CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

wrzesień - październik 2023
lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: wrzesień - październik 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

wrzesień - październik 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, Internet, programy, szkolenia, publikacje, nowy cennik, certyfikaty, KOT-y, targi, nagrody, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Koncepcja odzysku ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej w typowym budynku mieszkalnym

    Wentylacja wyciągowa jest systemem powszechnym w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym zarówno istniejącym, jak i nowo projektowanym. Mimo oczywistych wad – niskiej sprawności energetycznej spowodowanej usuwaniem z budynku wraz ze zużytym powietrzem dużej ilości ciepła, problemów akustycznych związanych z nawietrzakami okiennymi lub ściennymi oraz dyskomfortu wywołanego zimą przez wprowadzanie do mieszkań strumienia zimnego powietrza bezpośrednio z zewnątrz – cieszy się niesłabnącą popularnością.

  • Pompy ciepła – branża potrzebuje kompleksowego planu działania

    Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

  • Pompy ciepła – znak jakości EHPA-Q

    EHPA-Q to znak jakości nadawany pompom ciepła przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), dający gwarancję wysokiej jakości i efektywności energetycznej pojedynczych urządzeń i kompletnych instalacji z pompami ciepła. Jest również potwierdzeniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

  • Certyfikat HP Keymark dla pomp ciepła

    Keymark to dobrowolny europejski znak jakości produktów i usług, który potwierdza zgodność z normami europejskimi. Stanowi własność europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC i jest wydawany przez uprawnione jednostki certyfikujące.

  • „Unijny akcelerator pomp ciepła” i plan działania Komisji Europejskiej

    Komisja Europejska pracuje nad kompleksowym „Planem działania na rzecz przyspieszenia wprowadzania pomp ciepła w całej Unii Europejskiej”. W dokumencie ma być wskazane, jak optymalnie wykorzystywać na ten cel rozmaite dostępne środki, w tym te wpisane w regulacje unijne, a także, jak pokonywać bariery utrudniające szybkie wdrażanie technologii. Plan będzie przedstawiony w formie strategicznego komunikatu Komisji Europejskiej, prawdopodobnie w czwartym kwartale bieżącego roku.

  • Dotacje na pompy ciepła w Polsce – zrównoważone ogrzewanie i ochrona środowiska

    W dzisiejszych czasach poszukiwanie ekologicznych metod ogrzewania nabiera ogromnego znaczenia. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym powietrznych i gruntowych pomp ciepła, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wspierając te wysiłki, rząd wprowadził różnorodne programy dotacji na instalację pomp ciepła.

  • Pompy ciepła dużej mocy

    Czy pompy ciepła to urządzenia, w które nadal warto inwestować? Czy dotyczy to również modeli o większej mocy, przeznaczonych do budynków komercyjnych, przemysłowych i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej? Na oba pytania odpowiedź brzmi – tak. Warto inwestować, ponieważ urządzenia te dobrze sprawdzają się także w obiektach większych niż domy jednorodzinne.

  • Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła – przepisy prawne

    Ograniczenie hałasu generowanego przez pracujące pompy ciepła montowane na zewnątrz budynku powinno być uwzględniane już na etapie projektowania instalacji. Identyfikacja problemów akustycznych i zapobieganie im pozwoli zminimalizować obciążenia hałasem.

  • Mity na temat pomp ciepła

    Popularność powietrznych pomp ciepła z roku na rok jest coraz większa. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania pompami ciepła, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii dotyczących tych urządzeń. W tekście postaramy się obalić niektóre z nich.

  • Technologia odzysku gazu gorącego (HTR) w pompach ciepła

    Wzrost popularności pomp ciepła sprawił, że cały czas pojawiają się nowe technologie, które pozwalają na zmniejszenie zarówno zużycia energii, jak i kosztów eksploatacji. Jedną z nich jest HTR, czyli odzysk ciepła z czynnika chłodniczego.

  • Czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła

    W obecnych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, nakłania się do stosowania niskotemperaturowych systemów grzewczych. Państwo polskie oraz Unia Europejska dofinansowują zakup, montaż i modernizację ekologicznych źródeł ciepła. Wzrost cen paliw kopalnych w latach 2021–2023 spowodował wzrost kosztów ogrzewania za pomocą tradycyjnych urządzeń na paliwa stałe. Z tego powodu pompy ciepła zyskały ogromną popularność.

  • Prawidłowy dobór pompy ciepła

    Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia do celów grzewczych i chłodniczych. Jej poprawny dobór jest kluczowy, by osiągnąć wysoką wydajność systemu oraz zminimalizować koszty eksploatacyjne.

  • Wielokryterialna certyfikacja BREEAM, a systemy HVACR

    Certyfikacja BREEAM odgrywa z roku na rok coraz większą rolę w budownictwie w całej Polsce. Za pomocą wielokryterialnych systemów oceny budynków można oszacować wpływ budownictwa na środowisko naturalne i jednocześnie zapewnić komfort pracownikom i pobliskim mieszkańcom.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rekuperatory OXYGEN firmy OEM Energy, należącej do Elevion Group,przetworniki przepływu typu 210 firmy B&L INTERNATIONAL, teleskopy do anemometrów firmy Testo, klimatyzatory Jupiter+UV firmy ANG KLIMATYZACJA, RED Optimise usługi cyfrowe nowej generacji oferowane przez firmę CAREL, puszki rozprężne EPP z trzema króćcami firmy ALNOR SYSTEMY WENTYLACJI, osuszacze przemysłowe EPD firmy EBERG oraz program do konfiguracji systemów napowietrzania firmy MERCOR SA

  • Pytanie do eksperta

    Na pytania: Jak wykonać trwałą instalację pompy splitowej? oraz Jak skutecznie zabezpieczyć monoblok przed zamarzaniem?- odpowiada Łukasz Olszewski ekspert z firmy De Dietrich

  • Strefa studenta

    Kliwent Event 2023 – dziewiąta edycja konferencji studenckiej Celem tej edycji konferencji Kliwent Event, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo- -Hutniczej w Krakowie, podobnie jak w poprzednich latach, było spotkanie środowiska akademickiego z przedstawicielami branży HVACR.

  • Kajakiem po zdrowie

    O swojej pasji, jaką jest kajakarstwo opowiedział Alojzy Kowal Elektromechanik w Dziale Utrzymania Ruchu FRAPOL sp. z o.o.

  • Dodatek specjalny – pompy ciepła

    Prezentacje wybranych modeli pomp ciepła znanych i uznanych na rynku firm: ANG WENTYLACJA Sp. z o.o., ROBERT BOSCH Sp. z o.o., ELEKTRONIKA SA FREE Polska Sp. z o.o., IGLOTECH Sp. z o.o., REFSYSTEM Sp. z o.o. KLIMA-THERM Sp. z o.o., LG ELECTRONICS POLSKA Sp. z o.o., PANASONIC HEATING & COOLING SOLUTIONS, VIESSMANN Sp. z o.o. oraz WOLF TECHNIKA GRZEWCZA Sp. z o.o.

Wydanie: listopad-grudzień 2013

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad-grudzień 2013

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firma, Technika, Jubileusze, Nagrody - certyfikaty, Nowa siedziba - nowy oddział, Konferencje, kursy , szkolenia, Promocje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nagrody i wyróżnienia

    Dwie firmy będące członkami Stowarzyszenia Polska Wentylacja - Rekuperatory.pl i Smay - zostały uhonorowane nagrodami. Rekuperatory.pl zostały nagrodzone Złotym Medalem w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Program Najwyższa Jakość Usług QI 2013, a firma Smay została laureatem konkursu Innowatory WPROST 2013 w kategorii budownictwo.

  • Zapotrzebowanie na energię bliskie zeru

    W Markach pod Warszawą ma powstać pierwsza w Polsce szkoła pasywna o bilansie energetycznym bliskim zeru. Aby osiągnąć to założenie, projektanci zaproponowali wiele niekonwencjonalnych rozwiązań technicznych, m.in. indywidualne centrale rekuperacyjne w każdej klasie lekcyjnej.

  • Projekty – Alchemia

    Największym wyzwaniem dla Romana Sokołowskiego projektanta systemu wentylacji i klimatyzacji w budynku Alchemia było znalezienie takiego systemu sterowania, który w 100% spełniłby oczekiwania użytkowników oraz służb technicznych budynku. Wpływa to bowiem w znaczący sposób na opinię o obiekcie − im mniejszy odsetek niezadowolonych, tym większe zadowolenie z wykonanej pracy przy realizacji tak skomplikowanego budynku.

  • Energetyczna niezależność – modernizacja domu z lat 50.

    Przebudowa starego domu z lat 50. pokazała, że zastosowanie współczesnych technologii pozwala na pokrycie całkowitego zapotrzebowania budynku na energię ze źródeł energii odnawialnej. Projekt LichtAktiv Haus został zrealizowany w ramach współpracy firmy Velux i zespołu ekspertów pod kierunkiem profesora Manfreda Heggera z Zakładu Projektowania i Energooszczędnego Budownictwa na Politechnice w Darmstadt.

  • Jak mieszka się w domu energooszczędnym?

    Domy energooszczędne są coraz bardziej popularne. Wszyscy podkreślają ich niskie koszty eksploatacji. Mało jest jednak badań, które dałyby odpowiedź na pytanie, jak się w takich domach mieszka na co dzień. Lukę tę próbują uzupełnić naukowcy z Danii, którzy przeprowadzili badania ankietowe wśród mieszkańców osiedla domów energooszczędnych.

  • Czy zwycięży zdrowy rozsądek – rozmowa z Andrzejem Rochem Dobruckim

    Rozmowa z Andrzejem Rochem Dobruckim Prezesem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa na temat projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

  • Organizacja napływu kompensacyjnego w systemach oddymiania cz. 3

    Koncepcję i projekt systemu oddymiania należy analizować indywidualnie poprzez porównanie wyników obliczonych na podstawie dostępnych i możliwych do zastosowania w danym przypadku standardów. Integralną częścią koncepcji systemów oddymiania powinny być wyniki symulacji komputerowych rozprzestrzeniania się dymu i ciepła w obiekcie, potwierdzające skuteczność działania systemu oddymiania każdego z analizowanych scenariuszy pożarowych.

  • Wentylacja wyporowa – zapotrzebowanie energii

    Jedną z głównych zalet wentylacji wyporowej jest możliwość bardzo efektywnej wentylacji pomieszczeń, zwłaszcza strefy przebywania ludzi. Temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczenia jest inna w przypadku wentylacji wyporowej niż w wentylacji mieszającej. Powoduje to konieczność innego gospodarowania energią do uzdatniania powietrza w porównaniu z wentylacją mieszającą.

  • Ochrona stanowisk roboczych − powietrzna strefa ochronna o podwyższonej klasie czystości powietrza

    Na linii produkcyjnej zakładów Sharp pod Toruniem, na której są montowane monitory i telewizory LCD, musiała zostać stworzona powietrzna strefa ochronna o podwyższonej klasie czystości powietrza. Rozwiązaniem okazały się autonomiczne moduły filtracyjne z własnymi wentylatorami, które zostały wbudowane nad stanowiskami roboczymi.

  • Czas na tłumiki

    Podczas rozbudowy huty szkła projektanci wentylacji stanęli przed trudnym zadaniem. Problemem były olbrzymie zyski ciepła wytwarzane przez piec hutniczy oraz rygorystyczne warunki środowiskowe związane z dopuszczalnymi poziomami emisji hałasu.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze m.in. o siłownikach ze sprężyną powrotną, centralach wentylacyjnych, komunikacji WiFi w klimatyzatorach ściennych, czerpniach i wyrzutniach, rurach antybakteryjnych. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego produktu, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie szczegółowych informacji na ten temat.

  • Systemy akumulacji chłodu w klimatyzacji komfortu – zysk czy strata dla inwestora

    Systemy akumulacji chłodu są powszechnie stosowane od wielu lat w przemyśle spożywczym. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się je również w systemach klimatyzacji komfortu. Pomimo szeregu zalet, opinia o możliwości uzyskania dzięki ich zastosowaniu dużych oszczędności może okazać się nieprawdziwa. Przed wykorzystaniem takiego rozwiązania w projekcie należy uwzględnić szereg uwarunkowań szczegółowych, wśród których na pierwszym miejscu powinien się znaleźć koszt inwestycyjny.

  • Pytanie do eksperta

    Czy można podłączyć kilka klimakonwektorów do sterownika głównego, z dodatkową regulacją nastaw na sterownikach pojedynczych jednostek, bez stosowania kart BMS? Na pytanie odpowiada ekspert z firmy Carrier Polska.

  • Strefa studenta

    O satysfakcjonującej praktyce w Buro Happold opowiada Bartosz Marcol student V roku wydziału Inżynierii Środowiskai Energetyki, Politechniki Śląskiej. Ponadto relacja z wykładu Hansa Östberga i zaproszenie na Dzień Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, który odbędzie się 6 grudnia bieżącego rokuna terenie kampusu Politechniki Poznańskiej w Centrum Wykładowym przy ulicy Piotrowo 2.

  • Przegląd wentylatorów przeciwwybuchowych

    Do bezpłatnego przeglądu wentylatorów przeciwwybuchowych zaprosiliśmy kluczowych dostawców tych urządzeń. W zestawieniu znalazły się produkty oferowane przez firmy, które pozytywnie odpowiedziały na nasze zaproszenie.

  • Nowy poradnik „Wentylacja pożarowa – oddymianie”

    W październiku br. na rynku wydawniczym pojawił się nowy podręcznik wydany przez WNT − książka autorstwa Bogdana Mizielińskiego i Grzegorza Kubickiego „Wentylacja pożarowa − oddymianie”. Jest to obecnie jedyna dostępna pozycja, tak szeroko omawiająca zagadnienia wentylacji pożarowej.

  • Zatrzymać czas

    Stare przedmioty, dla jednych zbędne i niepotrzebne, dla innych mają znaczenie sentymentalne. Są odskocznią od codziennego pośpiechu, ponieważ pozwalają choć na chwilę się zatrzymać. Są jak wehikuł czasu, dzięki któremu można wrócić pamięcią do lat dzieciństwa i młodości. O swojej pasji opowiedział Zdzisław Godzwon Prezes Zarządu firmy KLIMAWENTEX.

od redaktora

Nacisk, jaki w ostatnich latach został położony na propagowanie energooszczędnego budownictwa, sprawił, że zwracanie uwagi na energochłonność rozwiązań stało się nieodłącznym elementem pracy projektantów. Dotyczy to również branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Dziś niemal każdy producent podkreśla energooszczędność proponowanych przez siebie produktów. Z kolei właściciele budynków starają się o certyfikaty zaświadczające o zrównoważonym budowaniu i nie jest to tylko podążanie za modą. Jak pokazują statystyki, dbanie o obniżenie przyszłych kosztów eksploatacji budynku przekłada się na konkretne zyski inwestorów. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ocena opłacalności inwestycji w całym cyklu jej życia, czyli analiza LCC (Life Cost Cycle). Trudno w to uwierzyć, ale okazuje się, że koszty eksploatacji często stanowią aż 80% wszystkich poniesionych nakładów. Zgodnie z unijnymi regulacjami niemal każdy budynek i lokal powinien mieć świadectwo charakterystyki energetycznej, które pokazuje, ile obiekt zużywa energii. Chodzi głównie o wysokość rachunków za zużytą energię na potrzeby centralnego ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń oraz oświetlenia. Takie informacje mają zwiększyć świadomość mieszkańców UE i dać im możliwość wyboru budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Aby móc obliczać, czy budynki są energooszczędne, czy nie, kilka lat temu również w Polsce wprowadzono system świadectw energetycznych. Teraz okazuje się, że został on źle skonstruowany. Eksperci ocenili go jako niewiarygodny. Brak dobrej metodyki sporządzania świadectw oraz kontroli całego systemu sprawiają, że dla tego samego budynku można przygotować certyfikaty, które od strony formalnej są sporządzone poprawnie, natomiast różnice w wartościach zapotrzebowania na energię sięgają kilkunastu procent. Naszej branży nie pozostaje nic innego, jak powtórzyć za Młynarskim „róbmy swoje” i zadbać o to, by przynajmniej systemy wentylacji i klimatyzacji działały dobrze i nie pochłaniały zbyt wiele energii.

Powrót do archiwum