha

Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum