CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: listopad-grudzień 2012

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad-grudzień 2012

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firma, Nagrody, Atesty i certyfikaty, Promocje, Publikacje, Internet, Konferencje i szkolenia, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Hotel marzeń – oczekiwania inwestora − rozmowa

    Rozmawiamy z Aleksandrem Pietyrą, Prezesem Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, nie tylko o rozwoju rynku obiektów hotelowych w Polsce, ale także o świadomych hotelarzach, którzy wiedzą, jak ważna jest prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacyjno- klimatyzacyjna w hotelach.

  • Hotel Narvil – wentylacja mechaniczna i klimatyzacja

    Hotel Narvil to nowoczesne centrum kongresowo-konferencyjne zbudowano z dużym rozmachem. Zadbano o każdy szczegół. A jak zaprojektowano i wykonano systemy wentylacji i klimatyzacji, jakie rozwiązania zastosowano?

  • Hotel Blue Diamond – niezależne systemy wentylacyjne

    Hotel Blue Diamond w Nowej Wsi pod Rzeszowem w pobliżu lotniska w Jasionce można zakwalifikować do tzw. budynków inteligentnych. Zastosowano w nim nowoczesne technologie pozwalające na oszczędzanie energii. Energooszczędny jest również system wentylacji.

  • Wentylacja w hotelach

    Jakie rozwiązania techniczne zastosować w pokojach hotelowych? Jakie są wymagania i normy? Jakie zadanie czeka projektanta, który chce zapewnić odpowiedni komfort i doprowadzić wymaganą ilość świeżego powietrza nie tylko do pokoi hotelowych, ale także do pozostałych stref użytkowych budynku?

  • Nowe produkty

    W dziale Nowości prezentujemy najnowsze produkty, które weszły na rynek. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego z nich, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie bardziej szczegółowych informacji na temat pokazanej nowości.

  • Z optymizmem patrzeć w przyszłość − rozmowa

    Rozmowa z Grzegorzem Grygierem, Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Polska Wentylacja, Prezesem firmy Rekuperatory.pl, o tym jak wygląda rynek rekuperacji domowej i jak zmieniał się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

  • Kalibracja – badania sondażowe SPW

    Stowarzyszenie Polska Wentylacja przeprowadziło własne badania na temat kalibracji urządzeń służących do pomiarów parametrów pracy instalacji wentylacji i klimatyzacji. Zobacz, czy osoby, które na co dzień wykonują tego typu pomiary, kalibrują urządzenia, jak często to robią i czym się kierują decydując się na taki krok.

  • Kalibracja narzędzi pomiarowych

    W trakcie eksploatacji systemów wentylacji może pojawić się konieczność szybkiego oszacowania nakładów ponoszonych na kalibrację oraz przegląd przyrządów pomiarowych. Taka analiza często pokazuje, że roczne koszy eksploatacji przewyższają koszty modernizacji lub wymiany przestarzałego systemu pomiarowego.

  • Zastosowanie elektronicznych przyrządów pomiarowych

    Elektroniczne czy analogowe? Jakie urządzenia pomiarowe są obecnie stosowane do pomiaru stanu operacyjnego systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych? Czy ze względu m.in. na postęp technologiczny i rosnącą liczbę przepisów dotyczących poprawy wydajności energetycznej jedne urządzenia są zastępowane drugimi?

  • Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych

    W budynkach wentylowanych w sposób naturalny, czyli dzięki wentylacji grawitacyjnej, zanieczyszczone powietrze jest usuwane przez kanały wentylacyjne. Od czego zależy ich skuteczność?

  • Pytanie do eksperta

    Eksperci odpowiadają na pytania: "Jak powinny być wykonane odbiorowe pomiary poziomu hałasu instalacji technicznych w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi?" oraz "Jaki wpływ na wydajność wentylacji grawitacyjnej ma stosowanie przewodów poziomych?".

  • Zmiany w normie EN 12101-6

    W dniach 24-25 października 2012 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej odbyły się obrady Grupy Technicznej TG 2 podkomitetu CEN TC191/SC1. Celem było kontynuowanie prac nad nowelizacją europejskiej normy EN 12101-6. Jakie wnioski płyną z tego spotkania?

  • Nowe laboratorium ITB

    W Pionkach pod Radomiem otwarto w tym roku Laboratorium Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej. Wartość inwestycji wyniosła osiemdziesiąt milionów złotych. O tym, jak działa nowa placówka opowiada Marek Łukomski, kierownik laboratorium.

  • Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych

    Przedmiotem VII Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Instytut Techniki Budowlanej były teoretyczne i praktyczne problemy bezpieczeństwa pożarowego budowli. O krótkie skomentowanie swoich wystąpień poprosiliśmy prelegentów, którzy wygłosili prezentacje na temat wentylacji pożarowej.

  • Ochrona przeciwpożarowa budynków

    W Seminarium Naukowo-Technicznym zorganizowanym przez Oddział Małopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie udział wzięło ponad 300 osób. Nie zabrakło przedstawicieli branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

  • Strefa studenta

    Rubryka dla studentów i o studentach. W bieżącym numerze: wyjazd studentów PW do Gdańska oraz relacje z praktyk studenckich w firmach z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

  • Expo HVAC 2012 – dwa dni w Brukseli

    Relacje z pierwszej ręki. Jakie były brukselskie targi Expo HVAC 2012? Z jakimi wrażeniami wracają tegoroczni uczestnicy?

  • Przegląd central wentylacyjnych z wymiennikiem płytowym – wydajność powyżej 500 m3/h

    Przegląd central wentylacyjnych (rekuperatorów) z wymiennikiem płytowym o wydajności powyżej 500 m/h.

  • Nigdy nie jest za późno

    Co jest pasją Tadeusza Sierżęgi, prezesa firmy KLIMAT w Gdyni,specjalizującej się od 1989 w klimatyzacji serwerowni? Zobacz, jak można spędzać wolny czas i co daje bliskie sąsiedztwo morza.

od redaktora

Z pewnością każdy lubi widzieć sens wykonywanej przez siebie pracy. Jeszcze lepiej, gdy widzą go też inni, a jeżeli dają temu wyraz, to można mieć satysfakcję. Kiedy coś tworzymy, na przykład budując instalację, gdy system działa zgodnie z planami, na pewno widzimy sens włożonego wysiłku. Chociaż w naszej branży nie zawsze łatwo się przekonać o zadowoleniu klientów, to przekornie stwierdzę, że brak widocznych oznak zadowolenia klienta może być najlepszą oceną naszej pracy. Dlaczego? Otóż w moim subiektywnym przekonaniu instalacja wentylacyjna powinna działać tak, abyśmy przebywając w budynku w ogóle nie zwracali na nią uwagi. Po prostu mamy się czuć komfortowo, a to dlaczego się tak czujemy nie powinno nas w ogóle obchodzić. Instalacja ma działać, a jakość powietrza, szerzej ujmując środowiska wewnętrznego, powinna być taka, aby nie wpływała negatywnie na nasze samopoczucie. A skoro czujemy się w budynku dobrze i nie zastanawiamy się dlaczego, to może właśnie dobra instalacja jest tego zasługą. Bywa jednak tak, że trudno zadowolić inwestora i daje on temu wyraz. Nie zawsze musi to jednak oznaczać, że jest zbyt wymagający. Jakże często zdarza się, że dysponując bogatą wiedzą inżynierską i dobrą wolą, nie możemy wykonać instalacji satysfakcjonującej klienta. I wcale nie musi to oznaczać, że jesteśmy słabymi fachowcami. Wielokrotnie życzenia inwestora nie idą w parze ze świadomością tego, jak sztuka poprawnej wymiany powietrza w budynku bywa skomplikowana. Brakuje zrozumienia dla kosztów, jakie trzeba ponieść na etapie inwestycji, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Brakuje świadomości tego, jak ważne jest przemyślane, inteligentne przygotowanie projektu, a później jego prawidłowa realizacja. Jakże często inwestor wymusza rozwiązania oszczędnościowe na projektancie lub wykonawcy. W efekcie instalacja powstaje, ale trudno się spodziewać, aby jej działanie było satysfakcjonujące. Szkoda, że inwestorzy zaczynają słuchać specjalistów dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy w funkcjonującym już obiekcie. Kończy się kolejny sezon budowlany. Życzę wszystkim Czytelnikom Cyrkulacji, aby mieli Państwo w roku 2013 jak najwięcej satysfakcji zawodowej i zadowolonych klientów. Życzę także optymizmu i rozwijania życiowych pasji. Dziękuję za kolejny wspólnie spędzony rok i mam nadzieję, że Cyrkulacje będą Państwu towarzyszyć w pracy zawodowej. Tomasz Trusewicz Redaktor naczelny

Powrót do archiwum