CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

wrzesień - październik 2023
lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: wrzesień - październik 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

wrzesień - październik 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, Internet, programy, szkolenia, publikacje, nowy cennik, certyfikaty, KOT-y, targi, nagrody, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Koncepcja odzysku ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej w typowym budynku mieszkalnym

    Wentylacja wyciągowa jest systemem powszechnym w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym zarówno istniejącym, jak i nowo projektowanym. Mimo oczywistych wad – niskiej sprawności energetycznej spowodowanej usuwaniem z budynku wraz ze zużytym powietrzem dużej ilości ciepła, problemów akustycznych związanych z nawietrzakami okiennymi lub ściennymi oraz dyskomfortu wywołanego zimą przez wprowadzanie do mieszkań strumienia zimnego powietrza bezpośrednio z zewnątrz – cieszy się niesłabnącą popularnością.

  • Pompy ciepła – branża potrzebuje kompleksowego planu działania

    Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

  • Pompy ciepła – znak jakości EHPA-Q

    EHPA-Q to znak jakości nadawany pompom ciepła przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), dający gwarancję wysokiej jakości i efektywności energetycznej pojedynczych urządzeń i kompletnych instalacji z pompami ciepła. Jest również potwierdzeniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

  • Certyfikat HP Keymark dla pomp ciepła

    Keymark to dobrowolny europejski znak jakości produktów i usług, który potwierdza zgodność z normami europejskimi. Stanowi własność europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC i jest wydawany przez uprawnione jednostki certyfikujące.

  • „Unijny akcelerator pomp ciepła” i plan działania Komisji Europejskiej

    Komisja Europejska pracuje nad kompleksowym „Planem działania na rzecz przyspieszenia wprowadzania pomp ciepła w całej Unii Europejskiej”. W dokumencie ma być wskazane, jak optymalnie wykorzystywać na ten cel rozmaite dostępne środki, w tym te wpisane w regulacje unijne, a także, jak pokonywać bariery utrudniające szybkie wdrażanie technologii. Plan będzie przedstawiony w formie strategicznego komunikatu Komisji Europejskiej, prawdopodobnie w czwartym kwartale bieżącego roku.

  • Dotacje na pompy ciepła w Polsce – zrównoważone ogrzewanie i ochrona środowiska

    W dzisiejszych czasach poszukiwanie ekologicznych metod ogrzewania nabiera ogromnego znaczenia. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym powietrznych i gruntowych pomp ciepła, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wspierając te wysiłki, rząd wprowadził różnorodne programy dotacji na instalację pomp ciepła.

  • Pompy ciepła dużej mocy

    Czy pompy ciepła to urządzenia, w które nadal warto inwestować? Czy dotyczy to również modeli o większej mocy, przeznaczonych do budynków komercyjnych, przemysłowych i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej? Na oba pytania odpowiedź brzmi – tak. Warto inwestować, ponieważ urządzenia te dobrze sprawdzają się także w obiektach większych niż domy jednorodzinne.

  • Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła – przepisy prawne

    Ograniczenie hałasu generowanego przez pracujące pompy ciepła montowane na zewnątrz budynku powinno być uwzględniane już na etapie projektowania instalacji. Identyfikacja problemów akustycznych i zapobieganie im pozwoli zminimalizować obciążenia hałasem.

  • Mity na temat pomp ciepła

    Popularność powietrznych pomp ciepła z roku na rok jest coraz większa. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania pompami ciepła, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii dotyczących tych urządzeń. W tekście postaramy się obalić niektóre z nich.

  • Technologia odzysku gazu gorącego (HTR) w pompach ciepła

    Wzrost popularności pomp ciepła sprawił, że cały czas pojawiają się nowe technologie, które pozwalają na zmniejszenie zarówno zużycia energii, jak i kosztów eksploatacji. Jedną z nich jest HTR, czyli odzysk ciepła z czynnika chłodniczego.

  • Czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła

    W obecnych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, nakłania się do stosowania niskotemperaturowych systemów grzewczych. Państwo polskie oraz Unia Europejska dofinansowują zakup, montaż i modernizację ekologicznych źródeł ciepła. Wzrost cen paliw kopalnych w latach 2021–2023 spowodował wzrost kosztów ogrzewania za pomocą tradycyjnych urządzeń na paliwa stałe. Z tego powodu pompy ciepła zyskały ogromną popularność.

  • Prawidłowy dobór pompy ciepła

    Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia do celów grzewczych i chłodniczych. Jej poprawny dobór jest kluczowy, by osiągnąć wysoką wydajność systemu oraz zminimalizować koszty eksploatacyjne.

  • Wielokryterialna certyfikacja BREEAM, a systemy HVACR

    Certyfikacja BREEAM odgrywa z roku na rok coraz większą rolę w budownictwie w całej Polsce. Za pomocą wielokryterialnych systemów oceny budynków można oszacować wpływ budownictwa na środowisko naturalne i jednocześnie zapewnić komfort pracownikom i pobliskim mieszkańcom.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rekuperatory OXYGEN firmy OEM Energy, należącej do Elevion Group,przetworniki przepływu typu 210 firmy B&L INTERNATIONAL, teleskopy do anemometrów firmy Testo, klimatyzatory Jupiter+UV firmy ANG KLIMATYZACJA, RED Optimise usługi cyfrowe nowej generacji oferowane przez firmę CAREL, puszki rozprężne EPP z trzema króćcami firmy ALNOR SYSTEMY WENTYLACJI, osuszacze przemysłowe EPD firmy EBERG oraz program do konfiguracji systemów napowietrzania firmy MERCOR SA

  • Pytanie do eksperta

    Na pytania: Jak wykonać trwałą instalację pompy splitowej? oraz Jak skutecznie zabezpieczyć monoblok przed zamarzaniem?- odpowiada Łukasz Olszewski ekspert z firmy De Dietrich

  • Strefa studenta

    Kliwent Event 2023 – dziewiąta edycja konferencji studenckiej Celem tej edycji konferencji Kliwent Event, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo- -Hutniczej w Krakowie, podobnie jak w poprzednich latach, było spotkanie środowiska akademickiego z przedstawicielami branży HVACR.

  • Kajakiem po zdrowie

    O swojej pasji, jaką jest kajakarstwo opowiedział Alojzy Kowal Elektromechanik w Dziale Utrzymania Ruchu FRAPOL sp. z o.o.

  • Dodatek specjalny – pompy ciepła

    Prezentacje wybranych modeli pomp ciepła znanych i uznanych na rynku firm: ANG WENTYLACJA Sp. z o.o., ROBERT BOSCH Sp. z o.o., ELEKTRONIKA SA FREE Polska Sp. z o.o., IGLOTECH Sp. z o.o., REFSYSTEM Sp. z o.o. KLIMA-THERM Sp. z o.o., LG ELECTRONICS POLSKA Sp. z o.o., PANASONIC HEATING & COOLING SOLUTIONS, VIESSMANN Sp. z o.o. oraz WOLF TECHNIKA GRZEWCZA Sp. z o.o.

Wydanie: styczeń - luty 2015

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

styczeń - luty 2015

Spis treści

  • Kompaktowa historia „Cyrkulacji”

    Bieżący numer jest jubileuszowy - 25. Dla wszystkich, którzy chcą poznać kompaktową historię czasopisma przygotowaliśmy oś czasu.

  • Aktualności

    W tym dziale można przeczytać o największych sukcesach i najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w firmach w 2014 roku. Ponadto - ogłoszenia pracodawców, którzy poszukują pracowników.

  • Rynek dużych central wentylacyjnych w Polsce

    Uczestników rynku zapytaliśmy o to w jakim kierunku zmierza strategia firm produkujących duże centrale wentylacyjne? Czy firmy stawiają na produkcję wyrobów o ustalonych parametrach do szybkiego odbioru z magazynu, czy raczej urządzeń na zamówienia, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb? Interesowało nas także czy większe szanse na rynku mają producenci specjalizujący się w produkcji wyłącznie central wentylacyjnych, czy raczej ci, którzy oferują poza centralami inne elementy instalacji wentylacyjnych?

  • Dyrektywa ErP – zaostrzenie wymagań

    Od 1 stycznia 2015 roku wszedł w życie drugi etap dyrektywy ErP (Energy related Products), który zaostrza wymagania dotyczące wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym o poborze mocy od 125 W do 500 kW.

  • Ekoprojekt – wentylacja

    Podnoszenie efektywności energetycznej jest głównym elementem polityki Unii Europejskiej. Jednymi z najefektywniejszych sposobów na ograniczenie zużycia energii są dwa uzupełniające się narzędzia: etykiety energetyczne oraz tzw. ekoprojekt (ang. ecodesign).

  • Centrum Logistyczne Amazon w Sadach

    W podpoznańskich Sadach zostało oddane do użytku pierwsze w Polsce centrum logistyczne firmy Amazon, czyli najpopularniejszego na świecie sklepu internetowego. Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Powierzchnia samej hali magazynowej wynosi 91 570 m2, a po doliczeniu części administracyjnej i socjalnej liczba ta przekracza 100 000 m2. Amazon wymagał niezawodnych rozwiązań. Dotyczyło to również systemów wentylacji i klimatyzacji.

  • Ocena energetyczna wentylacji z odzyskiem ciepła − energia cieplna i elektryczna

    Wentylacja z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego zdobywa coraz większą popularność. Przyczynia się do tego nie tylko rozwój technologiczny, lecz także rozwiązania prawne i zachęty ekonomiczne.Popularność tego typu rozwiązań skłania do podjęcia oceny energetycznej całosezonowego funkcjonowania wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli odpowiedzi na pytanie jaką część energii cieplnej można zaoszczędzić i ewentualnie, o ile wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną?

  • Wpływ filtracji powietrza na efektywność i energochłonność instalacji

    Odpowiednia wiedza na temat metod filtracji pozwala nie tylko dbać o zdrowie osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach, lecz także oszczędzać energię elektryczną.

  • Zanieczyszczenia w kanałach wentylacyjnych

    Użytkownicy pomieszczeń klimatyzowanych powinni mieć pewność, że nawiewane powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, które mogą wydostawać się ze źle eksploatowanej lub nigdy nieczyszczonej instalacji wentylacyjnej. Jednocześnie osoby odpowiedzialne za właściwą eksploatację i utrzymanie czystości instalacji powinny mieć sprecyzowane wytyczne dotyczące sposobów realizowania tego zadania.

  • Nowości produktowe

    W bieżącym numerze pokazujemy: rejestrator wilgotności i temperatury firmy B&L International, centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Pallas firmy Ensto, instalację wentylacyjną z miedzi firmy Alnor Systemy Wentylacji, sterownik Ekozefir Mobile firmy Ekoklimax, sterownik ścienny do central Komfovent firmy Ventia, Wentylatory RM EC firmy Harmann, system wentylacyjny Lunos ego firmy Iglotech oraz wentylatory promieniowe RadiFit EC firmy ebm-papst Polska.

  • Pytanie do eksperta

    Eksperci odpowiadają na pytania: Jaki jest wpływ przeciwpożarowych klap odcinających na parametry hydrauliczne instalacji budynku? Dlaczego należy dbać o prawidłową lokalizację jednostek zewnętrznych klimatyzatorów?

  • Zawód najlepszego wyboru – rozmowa

    Wywiad z Lechem Janowskim projektantem instalacji wentylacji i klimatyzacji z 40-letnim doświadczeniem.

  • Strefa studenta

    O swoich praktykach w jednej z Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Lesznie opowiada Katarzyna Kaźmierska z Politechniki Poznańskiej. Ponadto informacja o piątkowych szkoleniach, organizowanych przez Koło Naukowe „Kliwent” oraz wspomnienia z wyjazdu szkoleniowego studentów z Politechniki Warszawskiej.

  • Inżynierskie blogowanie

    O swojej pasji do blogowania opowiada Damian Czernik. Jego zdaniem pisanie bloga może być świetną formą spędzania wolnego czasu, a także okazją do budowania swojej marki w Internecie

od redaktora

Początek roku zawsze staje się dobrą okazją do podejmowania prób odgadnięcia co nas czeka. Umiejętność przewidywania przyszłości przydałaby się zwłaszcza przedsiębiorcom. Informacje dotyczące koniunktury, w rozpoczętym właśnie 2015 roku, i wszystkich zmian jakie przyniesie, byłyby dla nich na wagę złota. Zdobycie takiej wiedzy nie jest jednak proste, ponieważ… dar jasnowidzenia jest niezwykle rzadki. Wiele instytucji na całym świecie podejmuje jednak próby spojrzenia w przyszłość i różnymi sposobami stara się uzyskać jak najwięcej informacji. Jednym ze sposobów jest ankietowanie osób pracujących w danej branży. Taki sondaż pod koniec 2014 roku przeprowadziły ASHRAE i AHR Expo, wysyłając pytania do ponad 1000 producentów urządzeń HVACR na całym świecie. Wyniki napawają optymizmem − na podstawie uzyskanych odpowiedzi − w naszej branży można oczekiwać wzrostu wskaźników. Aż 87% respondentów stwierdziło, że ich perspektywy na 2015 rok malują się w jasnych barwach, z tego 26% uważa, że są doskonałe, a 61%, że dobre. Wynik jest lepszy o 8% niż w ubiegłym roku. 96% ankietowanych wierzy, że sprzedaż będzie wzrastać – 47% spodziewa się wzrostu od 5% do 10%, a 29% przewiduje wzrost o ponad 10%. Tylko 3% uważa, że sprzedaż pozostanie na poziomie takim jak w roku 2014. Tyle wyniki światowe. Ciekawe czy podobny optymizm panuje wśród polskich przedsiębiorców? Nasza redakcja wchodzi w nowy rok również w dobrym nastroju, ponieważ obchodzimy mały jubileusz. Trzymają Państwo w ręku 25 numer „Cyrkulacji”. Mam nadzieję, że znajdą w nim Państwo coś ciekawego dla siebie. Życzę przyjemnej lektury i już dzisiaj serdecznie zapraszam do naszego stoiska na targach Forum Wentylacja- Salon Klimatyzacja 2015. Spotkajmy się 3-4 marca w Warszawie. Elżbieta Socha

Powrót do archiwum