CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: wrzesień - październik 2014

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

wrzesień - październik 2014

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firmy, Promocje, Realizacje, Targi, Nowe adresy, Patenty, Szkolenia i konferencje, Internet, Szkolenia, Finanse, Imprezy, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Kompleks biurowo-usługowy Plac Unii − systemy wentylacji i klimatyzacji

    Opis instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej w kompleksie biurowo-handlowym Plac Unii w Warszawie. Obiekt został oddany do użytku pod koniec 2013 r.

  • Pierwszy na świecie pasywny kościół

    Na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu powstał nowatorski budynek kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II wybudowany w technologii budynku pasywnego. Na jego ogrzanie potrzebne jest mniej niż 15 kWh/m2rok, a nie 120 kWh/m2rok jak w budynkach wzniesionych w tradycyjny sposób.

  • Wielorodzinne budynki energooszczędne – wentylacja z odzyskiem ciepła

    Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Wśród beneficjentów są nie tylko osoby budujące domy jednorodzinne, lecz także kupujące mieszkania od deweloperów w nowo wznoszonych budynkach wielorodzinnych. Spełnienie przez budynek wymagań w zakresie standardu energetycznego potwierdzają weryfikatorzy, których listę można znaleźć na stronach internetowych NFOŚiGW.

  • Sprawność odzysku ciepła w układach wentylacji

    Sprawności odzysku ciepła w układach wentylacji często budzi wiele kontrowersji, najczęściej wynikających z braku pełnego rozeznania w tej tematyce. Istotne jest, aby rozróżniać sprawność całkowitą i temperaturową, a ponadto uświadamiać sobie wpływ różnych czynników na te wartości. Tymczasem problem kształtowania sprawności odzysku ciepła jest ważny zarówno ze względu na dążenie do oszczędzania energii, jak i na wymogi prawne i możliwości ubiegania się o finansowe wsparcie inwestycji.

  • Metody akumulacji chłodu w instalacjach klimatyzacyjnych

    Energia chłodnicza może być magazynowana w postaci jawnej, bazującej na pojemności cieplnej materiału akumulacyjnego, którym najczęściej jest woda oraz w postaci utajonej, która umożliwia magazynowanie energii chłodniczej w przemianach fazowych zachodzących podczas procesu ładowania i rozładowywania materiału akumulacyjnego, często określanego jako materiał PCM (ang: Phase Change Material – materiał zmieniający stan skupienia).

  • Izolacje techniczne instalacji grzewczych i chłodniczych − podstawowe wymagania oraz przykłady uszkodzeń i błędów w wykonaniu izolacji

    Właściwe zabezpieczenie instalacji wymaga dokładnego wykonania izolacji. Precyzja wykonania jest szczególnie ważna w przypadku układów z czynnikiem zimnym.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze m.in. o obudowach dźwiękochłonnych wentylatorów, wentylatorach osiowych do urządzeń chłodzących i parowników, wentylatorach strumieniowych, zestawie do szybkiego równoważenia instalacji wentylacyjnych, regulatorach VAV i wentylatorach kuchennych.

  • Pytanie do eksperta

    Ekspert odpowiada na pytanie:Czy wentylacja naturalna sprawdzi się w obiektach przemysłowych? W jaki sposób obliczać wymagane powierzchnie nawiewne i wywiewne?

  • Strefa studenta

    Czasopismo „Flow” - nowy projekt koła naukowego Kliwent, praktyki w firmie Frapol oraz wycieczka do fabryki wentylatorów ebm-papst w Niemczech.

  • Na wirażu

    O swojej pasji i miłości do motocykli opowiada Emil Gromadzki z firmy Carrier Polska.

od redaktora

Amerykański architekt Frank Lloyd Wright, uważany za jednego z najważniejszych projektantów XX wieku, powiedział, że są trzy rzeczy, o których powinien wiedzieć architekt: po pierwsze – jak dostać zlecenie, po drugie – jak dostać zlecenie, po trzecie – jak dostać zlecenie. Te słowa pasują również do wielu innych zawodów, w tym do zawodu projektanta instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Na pytanie co zrobić, by zdobyć zlecenie, najczęściej pada odpowiedź – dać jak najniższą cenę. Praktyka pokazuje, że ponad 90 procent przetargów, które są ogłaszane przez administrację publiczną jest rozstrzyganych wyłącznie na podstawie kryterium ceny. Ta mityczna najniższa cena jest bardzo często jednocześnie ceną… nierealną. Takie działania są bardzo szkodliwe, ponieważ łatwo mogą doprowadzić do kryzysu w branży budowlanej. Wykonywanie projektów poniżej kosztów po prostu psuje rynek. Jest nadzieja, że coś się zmieni po uchwaleniu przez Sejm 29 sierpnia 2014 r. nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Jedna ze zmian dotyczy bowiem ograniczenia stosowania wyłącznie kryterium cenowego i modyfikacji zasad ustalania rażąco niskiej ceny. Powinno to zwiększyć możliwość weryfikacji zgłaszających się do przetargów firm. Pozostałe zmiany w ustawie dotyczą: odformalizowania postępowania na usługi niepriorytetowe o wartości poniżej progów unijnych, wprowadzenia fakultatywnej przesłanki wykluczenia wykonawcy dotyczącej zawinionych i poważnych naruszeń obowiązków zawodowych, zmian w zakresie powoływania się przez wykonawców na zasoby podmiotów trzecich, wprowadzenia możliwości określenia przez zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia wymagań związanych z realizacją zamówienia dotyczących zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, wprowadzenia możliwości korzystania przez zamawiających z przykładowych wzorów dokumentów oraz zmiany w zakresie zatrzymania wadium. Czas pokaże jak ta nowelizacja wpłynie na rynek budowlany. Może sprawi, że zmienią się priorytety i uczciwe wynagrodzenie za pracę stanie się równie ważne jak pozostałe kryteria wyboru. Elżbieta Socha

Powrót do archiwum