CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: listopad - grudzień 2016

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad - grudzień 2016

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firmy,Konferencje, Internet, Promocje, Certyfikaty, Ludzie, Realizacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • PASCAL 2017

    Nagroda branżowa Stowarzyszenia Polska Wentylacja – III edycja Stowarzyszenie Polska Wentylacja już po trzeci drugi uhonoruje niestandardowe, wyróżniające się projekty zrealizowanych instalacji wentylacji i klimatyzacji, przyznając nagrody PASCAL. Laureatów poznamy w marcu 2017 roku podczas targów Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja. Zwycięzców wyłoni Kapituła, która przyzna trzy równorzędne nagrody, promując nowoczesne rozwiązania techniczne.

  • Fabryka powietrza

    Rozmowa z projektantem Maciejem Kałużą z Roger Preston Polska tegorocznym laureatem nagrody PASCAL

  • HARMANN POLSKA laureatem nagrody biznesowej DELTA

    W tym roku już po raz drugi zostały przyznane nagrody DELTA, które wręczono najbardziej dynamicznym i skutecznym biznesowo firmom. W kategorii firm działających do 10 lat laureatem został HARMANN POLSKA. Rozmawiamy z Prezesem Zarządu Arkadiuszem Dragunem.

  • System wentylacji i klimatyzacji w budynku biurowym Prime Corporate Center

    Prime Corporate Center śmiało może być zakwalifikowany do najwyższej ligi budynków biurowych w Warszawie. Zastosowano w nim wiele proekologicznych rozwiązań, m.in. zaawansowany technologicznie system odzysku ciepła. Dla projektantów wentylacji i klimatyzacji był interesującym doświadczeniem.

  • Centrum Medycyny Nieinwazyjnej – projekt

    W Gdańsku powstanie nowoczesny obiekt służby zdrowia – Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, który ma być nie tylko przyjazny dla pacjentów, lecz także funkcjonalny. Ze względu na wielkość budynku i zaawansowanie technologiczne, zaprojektowanie wentylacji i klimatyzacji było dużym wyzwaniem.

  • Filtracja powietrza – zmiana podejścia, nowy standard

    Nowe podejście do klasyfikacji filtrów powietrza formułowane przez International Organization for Standardization (ISO) ma być uniwersalne w skali świata. Przewiduje się, że nowy standard wejdzie jako norma europejska na początku drugiego kwartału 2017 r., natomiast jako samodzielny standard miałby obowiązywać od początku ostatniego kwartału 2018 r.

  • Modelowanie Energetyczne Budynków – analizy wspierające projektowanie systemów HVAC

    Podczas projektowania budynku energooszczędnego pierwszym zagadnieniem, na którym powinni się skupić projektanci nie jest, jakby się mogło wydawać, efektywność energetyczna, ale oszczędność energii.

  • Budynki nZEB – czy jesteśmy na nie gotowi? – rozmowa

    Rozmowa z Szymonem Firlągiem ekspertem w dziedzinie budownictwa energooszczędnego. Europejska dyrektywa EPDB w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wprowadza pojęcie „budynków o niemal zerowym zużyciu energii” nZEB, jako wymóg, który od 2019 r. będzie obowiązywał budynki publiczne, a od 2021 r. wszystkie budynki nowo powstałe.

  • Z poradnika serwisanta − pompy ciepła freon powietrze

    Podczas montażu, uruchamiania i serwisowania pompy ciepła pojawia się wiele możliwości popełnienia błędów. Wiedza o tym jak ich uniknąć, pozwoli na bardziej efektywną pracę urządzenia i znacznie niższe koszty eksploatacji.

  • Porada eksperta

    Ekspert odpowiada na pytanie - Jaką technikę napędową wybrać – scentralizowaną czy zdecentralizowaną?

  • Nowości produktowe

    W bieżącym numerze pokazujemy: centralę Zenith firmy Frapol, pompę ciepła marki Haier,system przewodów oddymiających kZO firmy KLIMAT PRO,JetFlow 200 EC firmy Harmann Polska, oprogramowanie ebm-papst FanScout, przetwornik przepływu 679 firmy B&L International, SmartAir SW50+ firmy Lindab, chemoodporne przewody i kształtki firmy Alnor Systemy Wentylacji, sSystem nadzoru boss firmy Alfaco oraz wentylatory diagonalne kanałowe ICM/ICMsilent firmy Ventia.

  • Kodeks urbanistyczno-budowlany – rewolucja w prawie

    Wraz z wejściem w życie nowego prawa zmienią się procedury procesu inwestycyjnego, uprawnienia i odpowiedzialność projektanta oraz przepisy techniczne. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

  • EUROVENTSUMMIT 2016

    W tym roku jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez branży HVAC, EUROVENTSUMMIT odbyła się pod koniec września w Polsce − w Krakowie. Konferencja zgromadziła producentów z Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, a także przedstawicieli stowarzyszeń branżowych i inżynierskich.

  • Chillventa 2016

    Chillventa to największe branżowe targi Chłodnictwa, Klimatyzacji, Wentylacji i Pomp Ciepła odbywające się co dwa lata w Norymberdze. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji były zagadnienia związane z aktualnymi celami klimatycznymi, efektywność energetyczna oraz czynniki chłodnicze.

  • Jak precyzować umowy na wykonanie modelu BIM?

    Ostatnio słowo BIM zyskuje coraz większą popularność. Zwiększa się świadomość, że jest to krok naprzód w projektowaniu. Im większa wiedza na ten temat, tym łatwiej dojść do porozumienia stronom zawierającym umowy dotyczące wykonania modelu BIM, a to oznacza oszczędność czasu i pieniędzy, a także pozwala uniknąć niepotrzebnych konfliktów i stresu.

  • Jak usprawnić proces drukowania w programie AutoCAD?

    Każdy projektant ma swoje przyzwyczajenia, jeśli chodzi o ustawianie projektów do wydruku. Wiele osób drukuje bezpośrednio z modelu. W artykule pokazujemy kilka przydatnych trików, które pozwolą na lepsze wykorzystanie możliwości programu.

  • Strefa studenta

    Student Michał Stanuch opisuje swoje praktyki w Niemczech i Polsce, a studentka Maria Muszyńska dzieli się doświadczeniami zdobytymi w Burze Happold Engineering.

  • Świat należy do triathlonistów

    Triathlon to sport dla twardych ludzi, którzy udowadniają sobie i innym,że ograniczenia nie istnieją. O swojej pasji opowiedział Petr Bednář menadżer ds. Projektowania i Rozwoju w firmie Proficool FANS.

od redaktora

Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do konsultacji społecznych. W zamyśle jego twórców ma on usystematyzować proces inwestycyjny. Kodeks przewiduje zmiany w prawie budowlanym o różnym charakterze. Wprowadza sześć kategorii inwestycji i jedną zintegrowaną zgodę inwestycyjną. Każdy inwestor zarówno mały, np. budujący niewielki dom, jak i realizujący duże przedsięwzięcie, np. zakład przemysłowy, będzie miał określony tryb i zasady dojścia do końcowego efektu, jakim jest wykonanie inwestycji. Kodeks ma wyeliminować nadinterpretacje powstałe w różnych urzędach. Ma ułatwić m.in. przygotowywanie i uchwalanie planów miejscowych przez władze samorządowe. Pojawia się nadzieja na wyeliminowanie inwestorskiego toru przeszkód, który teraz dość często trzeba pokonywać. Uporządkowany zostanie katalog stron postępowania – w przypadku realizacji inwestycji na terenach objętych planem miejscowym jedyną stroną będzie inwestor, w pozostałych – również właściciele terenów sąsiednich. Ma się również zakończyć era odstępstw od projektu. Teraz, gdy trzeba dokonać zmian, konieczne jest uzyskanie akceptacji nadzoru budowlanego. Po zmianach będzie to zbędne. Duża rewolucja nastąpi także w kwestii przyłączy mediów. Ustawodawca chce, by procedury odbioru mediów były takie same na terenie całej Polski, a dostawcy mediów mieli wyznaczony w ustawie termin na podłączenie budynku do sieci. Jak widać zmieni się sporo kluczowych przepisów, ale będą one wchodziły w życie stopniowo, po kilkuletnim okresie przejściowym. Należy przy tym pamiętać, że zapisy kodeksu po zakończeniu konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych mogą się zmienić. Warto więc śledzić postęp procesu legislacyjnego. Na razie bez odpowiedzi pozostaje kluczowe pytanie − czy wszystkie oczekiwania zarówno ustawodawcy, jak i środowiska budowlanego zostaną spełnione w praktyce? Na odpowiedź trzeba poczekać, ponieważ dopiero gdy kodeks wejdzie w życie, okaże się na ile poprawił on sytuację inwestorów w Polsce. Elżbieta Socha, Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum