CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: marzec - kwiecień 2016

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

marzec - kwiecień 2016

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firmy, Wyróżnienia i Certyfikaty, Rynek, Internet, Targi i szkolenia, Promocje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nagroda branżowa PASCAL 2016 − nominacje

    W drugiej edycji Nagrody PASCAL o laur zwycięzcy walczy 11 biur projektowych. Finalistów poznamy 1 marca w czasie uroczystej Gali Branżowej. Zgłoszone obiekty wyróżniają się na tle konkurencji. Ale tylko trzy z nich zostaną uhonorowane statuetką PASCAL 2016. Reszta otrzyma tytuł „Nominacja PASCAL 2016”.

  • Jak doradca techniczny może zdobyć uznanie projektanta?

    Przychodzi doradca techniczny do biura projektów… Tak może zaczynać się zarówno opis dobrej współpracy, która przetrwa całe lata, jak i nieudanego spotkania, będącego stratą czasu dla obu stron. Co o tym decyduje? Jaki powinien być doradca techniczny, aby nawiązać dobry kontakt z doświadczonym projektantem?

  • Wentylacja ma znaczenie – rozmowa

    Wywiad z Pawłem Wilimem ekspertem z BuroHappold Engineering.

  • MCK w Katowicach

    Międzynarodowe Centrum Kongresowe MCK jest jednym z trzech nowo powstałych obiektów na zrewitalizowanych terenach kopalni Katowice, obecnie tworzących „Strefę Kultury”. Dla projektantów wentylacji obiekt był prawdziwym wyzwaniem, m.in. ze względu na konieczność optymalizowania zaproponowanych rozwiązań, zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i nakładów inwestycyjnych.

  • ArtN – nowoczesność i historia

    Inwestycja, będąca unikatowym połączeniem zabytkowej architektury i nowoczesnych obiektów, jest bardzo ciekawa również od strony instalacyjnej. Ze względu na znajdujące się w przyziemiu zabytkowe budynki, rozwiązania projektowe należało indywidualnie dostosowywać do potrzeb poszczególnych części kompleksu.

  • Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego − innowacyjne i energooszczędne technologie wentylacyjne

    MLBE to budynek wzniesiony w technologii energooszczędnej, w którym zastosowano różnorodne, wysokosprawne urządzenia grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne pracujące pod nadzorem zintegrowanego systemu sterowania. Obecnie w obiekcie prowadzone są badania naukowe związane m.in. z komfortem użytkowania oraz współpracą i efektywnością energetyczną instalacji technologicznych.

  • Czy naprawdę budujemy energooszczędne budynki?

    Przy zalewie informacji o budynkach „niskoenergetycznych”, „niemal zeroemisyjnych”, „zielonych”, „ekologicznych” itp. trudno jest ocenić, czy rzeczywiście są one ponadprzeciętne, czy też jest to tylko czysty marketing. Czy przepisy techniczno- -budowlane na pewno kierują nas w stronę projektowania i wznoszenia budynków energooszczędnych?

  • Poprawa jakości powietrza w salach operacyjnych

    Dla projektantów i osób odpowiedzialnych za systemy wentylacyjne w szpitalach bardzo ważne jest dążenie do standaryzowania poszczególnych pojęć dotyczących jakości powietrza. Dzięki temu propagowanie dobrych rozwiązań stanie się łatwiejsze, a przede wszystkim skuteczniejsze.

  • Modelowanie wentylacji naturalnej w dużych obiektach o nierównomiernym rozkładzie zysków ciepła

    W obiektach budowlanych o dużej emisji ciepła z procesu technologicznego − np. huty szkła i metali, bloki energetyczne − nadwyżki ciepła są zazwyczaj usuwane przez wentylację naturalną. Ten rodzaj wentylacji, wbrew obiegowej opinii, również wymaga precyzyjnych obliczeń.

  • Centrale klimatyzacyjno-wentylacyjne w wykonaniu przeciwwybuchowym

    Wentylacja przestrzeni zagrożonych wybuchem zasługuje na szczególną uwagę projektantów. Stosowane w tych strefach urządzenia wentylacyjne nie tylko muszą utrzymywać temperaturę i wilgotność powietrza na poziomach zapewniających komfort wewnętrzny, lecz także dodatkowo spełniać określone wymogi.

  • Porada eksperta

    Na pytanie: Jak należy prawidłowo projektować wyrzutnie terenowe w instalacjach oddymiania garażu? odpowiada ekspert z firmy aereco wentylacja.

  • Nowy praktyczny podręcznik − Wentylacja pożarowa obiektów budowlanych

    W ostatnich dniach grudnia 2015 r. ukazała się nowa publikacja z zakresu wentylacji pożarowej, autorstwa Doroty Brzezińskiej „Wentylacja pożarowa obiektów budowlanych”. Jest to forma monografii, opracowanej na podstawie wybranych publikacji autorki z lat 2008–2015 oraz innych źródeł literaturowych, pochodzących z ostatnich lat, związanych z wentylacją pożarową.

  • Strefa studenta

    Co roku w grudniu w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbywa się Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego. Na konferencji studenci wygłaszają referaty, które są przedmiotem oceny jury składającego się ze specjalistów w danej branży. O wydarzeniu opowiadają studenci z koła naukowego Kliwent.

  • Dobry styl życia

    O swojej pasji, czyli ćwiczeniach kształtujących sylwetkę i zdrowym trybie życia opowiada Katarzyna Rok z firmy Ekoklimax.

  • Konkurs – Najciekawszy produkt

    Opisy produktów zgłoszonych do Konkursu NAJCIEKAWSZY PRODUKT. Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja w ramach wydarzenia branżowego FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA.

od redaktora

Kolejny raz oddajemy w Państwa ręce specjalne wydanie naszego magazynu, które ukazuje się na 14. edycję Międzynarodowych Targów Techniki Wentylacyjnej, Klimatyzacyjnej i Chłodniczej FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2016. Podobnie jak w latach ubiegłych marcowe CYRKULACJE jako pierwsi otrzymują uczestnicy targów. Do tradycyjnych treści dołączyliśmy prezentacje produktów zgłoszonych do targowego konkursu NAJCIEKAWSZY PRODUKT 2016. Konkurs ma za zadanie promować nowe produkty i urządzenia wprowadzane na rynek. O tym, które z nich są najciekawsze zadecydują zwiedzający targi. Każdy z nich będzie mógł oddać swój głos na jeden produkt w każdej z dwóch kategorii: „Wentylacja”, „Klimatyzacja”. O tym, jakie produkty zostaną nagrodzone poinformujemy Państwa w kolejnym wydaniu naszego magazynu. Poinformujemy także, kto w tym roku został laureatem Nagrody Branżowej PASCAL 2016, przyznawanej przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja dla biur projektów za instalacje innowacyjne, zaawansowane technicznie, wdrażające rozwiązania energooszczędne. Obiekty nominowane do Nagrody oraz ich twórców prezentujemy Państwu już teraz. Wśród 11 nominowanych obiektów Kapituła Nagród wytypowała trzech laureatów, którzy zostaną ogłoszeni 1 marca podczas uroczystej Gali Branżowej. Pierwsze publiczne informacje zostaną ogłoszone 2 marca jeszcze podczas targów. Jeżeli chcą Państwo jako jedni z pierwszych dowiedzieć się, kto został nagrodzony, zapraszamy do odwiedzenia nas drugiego dnia targów. Tomasz Trusewicz Redaktor naczelny Dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja

Powrót do archiwum