Wiadomości
W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firma, Technika, Internet - multimedia, Promocje, Szkolenia i konferencje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.
Zmiany warunków technicznych dotyczące branży wentylacyjnej
Które działy, rozdziały i załączniki dotyczące branży wentylacyjnej uległy zmianie w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa
i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r.? Zapytaliśmy o to eksperta Annę Sas-Micuń ze Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki.
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Tekst został przygotowany przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja na podstawie Dziennika Ustaw RP z dnia 13 sierpnia 2013 r. Poz. 926.
Zmiana warunków technicznych w ocenie specjalistów
O ocenę poprosiliśmy: Marcina Gasińskiego z aereco wentylacja, Grzegorza Grygiera z firmy Rekuperatory.pl, Krzysztofa Ćwika z Pro-ventu, Piotra Wiśniewskiego z Ventii, Rafała Włodkowskiego z Fläkt Bovent, Tomasza Knapa z Harmann Polska, Andrzeja Romanowskiego z firmy Trox oraz Bogdana Dębińskiego z Maico Poland.
Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum, ascetyczne z zewnątrz, zaskakuje holem w kształcie nieregularnej szczeliny. Nietypowe wnętrza o krzywoliniowych ścianach to tylko jedno z licznych wyzwań, przed którymi stanęli projektanci instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych.
Połączenie tradycji z nowoczesnością – Kamienica Lipińskiego
Remont kamienicy jest przykładem dobrze wykonanej modernizacji, która dotyczyła nie tylko rewitalizacji fasady, lecz także instalacji, w tym wentylacyjno-klimatyzacyjnych.
Jasne określenie reguł – rozmowa z Zygmuntem Niewiadomskim
Rozmowa z profesorem Zygmuntem Niewiadomskim przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego m.in o tym, czym będzie się różnił Kodeks Budowlany od dotychczasowych uregulowań prawnych, jakie uproszczenia znajdą inwestorzy oraz czym jest rejestr budowlany.
Organizacja napływu kompensacyjnego w systemach oddymiania cz. 2
Przy projektowaniu napływu powietrza szczególną uwagę należy zwrócić na właściwy montaż i wysterowanie systemu oddymiania. Bardzo dobrym narzędziem weryfikacji założeń projektowych, przyjętego scenariusza pożarowego i jakości wykonania robót są próby z gorącym dymem.
Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem
W artykule przedstawiono aktualne przepisy i normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach,
w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne, oraz przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.
Czy stać nas na ochronę przeciwwybuchową?
Już od dekady obserwujemy wdrażanie nowych przepisów dyrektywy ATEX. W dokumencie tym określone są wymagania, które muszą być spełnione przez każdy produkt przeznaczony do stosowania w strefach zagrożenia wybuchem.Obecnie na polskim rynku występują dwie grupy klientów zainteresowanych tego typu produktami.
Nowości produktowe
Tym razem m.in. o urządzeniach do oczyszczania, nawiewnikach szczelinowych liniowych i klapach przeciwpożarowych. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego produktu, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie szczegółowych informacji na ten temat.
Strefa studenta
Istnieje wiele systemów międzynarodowej wymiany studentów, w tym najbardziej znany program Erasmus. Nie bała się z niego skorzystać Justyna Skrzypek. Swoje spostrzeżenia opisała na łamach "Cyrkulacji". W strefie Studenta także rozmowa z Ion Gomez Isas – Hiszpanem, który odbył praktyki w firmie Frapol.
Przegląd dachowych wentylatorów przeciwwybuchowych
Do bezpłatnego przeglądu dachowych wentylatorów przeciwwybuchowych zaprosiliśmy kluczowych dostawców tych urządzeń. W zestawieniu znalazły się produkty oferowane przez firmy, które pozytywnie odpowiedziały na nasze zaproszenie.
Na dwóch kołach przez świat
Jazda na motocyklu to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu. Dostarcza ona wielu niezapomnianych emocji. O swojej motocyklowej pasji opowiada Michał Kot - manager produktu w firmie Rehau.