CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: marzec - kwiecień 2012

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

marzec - kwiecień 2012

Spis treści

  • Wystawcy Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja zapraszają

    Wystawcy Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja prezentują swoją ofertę.

  • www.wentylacja.org.pl − nowa strona Stowarzyszenia

    W lutym została uruchomiona nowa strona internetowa Stowarzyszenia. Zastąpiła dotychczasową, zmieniając nie tylko formę graficzną, ale przede wszystkim została wzbogacona o nowe funkcje przydatne internautom.

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Finanse, Kadry, Nagrody, Certyfikaty, Konferencje, Realizacje,Szkolenia, Internet, Zmiany w prawie, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Biurowiec z precertyfikacją LEED

    Eurocentrum to największy, z obecnie projektowanych w Polsce, budynków biurowych precertyfikowanych w LEED. Projektanci biurowca Eurocentrum szczególny nacisk położyli na optymalizację zużycia energii na chłodzenie i ogrzewanie budynku oraz ograniczenie zużycie wody poprzez wykorzystanie wody deszczowej. W zakresie ich obowiązków było również wykonanie obliczeń udowadniających zakładane zmniejszenie zużycia energii i zużycie wody wymagane do certyfikacji budynku.

  • Energooszczędne osiedle

    Osiedle Gdańsk Osowa to przykład modelowej inwestycji mieszkaniowej, w której zastosowano technologie energooszczędne w domach wielorodzinnych. Zredukowano dzięki temu koszty eksploatacji i zapewniono mieszkańcom zdrowy klimat wnętrz.

  • Studio filmowe − instalacje wentylacji, klimatyzacji i wody lodowej

    ATM Studio to największe w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej, które mieści się w Warszawie. Budynek został wyposażony w najnowocześniejsze systemy klimatyzacyjno–grzewcze.

  • Współczynnik kształtu A/V a szczelność powietrzna budynków

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami obudowę budynków (powłokę) należy wykonywać w taki sposób, aby osiągnąć jej całkowitą szczelność na przenikanie powietrza. Im większy jest budynek, tym więcej potencjalnych miejsc, w których może dojść do przecieków powietrza, a co za tym idzie mniejsza szczelność takiego obiektu. Na pierwszy rzut oka jest to logiczne, czy na pewno tak jest?

  • Subiektywnie

    Subiektywnie to krótka rubryka, w której każda osoba związana z branżą może przedstawić swoje poglądy – niekoniecznie na temat wentylacji. Zapraszamy Czytelników do jej redagowania. Przemyślenia prosimy przesyłać na adres: cyrkulacje@wentylacja.org.pl

  • Audyty energetyczne i wentylacja

    Audyt energetyczny związany jest z istniejącym już od 14 lat systemem dopłat do kredytów, czyli z możliwością uzyskania premii termomodernizacyjnej lub remontowej. Po raz pierwszy pojęcie to pojawiło się w Ustawie o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych z dnia 18.12.1998 roku.

  • Próby ewakuacji

    Bezpieczeństwo pożarowe budynków jest funkcją wielu powiązanych ze sobą zmiennych. Obiekt można uznać za bezpieczny nie tylko wtedy, gdy ma odpowiednie, przewidziane stosowanymi przepisami techniczne rozwiązania ochronne, lecz także, a może przede wszystkim, wtedy, gdy podczas rzeczywistego zagrożenia nie zawiedzie tzw. czynnik ludzki.

  • Pytanie do eksperta

    Ekspert odpowiada na pytania:Dlaczego centrale wentylacyjne zamarzają? Jaki rodzaj wymiennika wybrać, aby zminimalizować tego typu zjawisko?

  • Oszczędność energii w systemie VAV

    W odróżnieniu od systemów ze stałym przepływem, w instalacji VAV regulacja parametrów odbywa się poprzez zmianę strumienia objętości doprowadzanego powietrza wentylacyjnego. Zastosowanie regulacji ilościowej powoduje, że zapotrzebowanie na powietrze w całym systemie jest mniejsze niż w układach ze stałą ilością powietrza.

  • Czy można porównywać rożne systemy wentylacji dla budynków mieszkalnych?

    Odpowiedź na tytułowe pytanie jest twierdząca. Ważne jednak, aby porównanie robić rzetelnie, biorąc pod uwagę przynajmniej dwa kryteria: jakość powietrza wewnętrznego oraz koszt energii do ogrzewania budynku.

  • Komfort termiczny – rozmowa

    Rozmowa z dr inż. Anną Bogdan kierownikiem Pracowni Obciążeń Termicznych CIOP-PiB

  • Wentylacja z komputera – rozmowa

    Rozmowa z dr inż. Piotrem Bartkiewiczem pracownikiem naukowym i wykładowcą na wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

  • BIM – projektowanie zrównoważone

    BIM − Building Information Modeling − czyli modelowane informacji o budynku polega na tworzeniu, a następnie wykorzystywaniu skoordynowanych informacji na temat obiektu. Pozwala na przygotowanie cyfrowych informacji, które są następnie wykorzystywane do analiz, wizualizacji i symulacji.

  • Strefa studenta

    Rubryka dla studentów i o studentach. W bieżącym numerze: studenci Politechniki Śląskiej poznają branżę, laboratoria na Politechnice Lubelskiej oraz laboratorium Wentylacji Pożarowej na Politechnice Warszawskiej.

  • Branża na szczytach

    Relacja z zimowej wyprawy do zespołu najwyżej położonych jezior na świecie – Gokyo w Himalajach – styczeń/luty 2012 r. zwieńczonej zdobyciem szczytu Gokyo Ri znajdującego się na wysokości 5360 m n.p.m.

od redaktora

Czy współczesny inżynier, na przykład projektant, może mieć jakiekolwiek problemy w zdobyciu informacji o interesujących go technologiach lub produktach stosowanych w branży wentylacyjno- klimatyzacyjnej? Czy instalator prowadzący firmę może mieć jakikolwiek problem w znalezieniu dobrych produktów lub w ich zakupie? Oczywiste wydaje się stwierdzenie, że nie. Bo przecież chyba już każdy czynny zawodowo specjalista korzysta na co dzień z Internetu, gdzie tysiące stron informują bardzo precyzyjnie o produktach i usługach. Dostawcy technologii dbają o to, by informacje techniczne były osiągalne po kilku kliknięciach myszą. Na dodatek ich przedstawiciele handlowi, bardzo często wysoko wykwalifikowani inżynierowie, są mobilni i docierają osobiście do biur projektów i na budowy. Instalatorzy, mniejsi i więksi, mogą z kolei przebierać w ofertach hurtowni, które starają się oferować towary dostępne „od ręki”, a także wysyłają na budowy swoich handlowców i doradców. Również producenci docierają bezpośrednio do wykonawców. Czy w takim razie projektant, wykonawca mają jakąkolwiek potrzebę opuszczać swoje biura? Jestem przekonany, że tak. A swoje przekonanie biorę z obserwacji ludzkich zachować, własnych doświadczeń i tego co piszą specjaliści od nauczania marketingu i sprzedaży. Wszystko wskazuje na to, że nie zawsze sam produkt jest najważniejszy, nie zawsze przydatne są megabajty informacji. Na decyzje, jakie podejmujemy, kupując produkty lub wybierając rozwiązania, bardzo często mają wpływ po prostu ludzie, z którymi mamy kontakt. Jak pisze jeden z doświadczonych trenerów – ludzie kupują od ludzi. I nieważne czy zakupem nazwiemy transakcję handlową, czy wymianę informacji. To właśnie od osoby, która „sprzedaje” zależy to, czy uda się nawiązać relacje i tym samym doprowadzić do nawiązania współpracy lub zawarcia transakcji. Może właśnie dlatego tak licznie spotykamy się co roku na wystawie Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja. Jednym z powodów tego, że ponad 2500 osób przyjeżdża na wystawę jest na pewno wyjątkowa okazja do obejrzenia produktów, sprawdzenia jak są wykonane i jak działają. Ale z pewnością nie do przecenienia są właśnie walory osobistych spotkań i nawiązywania relacji między specjalistami branżowymi i w moim przekonaniu warto wykorzystać okazję. Zapraszam do odwiedzenia naszej wystawy – już 21 i 22 marca. Tomasz Trusewicz Redaktor Naczelny

Powrót do archiwum