CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: maj - czerwiec 2021

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

maj - czerwiec 2021

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: nowości produktowe, energia, pompy ciepła, nagrody, atesty, certyfikaty, Internet, aplikacje, promocje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Projektowanie instalacji HVAC w dobie postpandemicznej

    Nagłe pojawienie się wirusa postawiło projektantów przed nowymi wyzwaniami. Czy SARS-CoV-2 wpłynie na sposób, w jaki będą wykonywane systemy wentylacyjne w nowo wznoszonych obiektach? Czy zmieni priorytety, a tym samym wdrażane rozwiązania? Czy czeka nas rewolucja projektowa?

  • Trendy HVAC KIERUNKI-WYZWANIA-PERSPEKTYWY – konferencja naukowo-techniczna Stowarzyszenia Polska Wentylacja

    Jednym z celów działalności Stowarzyszenia Polska Wentylacja jest promowanie wiedzy w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Stowarzyszenie zorganizowało 21 maja konferencję online. Wzięło w niej udział ponad 300 słuchaczy.

  • LPP Fashion Lab Gdańsk Dolne Miasto – systemy wentylacji i klimatyzacji

    Budynek biurowy LPP to nowoczesna inwestycja zlokalizowana w Gdańsku w dzielnicy Dolne Miasto nad Opływem Motławy. Już na etapie projektowania inwestor postawił na innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich są stropy chłodzące – obecne na 80% powierzchni użytkowej budynku.

  • Małe Słońce na Ziemi

    Na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie powstało Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Jego sercem jest synchrotron – urządzenie, w którym przyspiesza się elektrony do prędkości bliskiej prędkości światła w próżni. Synchrotron nie mógłby jednak działać, gdyby nie… urządzenia z branży HVAC.

  • Urządzenia zacieniające a energochłonność instalacji HVAC

    Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie promieniowania słonecznego przenikającego do pomieszczeń przez szklane fasady budynku, a tym samym umożliwiającym zaprojektowanie mniej rozbudowanej instalacji HVAC służącej do odprowadzania nadmiaru ciepła, jest zastosowanie zewnętrznych urządzeń zacieniających.

  • Fasady szklane – regulacja zysków ciepła

    Budynki o dużej powierzchni przegród przezroczystych stwarzają problemy użytkowe latem, ponieważ wymagają dużej ilości energii na chłodzenie. Ograniczenie energii promieniowania słonecznego, która przenika przez szklane fasady do pomieszczeń, pozwala na zmniejszenie wielkości instalacji chłodzenia, a także obniża koszty eksploatacji budynku.

  • Wentylacja i klimatyzacja w budynkach instytucji ochrony zdrowia – wymagania

    Ze względu na szczególne znaczenie warunków środowiskowych panujących w instytucjach ochrony zdrowia zagadnienia związane z ich wentylacją i klimatyzacją podlegają odrębnemu prawodawstwu.

  • Wymagania stawiane centralom wentylacyjnym w wykonaniu higienicznym

    Centrale wentylacyjne, zwłaszcza w placówkach ochrony zdrowia, są kluczowym elementem instalacji wentylacyjnej. Ich zadanie to zapewnienie wymaganej wymiany powietrza, a tym samym minimalizacja ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych przenoszonych drogą powietrzną.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych

    Konferencja naukowo-techniczna Klimatyzacja obiektów szpitalnych, która odbyła się 26 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych. CYRKULACJE były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Produkty STOP COVID

    Mierząc się z zagrożeniem epidemicznym, firmy z branży HVAC zwróciły szczególną uwagę na innowacyjne rozwiązania z zakresu technologii czystego powietrza. Stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników, wdrożyły szereg urządzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. W tym numerze przedstawiamy najciekawsze propozycje producentów.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: centralę wentylacyjną Komfovent Domekt R 400 V firmy Ventia, klimatyzator ANDE JUPITER+ firmy ANG Klimatyzacja, serię klimatyzatorów marki Mistral firmy Lindab, oprawy zaworowe – testo 55 x firmy Testo, rekuperatory ścienne AIRDOT firmy Harmann, kartę rozszerzeń wejść cyfrowych pCOe Digital Input firmy Carel oraz rekuperatory PremAIR z modułem Constant Flow firmy Alnor Systemy Wentylacji.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: Jakie systemy antywirusowe można zastosować w kilimakonwektorach i centralach wentylacyjnych? Jakie są pomiędzy nimi różnice? odpowiada Jarosław Mirkowicz ekspert z firmy Johnson Controls.

  • Strefa studenta

    W kolejnym odcinku cyklu artykułów na temat zawodów, które można wykonywać po ukończeniu studiów z dziedziny wentylacji i klimatyzacji, prezentujemy zawód inżyniera eksploatacji obiektu.

  • Pasja to stan ducha

    O swojej pasji i wycieczkach rowerowych opowiada Bogumił Stec z firmy Centrowent s.c.

od redaktora

Przekraczanie granic To pierwszy covidowy PASCAL. Inny od pozostałych, bo rzeczywistość wymusiła na nas przyjęcie nowych reguł – bez uścisków rąk, fleszy, ważnych zakulisowych rozmów. Bez uroczystej gali, która dla wszystkich była kluczowym i wyczekanym momentem. Przyjęliśmy zasadę, że priorytetem jest dla nas zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Dlatego tym razem rozdanie nagród odbyło się online. Było inne, ale nie zabrakło stałych punktów. Podczas Warsztatu projektanta – seminarium, które co roku odbywało się w trakcie targów Forum Wentylacja–Salon Klimatyzacja – przedstawiciele najlepszych pracowni projektowych zaprezentowali projekty instalacji w nominowanych obiektach. Tego samego dnia mogliśmy posłuchać prelekcji skierowanych do specjalistów oraz osób, które stoją na początku zawodowej kariery. Całe wydarzenie nazwane przez nas TRENDY HVAC: KIERUNKI-WYZWANIA-PERSPEKTYWY zgromadziło ponad trzysta osób z branży HVAC. Relację można przeczytać na stronach 24-31. Chociaż nie dane nam było spotkać się z projektantami osobiście, ich siła, determinacja i chęć czynienia świata lepszym dały się wyczuć na odległość. Już od siedmiu lat Stowarzyszenie Polska Wentylacja – pomysłodawca Nagrody PASCAL – przyznaje nagrody tym, którzy nie boją się podejmować ryzyka. Ideą tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim docenienie roli projektantów branżowych, którzy stawiają na kreatywność, rzetelność inżynierską i nieszablonowe myślenie wybiegające poza utarte schematy. Kapituła nagrody przyznała trzy równorzędne nagrody – Statuetki PASCAL 2021 oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyły projekty, w których poradzono sobie z wyzwaniami współczesnego świata: The Warsaw HUB – obiekt przygotowany na czas pandemii, Posejdon – wielofunkcyjny kompleks, w którym stworzono właściwy klimat wewnętrzny dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu grzewczo-chłodniczego, a także niewielka zabytkowa kamienica w Poznaniu przy ulicy Wronieckiej 23, w której osiągnięto współczynniki charakteryzujące obiekty niemal zeroenergetyczne. Gdy spojrzeć na tych, którzy w tym roku przyjęli wyzwanie i stanęli w szranki rywalizacji – można powiedzieć jedno – każdy z nich ma ważną wybijającą się cechę. Jest nią odwaga przekraczania granic i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Wszystkim składam wyrazy uznania i mam ogromną nadzieję, że w następnym roku będę mogła pogratulować osobiście. A już dziś zachęcam do zgłaszania projektów w edycji PASCAL 2022. Aleksandra Kuśmierczyk Sekretarz nagrody PASCAL

Powrót do archiwum