CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: wrzesień-październik 2013

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

wrzesień-październik 2013

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firma, Technika, Internet - multimedia, Promocje, Szkolenia i konferencje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Zmiany warunków technicznych dotyczące branży wentylacyjnej

    Które działy, rozdziały i załączniki dotyczące branży wentylacyjnej uległy zmianie w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r.? Zapytaliśmy o to eksperta Annę Sas-Micuń ze Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki.

  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

    Tekst został przygotowany przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja na podstawie Dziennika Ustaw RP z dnia 13 sierpnia 2013 r. Poz. 926.

  • Zmiana warunków technicznych w ocenie specjalistów

    O ocenę poprosiliśmy: Marcina Gasińskiego z aereco wentylacja, Grzegorza Grygiera z firmy Rekuperatory.pl, Krzysztofa Ćwika z Pro-ventu, Piotra Wiśniewskiego z Ventii, Rafała Włodkowskiego z Fläkt Bovent, Tomasza Knapa z Harmann Polska, Andrzeja Romanowskiego z firmy Trox oraz Bogdana Dębińskiego z Maico Poland.

  • Muzeum Historii Żydów Polskich

    Muzeum, ascetyczne z zewnątrz, zaskakuje holem w kształcie nieregularnej szczeliny. Nietypowe wnętrza o krzywoliniowych ścianach to tylko jedno z licznych wyzwań, przed którymi stanęli projektanci instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

  • Połączenie tradycji z nowoczesnością – Kamienica Lipińskiego

    Remont kamienicy jest przykładem dobrze wykonanej modernizacji, która dotyczyła nie tylko rewitalizacji fasady, lecz także instalacji, w tym wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

  • Jasne określenie reguł – rozmowa z Zygmuntem Niewiadomskim

    Rozmowa z profesorem Zygmuntem Niewiadomskim przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego m.in o tym, czym będzie się różnił Kodeks Budowlany od dotychczasowych uregulowań prawnych, jakie uproszczenia znajdą inwestorzy oraz czym jest rejestr budowlany.

  • Organizacja napływu kompensacyjnego w systemach oddymiania cz. 2

    Przy projektowaniu napływu powietrza szczególną uwagę należy zwrócić na właściwy montaż i wysterowanie systemu oddymiania. Bardzo dobrym narzędziem weryfikacji założeń projektowych, przyjętego scenariusza pożarowego i jakości wykonania robót są próby z gorącym dymem.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule przedstawiono aktualne przepisy i normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne, oraz przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Czy stać nas na ochronę przeciwwybuchową?

    Już od dekady obserwujemy wdrażanie nowych przepisów dyrektywy ATEX. W dokumencie tym określone są wymagania, które muszą być spełnione przez każdy produkt przeznaczony do stosowania w strefach zagrożenia wybuchem.Obecnie na polskim rynku występują dwie grupy klientów zainteresowanych tego typu produktami.

  • Nowości produktowe

    Tym razem m.in. o urządzeniach do oczyszczania, nawiewnikach szczelinowych liniowych i klapach przeciwpożarowych. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego produktu, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie szczegółowych informacji na ten temat.

  • Strefa studenta

    Istnieje wiele systemów międzynarodowej wymiany studentów, w tym najbardziej znany program Erasmus. Nie bała się z niego skorzystać Justyna Skrzypek. Swoje spostrzeżenia opisała na łamach "Cyrkulacji". W strefie Studenta także rozmowa z Ion Gomez Isas – Hiszpanem, który odbył praktyki w firmie Frapol.

  • Przegląd dachowych wentylatorów przeciwwybuchowych

    Do bezpłatnego przeglądu dachowych wentylatorów przeciwwybuchowych zaprosiliśmy kluczowych dostawców tych urządzeń. W zestawieniu znalazły się produkty oferowane przez firmy, które pozytywnie odpowiedziały na nasze zaproszenie.

  • Na dwóch kołach przez świat

    Jazda na motocyklu to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu. Dostarcza ona wielu niezapomnianych emocji. O swojej motocyklowej pasji opowiada Michał Kot - manager produktu w firmie Rehau.

od redaktora

Od nowego roku wszystkich działających w branży budowlanej czekają spore zmiany – od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy techniczno-budowlane dotyczące projektowania, budowy i przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków. Zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw pod pozycją 926. Podstawowym celem rozporządzenia jest dostosowanie polskich przepisów do zmienionych norm europejskich. Wprowadza ono również wiele krajowych regulacji. W roku 2014 rozpocznie się pierwszy etap zmian w polskim budownictwie. Kolejne będą pojawiać się w trzech etapach aż do roku 2021. Jest to o tyle istotne, że projektant, decydując się na budowanie zgodnie z warunkami obowiązującymi np. w roku 2014 będzie miał świadomość, że już w 2017 budynek może nie spełnić wymagań. Pozwoli to, w porozumieniu z inwestorem, na świadome podjęcie decyzji, w jakim standardzie budować obiekt. Wprowadzane regulacje mają prowadzić do systematycznej poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowością jest obowiązek sprawdzenia już na etapie projektu zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Pojawił się on już w poprzednich warunkach technicznych, ale jako opcja. Na graniczną wartość współczynnika EP składa się m.in. zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, wentylację i ciepłą wodę użytkową. Wkrótce liczenie zapotrzebowania budynku na energię stanie się standardem wczesnego etapu projektowania. Każda zmiana polegająca na podwyższeniu wymagań pociąga za sobą podniesienie kosztów budowy. Z drugiej strony budynek o lepszym standardzie energetycznym pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji. Nowe warunki techniczne sprzyjają temu, aby łączny koszt budowy i późniejszej eksploatacji docelowo był niższy od obecnego. Przed branżą stoi duże wyzwanie, które jest jednocześnie szansą na postęp. Na szczęście spełnienie nowych podwyższonych wymagań jest możliwe przy wykorzystaniu znanych i już stosowanych technologii i materiałów. Czy rynek budowlany jest przygotowany na te zmiany – czas pokaże. Elżbieta Socha

Powrót do archiwum