CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: wrzesień-październik 2012

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

wrzesień-październik 2012

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firmy, Internet, Finanse, Publikacje, Konferencje i szkolenia, Certyfikaty, Szkolenia, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Najważniejsza jest jakość − rozmowa

    Rozmowa z Leszkiem Bystrzyckim Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Polska Wentylacja, prezesem firmy Refsystem Sp. z o.o.

  • Narodowe Forum Muzyki – system wentylacji, ochrona akustyczna

    Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu będzie siedzibą licznych zespołów Filharmonii Wrocławskiej oraz miejscem festiwali muzycznych. Jego użytkownicy to osoby o niezwykle wyczulonym słuchu. Jakie rozwiązania technologiczne, spełniające wymogi najbardziej wymagających słuchaczy, zaprojektowano w tym budynku?

  • Basen w katowickim Spodku

    Specyfika hal basenowych stawia większe wymagania jakościowe instalacji wentylacyjnej w stosunku do instalacji stosowanych w innych obiektach użyteczności publicznej. Kluczowe cechy takiej instalacji to precyzja, wysoka sprawność i niezawodność.

  • Systemy wentylacji w halach basenowych

    Jakie są systemy wentylacyjne na basenach, szczególnie tych zbudowanych w latach 90? Często obiekty te wymagają modernizacji, bo zastosowane w nich instalacje wentylacyjne nie spełniają aktualnie obowiązujących wymogów, np. dotyczących energooszczędności.

  • Stosowanie wentylatorów strumieniowych – bezpieczeństwo ekip ratowniczych

    Jak prawidłowo zastosować wentylatory strumieniowe wykorzystywane najczęściej w garażach i tunelach, a zlokalizowane pod stropami? Z takim problemem często borykają się projektanci systemów wentylacji pożarowej. W artykule podpowiadamy, jak radzić sobie w takich sytuacjach.

  • Regulatory wydatku w instalacjach wentylacyjnych

    Regulatory wydatku zarówno stałego jak i zmiennego są stosowane wszędzie tam, gdzie ważne jest utrzymywanie zadanej wielkości przepływu powietrza. Ich zastosowanie nie podnosi wyraźnie kosztów inwestycyjnych, ale z pewnością znacząco obniża koszty eksploatacyjne.

  • Wentylacja w kuchniach zbiorowego żywienia – wytyczne projektowe

    W kuchniach zbiorowego żywienia częstym problemem jest umieszczenie wielu urządzeń na niewielkiej przestrzeni. Jak wykonać projekt wentylacji i klimatyzacji w takich pomieszczeniach, by zapewnić odpowiednie warunki pracy przebywającym tam osobom?

  • O projektowaniu wentylacji w profesjonalnych kuchniach

    W Polsce brakuje wytycznych związanych z projektowaniem wentylacji w profesjonalnych kuchniach. Nie znaczy to jednak, że projektant może pozwolić sobie na stwierdzenie „słyszałem, że 25 wymian powinno wystarczyć”. Jest to absurdalne i nigdy nie powinno paść ust profesjonalisty.

  • Okap okapowi nierówny

    Nie można mówić o nowoczesnej profesjonalnej kuchni bez efektywnej wentylacji, która spełnia wymagania parametrowe zainstalowanych w niej urządzeń. Jednocześnie odpowiednia wentylacja powinna zapewniać realizację dobrych warunków klimatycznych i środowiska pracy dla użytkowników.

  • Odzysk ciepła z powietrza usuwanego przez okapy

    W kuchniach znajdujących się w lokalach gastronomicznych niezbędna jest odpowiednia wentylacja odprowadzająca zyski ciepła generowane przez urządzenia do obróbki cieplnej. Odbywa się to poprzez okapy, które są nad nimi zawieszone. Odzysk ciepła jest sposobem na zminimalizowanie kosztów zużywanej energii.

  • Pytanie do eksperta

    Eksperci odpowiadają na pytania "Jako instalator często spotykam się z problemem wykonania przejścia z instalacją np. klimatyzacyjną przez dach płaski. Jak wykonać bezpieczne przejście przez taki dach?" oraz "Czy lepiej wstawić jeden nawilżacz w centralę wentylacyjną obsługującą cały obiekt, czy mniejsze nawilżacze w przewodach głównych na każdej kondygnacji?".

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości prezentujemy najnowsze produkty, które weszły na rynek. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego z nich, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie bardziej szczegółowych informacji na temat pokazanej nowości.

  • Strefa studenta

    Rubryka dla studentów i o studentach. W tym numerze relacja ze stażu w firma Frapol, która gościła studentów z Kazachstanu. Zapytaliśmy ich o wrażenia z pobytu w Polsce.

  • Przygoda na czterech kołach

    Rajdy samochodowe są dla ludzi odważnych – mówi nasz człowiek z pasją. Paweł Danilczuk, właściciel firmy Felix 2 specjalizującej się w sprzedaży urządzeń klimatyzacyjnych, w wolnych chwilach bierze udział w wyścigach rajdowych.

od redaktora

Dobrze wykonany projekt to podstawa prawidłowo działającego systemu wentylacji. Lista czynników, które wpływają na efekt końcowy jest długa, jednak wciąż najważniejszy pozostaje projektant. To przede wszystkim od jego wiedzy i doświadczenia zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Każdy inwestor chciałby współpracować z dobrym i rzetelnym projektantem. Nie zawsze jednak wie jak go wybrać. Czy można idealnego projektanta jakoś opisać? Okazuje się, że wystarczy jedno słowo, by scharakteryzować taką osobę − tylko jedno i jednocześnie aż jedno − a brzmi ono „świadomy”. Najistotniejsze jest to, by projektant był świadomy − i to zarówno swoich zalet, jak i swoich braków. Bycie świadomym projektantem to duże wyzwanie i odpowiedzialność, ciągłe dokształcanie się i śledzenie nowości, to przekonanie, że nie można spocząć na laurach, by nie zostać w tyle. Dobry projektant nie powiela w nieskończoność tych samych schematów, ale myśli, analizuje i przygotowuje każdy kolejny projekt „na miarę”. Kosztuje to wiele pracy i wysiłku, czego często nie uświadamiają sobie osoby wybierające ten zawód. Na szczęście dobrzy projektanci mogą liczyć na coś więcej niż miał do zaoferowania Winston Churchill i oprócz „trudu, łez i potu” otrzymują za swoją pracę dobre wynagrodzenie, a jako dodatkowy bonus satysfakcję. W Polsce od kilku lat próbuje się dostosowywać kształcenie projektantów do zachodzących na rynku przemian. Jednak wciąż większość absolwentów uczelni technicznych nie zdaje sobie sprawy na jak konkurencyjnym rynku przyjdzie im funkcjonować i ile to wymaga uporu, cierpliwości, pracowitości, a czasem również pokory. W nawale obowiązków trudno znaleźć czas na poszerzanie wiedzy, nawet jeśli ma się świadomość, że jest to konieczne. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą m.in. wydawcy prasy branżowej. Taki cel przyświeca również redakcji „Cyrkulacji”. Przygotowując materiały do kolejnych numerów, zawsze staramy się wybierać tematy, które będą przydatne w codziennej pracy osób działających w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Jesteśmy otwarci na wszelkie sygnały płynące od Czytelników i z uwagą śledzimy rynek. Nagrodą są kierowane pod naszym adresem miłe słowa, za które wszystkim serdecznie dziękujemy. Elżbieta Socha

Powrót do archiwum