CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: listopad - grudzień 2017

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad - grudzień 2017

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: informacje z życia firm, realizacje, seminaria i szkolenia, Internet, konkursy, nagrody i wyróżnienia, certyfikaty, nowe produkty, publikacje i promocje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nowa firma w Stowarzyszeniu Polska Wentylacja

    Do Stowarzyszenia w roku 2017 dołączyła nowa firma SK Tuote będąca właścicielem marki VILPE®. Zapytaliśmy, jakie ma oczekiwania i nadzieje związane z członkostwem.

  • Nagroda PASCAL 2018

    Po raz czwarty Stowarzyszenie Polska Wentylacja, pomysłodawca nagród PASCAL, uhonoruje niestandardowe, wyróżniające się projekty wentylacji i klimatyzacji. W tej edycji oceniane będą obiekty zrealizowane w latach 2016-2017.

  • Właściwe wybory

    Wywiad z projektantami Katarzyną Maury-Krawczyk i Łukaszem Krawczykiem – tegorocznymi laureatami nagrody PASCAL.

  • Przełamywanie stereotypów

    Rozmowa z Markiem Majem laureatem Nagrody Specjalnej Zarządu Stowarzyszenia Polska Wentylacja przyznanej za rozwinięcie firmy rodzinnej oraz konsekwentne budowanie nowoczesnej polskiej marki.

  • Ile powinien kosztować projekt instalacji wentylacyjnej – dyskusja

    Wysokość wynagrodzenia za pracę projektową to temat trudny, zdarza się, że nawet kontrowersyjny. Zapraszając do dyskusji o kryterium ceny w usługach projektowych, zdajemy sobie sprawę, jak działa wolny rynek i dostrzegamy trudności w pogodzeniu interesu różnych uczestników procesu budowlanego. Uważamy jednak, że warto rozmawiać na temat zakresu dobrego projektu, optymalizacji cen oraz sposobu wyboru najlepszych ofert. W dyskusji wzięli udział: Andrzej Roch Dobrucki, Prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Bohdan Zdzienicki właściciel biura projektowego POL-CON Consulting, Piotr Bartkiewicz wykładowca Politechniki Warszawskiej, Tomasz Trusewicz, Dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja

  • Muzeum Katyńskie Oddział Muzeum Wojska Polskiego – systemy wentylacji i klimatyzacji

    Stworzenie ekspozycji muzealnej w zabytkowej budowli artyleryjskiej stanowiło wyzwanie nie tylko dla architektów, lecz także dla projektantów wentylacji. Celem renowacji i modernizacji była zarówno ochrona zabytku, jak i zwielokrotnienie jego walorów użytkowych.

  • Muzea, biblioteki i archiwa – kształtowanie środowiska wewnętrznego

    Klimatyzacja w miejscu ekspozycji lub magazynowania dzieł sztuki powinna zapewniać bezpieczny mikroklimat. Stworzenie odpowiednich warunków powoduje spowolnienie niszczących procesów pozwalając na zachowanie w dobrym stanie zabytków dla przyszłych pokoleń.

  • Porozmawiajmy o oszczędności energii

    Drogi do uzyskania oszczędności energii w systemach wentylacji i klimatyzacji mogą być bardzo różne. Do ograniczania energii można podejść na wiele sposobów, które zależą od profilu firmy i oferowanych urządzeń. Najważniejsze jest osiągnięcie zamierzonego celu.

  • Efektywność energetyczna powietrznych wielorurowych gruntowych wymienników ciepła a ich charakterystyki przepływowe

    Gruntowe wymienniki ciepła w układach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła umożliwiają zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach oraz chronią wymienniki ciepła w centrali wentylacyjnej przed szronieniem.

  • Wentylacja hal produkcyjnych z dużymi zyskami ciepła

    Współczesne hale produkcyjne wyposażone są najczęściej w wentylację naturalną mechaniczną, a niekiedy w klimatyzację, kształtującą zarówno temperaturę, jak i wilgotność względną powietrza w cyklu całorocznym. To wymuszone przez reżim technologiczny kształtowanie parametrów powietrza może obejmować całą powierzchnię hali lub tylko wydzielone jej obszary.

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości prezentujemy: kurtyny powietrzne Guard firmy Iglotech, rejestrator typu BL-1D firmy B&L International, przeciwpożarową klapę odcinającą typu V330M firmy Frapol, energooszczędny rekuperator z Wi-Fi firmy Lindab, instalację wentylacyjną samoczyszcząco-jonizującą firmy Ventermo, nowe osuszacze Dantherm CDF firmy Ventia,izolowany wentylator diagonalny ML SONO EC firmy Harmann oraz Presostat różnicowy firmy Alfaco Polska.

  • Pytanie do eksperta

    Ekspert z firmy Frapol odpowiada na pytanie- Jaki rodzaj wentylacji pożarowej należy stosować w zależności od parametrów projektowych garaży zamkniętych – system wentylacji przewodowej czy system kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, tj. system wentylacji strumieniowej?

  • Komfort wewnętrzny debata o rozwiązaniach instalacyjnych w budownictwie energooszczędnym

    Celem debaty zorganizowanej w październiku przez firmę Lindab była edukacja i wymiana doświadczeń na temat jakości wykonywanych systemów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Szczególny nacisk organizatorzy położyli na zagadnienia oszczędności energii, klimatu wewnętrznego i eksploatacji budynków. Partnerami merytorycznymi debaty były: Stowarzyszenie Polska Wentylacja, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego.

  • Strefa studenta

    W Strefie studenta kolejna ciekawostka, tym razem o początkach klimatyzacji, a ponadto informacje o nowym interdyscyplinarnym kierunku na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz opis wyjazdu studyjnego studentów WGiG AGH.

  • Rowerem przez świat

    Zbigniew Dejewski, Kierownik oddziału Lublin Alfaco Polska opisuje swoją pasję, czyli wędrówki rowerowe.

od redaktora

Zawód inżyniera to zawód zaufania publicznego. Pociąga to za sobą dużą odpowiedzialność i szczególne obowiązki. Szczególne prawa, ale i szczególne obowiązki, w sensie prawnym, nie są to przywileje, a właśnie dodatkowe prawa i obowiązki, wykraczające poza standardową regulację stosunku pracy. Rząd chce zmienić zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej architektów i inżynierów budownictwa. Projekt ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów regulujących wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zasady uzyskiwania uprawnień budowlanych, organizację i zadania samorządów zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa, prawa i obowiązki członków tych samorządów, ich odpowiedzialność dyscyplinarną, a także uregulowanie kwalifikacji osób uprawnionych do przygotowywania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego do zmian wynikających z projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. W obowiązującym stanie prawnym przedstawiciele zawodów budowlanych odpowiadają dyscyplinarnie m.in. za zawinione naruszenie obowiązków polegających na przestrzeganiu przy wykonywaniu czynności zawodowych obowiązujących przepisów oraz zasad wiedzy technicznej, a także zasad etyki zawodowej. Zgodnie z projektem ustawy autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, członkowie izb mieliby dodatkowo odpowiadać za naruszenie obowiązku doskonalenia kwalifikacji zawodowych oraz odbywania wymaganych szkoleń uzupełniających, a także w sytuacji uchylania się od złożenia nakazanego egzaminu. Przepisy projektu ustawy zakładają, że ustalenie zasad doskonalenia zawodowego oraz współdziałanie w doskonaleniu kwalifikacji zawodowych architektów lub inżynierów budownictwa, będzie zadaniem samorządu zawodowego. Obecnie projekt jest na etapie konsultacji publicznych. Przepisy wprowadzające, które docelowo mają być zamieszczone w ustawie „Przepisy wprowadzające Kodeks urbanistyczno- -budowlany”, przewidują wejście w życie ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum