CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

wrzesień - październik 2023
lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: wrzesień - październik 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

wrzesień - październik 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, Internet, programy, szkolenia, publikacje, nowy cennik, certyfikaty, KOT-y, targi, nagrody, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Koncepcja odzysku ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej w typowym budynku mieszkalnym

    Wentylacja wyciągowa jest systemem powszechnym w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym zarówno istniejącym, jak i nowo projektowanym. Mimo oczywistych wad – niskiej sprawności energetycznej spowodowanej usuwaniem z budynku wraz ze zużytym powietrzem dużej ilości ciepła, problemów akustycznych związanych z nawietrzakami okiennymi lub ściennymi oraz dyskomfortu wywołanego zimą przez wprowadzanie do mieszkań strumienia zimnego powietrza bezpośrednio z zewnątrz – cieszy się niesłabnącą popularnością.

  • Pompy ciepła – branża potrzebuje kompleksowego planu działania

    Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

  • Pompy ciepła – znak jakości EHPA-Q

    EHPA-Q to znak jakości nadawany pompom ciepła przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), dający gwarancję wysokiej jakości i efektywności energetycznej pojedynczych urządzeń i kompletnych instalacji z pompami ciepła. Jest również potwierdzeniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

  • Certyfikat HP Keymark dla pomp ciepła

    Keymark to dobrowolny europejski znak jakości produktów i usług, który potwierdza zgodność z normami europejskimi. Stanowi własność europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC i jest wydawany przez uprawnione jednostki certyfikujące.

  • „Unijny akcelerator pomp ciepła” i plan działania Komisji Europejskiej

    Komisja Europejska pracuje nad kompleksowym „Planem działania na rzecz przyspieszenia wprowadzania pomp ciepła w całej Unii Europejskiej”. W dokumencie ma być wskazane, jak optymalnie wykorzystywać na ten cel rozmaite dostępne środki, w tym te wpisane w regulacje unijne, a także, jak pokonywać bariery utrudniające szybkie wdrażanie technologii. Plan będzie przedstawiony w formie strategicznego komunikatu Komisji Europejskiej, prawdopodobnie w czwartym kwartale bieżącego roku.

  • Dotacje na pompy ciepła w Polsce – zrównoważone ogrzewanie i ochrona środowiska

    W dzisiejszych czasach poszukiwanie ekologicznych metod ogrzewania nabiera ogromnego znaczenia. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym powietrznych i gruntowych pomp ciepła, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wspierając te wysiłki, rząd wprowadził różnorodne programy dotacji na instalację pomp ciepła.

  • Pompy ciepła dużej mocy

    Czy pompy ciepła to urządzenia, w które nadal warto inwestować? Czy dotyczy to również modeli o większej mocy, przeznaczonych do budynków komercyjnych, przemysłowych i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej? Na oba pytania odpowiedź brzmi – tak. Warto inwestować, ponieważ urządzenia te dobrze sprawdzają się także w obiektach większych niż domy jednorodzinne.

  • Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła – przepisy prawne

    Ograniczenie hałasu generowanego przez pracujące pompy ciepła montowane na zewnątrz budynku powinno być uwzględniane już na etapie projektowania instalacji. Identyfikacja problemów akustycznych i zapobieganie im pozwoli zminimalizować obciążenia hałasem.

  • Mity na temat pomp ciepła

    Popularność powietrznych pomp ciepła z roku na rok jest coraz większa. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania pompami ciepła, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii dotyczących tych urządzeń. W tekście postaramy się obalić niektóre z nich.

  • Technologia odzysku gazu gorącego (HTR) w pompach ciepła

    Wzrost popularności pomp ciepła sprawił, że cały czas pojawiają się nowe technologie, które pozwalają na zmniejszenie zarówno zużycia energii, jak i kosztów eksploatacji. Jedną z nich jest HTR, czyli odzysk ciepła z czynnika chłodniczego.

  • Czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła

    W obecnych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, nakłania się do stosowania niskotemperaturowych systemów grzewczych. Państwo polskie oraz Unia Europejska dofinansowują zakup, montaż i modernizację ekologicznych źródeł ciepła. Wzrost cen paliw kopalnych w latach 2021–2023 spowodował wzrost kosztów ogrzewania za pomocą tradycyjnych urządzeń na paliwa stałe. Z tego powodu pompy ciepła zyskały ogromną popularność.

  • Prawidłowy dobór pompy ciepła

    Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia do celów grzewczych i chłodniczych. Jej poprawny dobór jest kluczowy, by osiągnąć wysoką wydajność systemu oraz zminimalizować koszty eksploatacyjne.

  • Wielokryterialna certyfikacja BREEAM, a systemy HVACR

    Certyfikacja BREEAM odgrywa z roku na rok coraz większą rolę w budownictwie w całej Polsce. Za pomocą wielokryterialnych systemów oceny budynków można oszacować wpływ budownictwa na środowisko naturalne i jednocześnie zapewnić komfort pracownikom i pobliskim mieszkańcom.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rekuperatory OXYGEN firmy OEM Energy, należącej do Elevion Group,przetworniki przepływu typu 210 firmy B&L INTERNATIONAL, teleskopy do anemometrów firmy Testo, klimatyzatory Jupiter+UV firmy ANG KLIMATYZACJA, RED Optimise usługi cyfrowe nowej generacji oferowane przez firmę CAREL, puszki rozprężne EPP z trzema króćcami firmy ALNOR SYSTEMY WENTYLACJI, osuszacze przemysłowe EPD firmy EBERG oraz program do konfiguracji systemów napowietrzania firmy MERCOR SA

  • Pytanie do eksperta

    Na pytania: Jak wykonać trwałą instalację pompy splitowej? oraz Jak skutecznie zabezpieczyć monoblok przed zamarzaniem?- odpowiada Łukasz Olszewski ekspert z firmy De Dietrich

  • Strefa studenta

    Kliwent Event 2023 – dziewiąta edycja konferencji studenckiej Celem tej edycji konferencji Kliwent Event, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo- -Hutniczej w Krakowie, podobnie jak w poprzednich latach, było spotkanie środowiska akademickiego z przedstawicielami branży HVACR.

  • Kajakiem po zdrowie

    O swojej pasji, jaką jest kajakarstwo opowiedział Alojzy Kowal Elektromechanik w Dziale Utrzymania Ruchu FRAPOL sp. z o.o.

  • Dodatek specjalny – pompy ciepła

    Prezentacje wybranych modeli pomp ciepła znanych i uznanych na rynku firm: ANG WENTYLACJA Sp. z o.o., ROBERT BOSCH Sp. z o.o., ELEKTRONIKA SA FREE Polska Sp. z o.o., IGLOTECH Sp. z o.o., REFSYSTEM Sp. z o.o. KLIMA-THERM Sp. z o.o., LG ELECTRONICS POLSKA Sp. z o.o., PANASONIC HEATING & COOLING SOLUTIONS, VIESSMANN Sp. z o.o. oraz WOLF TECHNIKA GRZEWCZA Sp. z o.o.

Wydanie: lipiec-sierpień 2012

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

lipiec-sierpień 2012

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Finanse, Certyfikaty, Nagrody, Realizacje, Kadry, Nowe adresy, Publikacje, Internet, Konferencje i szkolenia, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Walne Zebranie Członków SPW

    W ostatnich dniach czerwca członkowie Stowarzyszenia Polska Wentylacja zebrali się na corocznym Walnym Zebraniu. Wybrano nowe władze kadencji 2012-2014.

  • Serock 2012

    Szóste już, coroczne spotkanie przedstawicieli firm wspierających Stowarzyszenie Polska Wentylacja w tym roku odbyło się w podwarszawskim Serocku.

  • Barometr rynku - I półrocze 2012

    W czerwcu, jak co roku, Stowarzyszenie Polska Wentylacja przeprowadziło badanie koniunktury rynku. Na czternaście zadawanych w telefonicznej ankiecie pytań odpowiedzieli producenci lub dostawcy urządzeń z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Po przeanalizowaniu odpowiedzi respondentów ukazał się obraz kondycji branży oraz nastrojów panujących wśród jej przedstawicieli po pierwszym półroczu 2012 roku.

  • Powiew Italii w Warszawie

    Warszawski biurowiec stojący przy ul. Wspólnej 62 ma zaskakującą historię. Zaprojektowany dla Bolesława Bieruta przez Marka Leykama, jednego z najlepszych polskich architektów okresu powojennego, odzyskał dawny blask dzięki modernizacji przeprowadzonej przez spółkę Euro Invest, będącą własnością Jana Kulczyka jednego z najbogatszych Polaków.

  • Para w służbie klimatyzacji

    Wilgotność powietrza w pomieszczeniach wpływa na komfort pracy. Badania potwierdzają, że poziom wilgotności w pomieszczeniach biurowych często spada poniżej 20-30%, chociaż powinien wynosić minimum 40%. Odpowiednie warunki wilgotnościowe można zapewnić za pomocą m.in. nawilżaczy parowych.

  • Normy EN dotyczące urządzeń wentylacji pożarowej

    W ostatnim czasie Europejski Komitet Normalizacyjny CEN, a w ślad za nim jego polski odpowiednik PKN, opublikował dwie nowe normy z serii EN 12101, obejmującej elementy systemów wentylacji pożarowej. Oba dokumenty mają charakter norm zharmonizowanych.

  • Aspekt psychologiczny skuteczności ewakuacji

    Na zachowanie ludzi podczas ewakuacji mają wpływ czynniki zarówno fizyczne, np. struktura architektoniczna i złożoność obiektu, jego wysokość i liczba kondygnacji, geometria budynku, wielkość powierzchni użytkowych i ich rozmieszczenie, jak i społeczne, np. wiek, cechy psycho-fizyczne, osobowość, emocje, wiedza na temat zachowania się w czasie pożaru, umiejętność szybkiej oceny sytuacji, prawidłowe interpretowanie sygnałów o niebezpieczeństwie, możliwość sprawnego przemieszczania się oraz orientacja przestrzenna.

  • Projektowanie systemów wentylacji pożarowej − wymagania przepisów techniczno-budowlanych

    Zgodnie ze znowelizowanym Rozporządzeniem celem instalacji wentylacji oddymiającej jest zapewnienie usuwania dymu z taką intensywnością, aby w czasie potrzebnym do ewakuacji ludzi na chronionych przejściach i drogach ewakuacyjnych, nie wystąpiło zadymienie lub temperatura uniemożliwia bezpieczną ewakuację (§270 ust. 1). Oprócz likwidacji kryterium 10 wymian na godzinę zlikwidowane zostały wymagania dotyczące wysokości montażu kratek nawiewnych i wywiewnych oraz odległości pomiędzy kratkami wywiewnymi, co ułatwia projektowanie instalacji, między innymi wykorzystujących wentylatory strumieniowe.

  • Problemy w funkcjonowaniu systemów wentylacji pożarowej

    Próby odbiorowe jasno pokazują, że bardzo rzadko udaje się zaprojektować i wykonać instalacje wentylacji pożarowej, bez popełnienia błędów. Jednocześnie można zaobserwować, że wykonanie prób odbiorczych, niemal w każdym przypadku pozwala usunąć wykryte nieprawidłowości niewielkim nakładem czasu i środków.

  • Zastosowanie GPWC w budownictwie komercyjnym

    Systemy GPWC są stosowane w budownictwie komercyjnym, np. w supermarketach, biurowcach, szkołach, i halach przemysłowych. Pozwalają one na zmniejszenie zużycia energii cieplnej do 30% a energii zużywanej do celów klimatyzacyjnych do 40%. Wyniki badań prowadzone w obiekcie pilotażowym dostarczyły nowych danych na temat tego rozwiązania.

  • Pytanie do eksperta

    Eksperci odpowiadają na pytania: Na co należy zwracać uwagę podczas montażu systemu detekcji gazów w garażu wielo stanowiskowym? oraz Dlaczego należy bardzo dokładnie usuwać powietrze z układów chłodniczych?

  • Dobry projekt – w jaki sposób przygotowywać projekty wentylacji oddymiającej

    Instalacja oddymiająca (m.in. przewody oraz klapy odcinające do instalacji wentylacji oddymiającej) w świetle europejskiego prawa traktowana jest jako urządzenie przeciwpożarowe. W związku z tym, urządzenia te muszą mieć dopuszczenia do stosowania w budownictwie wydane przez odpowiednie jednostki, a mianowicie certyfikat na zgodność z normą zharmonizowaną lub aprobatą techniczną, krajową lub europejską. Bardzo ważne jest prawidłowe oznaczenie wymaganej odporności ogniowej urządzenia, wynikającej z zakresu jego zastosowania (urządzenia jednostrefowe i wielostrefowe). Dobrym przykładem są tu przewody oddymiające.

  • Świadomy inwestor – dobry wykonawca

    Firmy wykonawcze wentylacyjno-klimatyzacyjne działają na bardzo trudnym rynku. Wiele wątpliwości budzi podejście inwestorów, którzy w czasach okrojonych budżetów nie zawsze dokonują racjonalnych wyborów. Kryterium najniższej ceny dorobiło się nawet żartobliwego skrótu CCC, który tłumaczy się jako Cena Czyni Cuda.

  • Strefa studenta

    Rubryka dla studentów i o studentach. W bieżącym numerze Politechnika Poznańska i Politechnika Krakowska, a także informacja o praktykach w Warbud Vinci Facilities.

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości prezentujemy najnowsze produkty, które weszły na rynek. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego z nich, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie bardziej szczegółowych informacji na temat pokazanej nowości.

  • Przegląd wentylatorów dachowych oddymiających

    Na rynku polskim dostępnych jest wiele typów oddymiających wentylatorów dachowych. Aby ułatwić projektantom wybór, przygotowaliśmy przegląd techniczny tych urządzeń - klasy F400 i F600.

  • Bakcyl latania

    Kolejnym człowiekiem z pasją, którego sylwetkę prezentujemy na łamach „Cyrkulacji” jest Radosław Górzeński, adiunkt w Instytucie Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, któremu udało się połączyć pracę zawodową z wielką pasja jaką jest lotnictwo.

od redaktora

Branża budowlana w Polsce odpowiada za kilka proc. PKB. Są realne obawy, że wkrótce może się to zmienić. Jedną z przyczyn są zatory płatnicze, prawdziwa zmora wielu firm. Zdarza się, że stają się powodem ogłoszenia upadłości. W przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja sondażu na temat sytuacji w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej w I półroczu 2012 roku ten problem również pojawił się w wielu wypowiedziach. Podsumowane wyniki ankiet potwierdziły, że okres spływu należności, w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, niestety wydłużył się. Czy sytuacja ulegnie poprawie? Pesymiści twierdzą, że raczej nie i prognozują zwolnienia pracowników i to zarówno w małych, jak i dużych firmach. Trzeba mieć nadzieję, że do tego nie dojdzie, ponieważ pogorszyłoby to sytuację gospodarczą w całym kraju. Optymiści nie wierzą w czarny scenariusz i podkreślają, że inwestycje są zbyt rozpędzone, by je tak łatwo wyhamować, poza tym uważają, że chociaż słychać narzekania, to jednak firmy z naszej branży wciąż mają się dobrze. Zmorą są również nierentowne kontrakty i straty, które generują. Sytuację mogłoby rozwiązać wprowadzenie umów, które pozwoliłyby na rozłożenie ryzyka w równym stopniu na inwestora i wykonawcę. Duże znaczenie ma również właściwe planowanie inwestycji i mądre rozkładanie środków w czasie. Jak więc sobie radzić, gdy od właściwych decyzji tak wiele zależy, a margines błędu z roku na rok jest coraz węższy? Okazuje się, że najważniejsze jest właściwe wyznaczanie priorytetów. Chociaż brzmi to jak truizm, w praktyce nie jest takie proste. Niejednokrotnie zła ocena tego co naprawdę ważne, generuje efekt domina i wtedy zamiast planować trzeba gasić w firmie „pożar”. Chcę wierzyć, że optymiści mają rację i w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej szklanka pozostanie do połowy pełna. Życzę wszystkim, aby dzięki podejmowaniu właściwych decyzji, w ich firmach zawsze sprawdzała się zasada Pareto, mówiąca, że 20% podjętych działań generuje 80% wyników. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum