CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: marzec - kwiecień 2018

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

marzec - kwiecień 2018

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: informacje z życia firm, nowości, targi, szkolenia, nagrody wyróżnienia, certyfikaty, atesty, promocje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nagroda branżowa PASCAL 2018 – IV edycja

    W IV edycji nagrody branżowej PASCAL 2018 do ścisłego finału Kapituła nominowała kilkanaście biur projektowych. Spośród nich wybrała Laureatów i Wyróżnionych, których poznamy 27 lutego w Warszawie. Laureaci zostaną uhonorowani specjalnymi statuetkami PASCAL 2018. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort użytkowania budynku i racjonalne użytkowanie energii. Uroczystość wręczenia nagród poprzedzi Warsztat projektanta. To specjalistyczne seminarium, na którym osoby odpowiedzialne za projekty zgłoszone do nagrody opowiedzą o koncepcjach projektowych i rozwiązaniach zastosowanych w nominowanych obiektach. Organizatorem Warsztatu projektanta jest Stowarzyszenie Polska Wentylacja.

  • Systemy wentylacyjne w krakowskich Zakładach Termicznego Przekształcania Odpadów

    Zakład w Krakowie, w którym utylizowane są odpady stałe, jest obiektem nowoczesnym i ekologicznym. Ze względu na konieczność odprowadzania dużych ilości zysków ciepła technologicznego i niestandardową bryłę budynku, zaprojektowanie systemów wentylacji było dużym wyzwaniem dla projektantów.

  • Warszawski kompleks biurowo-usługowy Spark – systemy wentylacji i klimatyzacji

    Zespół budynków Spark zostanie wzniesiony w dobrze skomunikowanym punkcie Warszawy. Bardzo wymagający inwestor zadbał o nowatorskie rozwiązania techniczne, w tym również w zakresie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

  • Modernizacja instalacji klimatyzacji w szpitalnych salach operacyjnych – analiza rzeczywistej poprawy parametrów mikroklimatu

    Modernizacja bloku operacyjnego, jednej z warszawskich klinik ortopedycznych, została przeprowadzona w roku 2016 i miała na celu poprawę warunków mikroklimatu sal operacyjnych. Jest to pierwsza realizacja w całości wykonana z uwzględnieniem „Wytycznych do projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji instalacji wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą”.

  • Środowisko cieplne w szpitalnych salach chorych

    Środowisko cieplne jest jednym z elementów środowiska wewnętrznego w budynkach. Wpływa ono na komfort i produktywność użytkowników. Na podstawie przedstawionych informacji można wnioskować, że warunki środowiska cieplnego panujące w salach chorych są ważne, ponieważ mają wpływ na powrót do zdrowia pacjentów. Z tego powodu na inżynierach powinna spoczywać szczególna odpowiedzialność za projektowane warunki środowiska cieplnego w salach chorych.

  • Systemy filtracji powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji w szpitalach porównanie wymagań norm PN-EN 779:2012 i PN-EN ISO 16890–1:2017–01E

    „Wytyczne projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą” autorstwa Anny Charkowskiej, Andrzeja Różyckiego, Radosława Lenarskiego i Agaty Sobierajskiej decyzją Ministra Zdrowia z dn. 6.11.2017 roku zostały rekomendowane do stosowania jako materiał pomocniczy przy projektowaniu i modernizacji infrastruktury podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

  • Instalacja wentylacji w budynku przedszkolnym – analiza energetyczno-ekonomiczna trzech różnych rozwiązań

    W budynku przedszkolnym przeanalizowano trzy warianty wentylacji: wentylację naturalną, wentylację mechaniczną wywiewną oraz wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Na podstawie analizy ekonomiczno-energetycznej oraz rozważań na temat skuteczności wymiany powietrza w pomieszczaniu okazało się, że tylko wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna spełniła wszystkie oczekiwania.

  • Strategiczne myślenie w ochronie przeciwpożarowej

    Ochrona przeciwpożarowa jest jednym z najważniejszych aspektów, które we wszystkich budynkach należy odpowiednio zaplanować na etapie projektowym, a następnie stale kontrolować w czasie ich eksploatacji.

  • Wpływ krzywej rozwoju pożaru na wyniki symulacji CFD – analiza warunków ewakuacji w garażu podziemnym

    Projektowanie systemów wentylacji pożarowej w garażach podziemnych stanowi skomplikowane, wieloetapowe zagadnienie, które przysparza projektantom wentylacji wielu problemów. Dzieje się tak z uwagi na złożony charakter zjawisk fizycznych, jakie towarzyszą powstawaniu i rozwijaniu się pożaru, przed którego skutkami system wentylacji pożarowej powinien stanowić ochronę.

  • Modelowanie energetyczne – Dlaczego modelarze mówią w innym języku niż projektanci instalacji HVAC?

    Jednym z kluczowych zadań projektantów instalacji HVAC jest dobór urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i chłodniczych. Odbywa się to na podstawie tzw. warunków brzegowych, które reprezentują prawdopodobny i bardzo niekorzystny układ parametrów środowiska zewnętrznego. W efekcie zostaje obliczone zapotrzebowanie na moc grzewczą lub chłodniczą, a na jej podstawie dobierane są urządzenia.

  • BIM – jak to robią w Skandynawii – budowa w Norwegii, projekty z Krakowa

    Tworzenie projektów instalacji budynkowych w BIM umożliwia uzyskanie dobrej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnym rynku skandynawskim. Polscy inżynierowie, dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu oraz wykorzystaniu nowych technologii, również mają swój wkład w rozwój budownictwa w Norwegii i to bez konieczności opuszczania Polski.

  • Zielone certyfikaty – tylko nowy trend czy rzeczywista wartość

    W ciągu ostatniej dekady systemy i normy dotyczące zielonych certyfikatów przyczyniły się do zmiany trendów w budownictwie. To z kolei wpłynęło na rozwój ekologicznego budowania i projektowania na całym świecie.

  • Systemy HVAC w certyfikacji WELL Building Standard

    Zadaniem wielokryterialnych systemów oceny budynków jest oszacowanie wpływu, jaki dana inwestycja ma na środowisko naturalne. Jednym z podstawowych założeń tych systemów jest ich holistyczne podejście, co oznacza ocenę budynku pod względem wielu różnorakich aspektów. W przypadku certyfikacji WELL Building Standard jest to 100 cech w siedmiu kategoriach: powietrze, woda, żywienie, oświetlenie, kondycja fizyczna, komfort oraz samopoczucie.

  • Commissioning – gwarancja komfortu użytkownika i podniesienie standardu inwestycji – rozmowa

    Rozmowa z Danielem Jeżewskim Dyrektor Zarządzającym firmy ENSYCO.

  • Pomiary przepływu w regulatorach VAV

    Z uwagi na wymagania rynku oraz nowe wyzwania, z jakimi mają do czynienia projektanci systemów wentylacyjnych, coraz częściej pojawia się problem regulacji przepływów o bardzo małych wartościach. Dotychczas oferowane urządzenia pracują na granicy swoich dolnych parametrów regulacji, ponieważ niewielki strumień powietrza wytwarza na elementach pomiarowych, takich jak kryza czy sonda wielopunktowa, bardzo małą różnicę ciśnienia dynamicznego.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie W jaki sposób prawidłowo stosować nawiewniki wyporowe w systemach wentylacji? odpowiada Mariusz Szczepkowski z firmy Klimaoprema Polska, a na pytanie - Kiedy i w jaki sposób można stosować przeciwpożarowe zawory odcinające? - Wojciech Rytlewski z firmy „MERCOR” SA

  • „Strategie ochrony przeciwpożarowej budynków” – nowa publikacja

    Na rynku wydawniczym ukazał się nowy poradnik − książka autorstwa Doroty Brzezińskiej i Paula Bryanta „Strategie ochrony przeciwpożarowej budynków”. Zaprezentowano w nim metodę oceny poziomu bezpieczeństwa pożarowego budynków projektowanych i istniejących.

  • Strefa studenta

    Konkurs na najlepszą pracę dyplomową o tematyce wentylacyjno-klimatyzacyjnej z wykorzystaniem produktów firmy Lindab rozstrzygnięty. Prezentujemy laureatki. Ponadto studenci z koła naukowego „Equilibrium”, działającego przy Instytucie Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej opowiadają o swoich osiągnuięciach.

  • Strażakiem się jest a nie bywa

    O swojej pasji i byciu strażakiem ochotniczym opowiada Maciej Borkowski z firmy Lindab.

  • Konkurs Najciekawszy produkt

    Opisy produktów zgłoszonych do Konkursu NAJCIEKAWSZY PRODUKT. Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja w ramach wydarzenia branżowego FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA.

od redaktora

44 raz oddajemy w Państwa ręce nasz magazyn. Jak zwykle, pierwszymi Czytelnikami są uczestnicy największego w Polsce spotkania branżowego – targów FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA, które organizujemy już po raz 16. Marcowe wydanie jest tradycyjnie odmienne od pozostałych, gdyż zostało poszerzone o prezentację wyrobów zgłoszonych do konkursu NAJCIEKAWSZY PRODUKT, odbywającego się właśnie na targach. Zachęcam do zapoznania się ze zgłoszeniami produktów, które są nowościami rynkowymi. W kolejnym wydaniu przedstawimy laureatów, wybranych głosami uczestników targów. Stowarzyszenie Polska Wentylacja od początku organizacji targów, wydawania magazynu CYRKULACJE i w innych swoich działaniach przyjmuje jako priorytet szerzenie wiedzy z zakresu wentylacji w budownictwie. Staramy się docierać zarówno do odbiorców końcowych, inwestorów i użytkowników obiektów, jak również do specjalistów branżowych. Kładziemy nacisk na działania, które mają trafiać w potrzeby. Sukces targów wyrażający się w bardzo dużej, stale rosnącej grupie uczestników pokazuje, że nasz pomysł i koncepcja specjalistycznego spotkania branżowego trafia w Państwa oczekiwania. To dla nas duża satysfakcja i jednocześnie motywator do doskonalenia naszych działań. Niezmiernie cieszy nas również to, że mamy tak duże, stale rosnące grono prenumeratorów naszego czasopisma. Chcemy, aby CYRKULACJE jak najlepiej trafiały w zainteresowania naszych Czytelników, dlatego zachęcam Państwa do kontaktu z Redakcją, proponowania tematów, które warto publikować, a także do dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami branżowymi. Wszelkie uwagi są dla nas niezwykle cenne i pomagają nam w tworzeniu czasopisma dla Państwa. Tomasz Trusewicz Redaktor naczelny Dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja

Powrót do archiwum