CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

wrzesień - październik 2023
lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: wrzesień - październik 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

wrzesień - październik 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, Internet, programy, szkolenia, publikacje, nowy cennik, certyfikaty, KOT-y, targi, nagrody, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Koncepcja odzysku ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej w typowym budynku mieszkalnym

    Wentylacja wyciągowa jest systemem powszechnym w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym zarówno istniejącym, jak i nowo projektowanym. Mimo oczywistych wad – niskiej sprawności energetycznej spowodowanej usuwaniem z budynku wraz ze zużytym powietrzem dużej ilości ciepła, problemów akustycznych związanych z nawietrzakami okiennymi lub ściennymi oraz dyskomfortu wywołanego zimą przez wprowadzanie do mieszkań strumienia zimnego powietrza bezpośrednio z zewnątrz – cieszy się niesłabnącą popularnością.

  • Pompy ciepła – branża potrzebuje kompleksowego planu działania

    Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

  • Pompy ciepła – znak jakości EHPA-Q

    EHPA-Q to znak jakości nadawany pompom ciepła przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), dający gwarancję wysokiej jakości i efektywności energetycznej pojedynczych urządzeń i kompletnych instalacji z pompami ciepła. Jest również potwierdzeniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

  • Certyfikat HP Keymark dla pomp ciepła

    Keymark to dobrowolny europejski znak jakości produktów i usług, który potwierdza zgodność z normami europejskimi. Stanowi własność europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC i jest wydawany przez uprawnione jednostki certyfikujące.

  • „Unijny akcelerator pomp ciepła” i plan działania Komisji Europejskiej

    Komisja Europejska pracuje nad kompleksowym „Planem działania na rzecz przyspieszenia wprowadzania pomp ciepła w całej Unii Europejskiej”. W dokumencie ma być wskazane, jak optymalnie wykorzystywać na ten cel rozmaite dostępne środki, w tym te wpisane w regulacje unijne, a także, jak pokonywać bariery utrudniające szybkie wdrażanie technologii. Plan będzie przedstawiony w formie strategicznego komunikatu Komisji Europejskiej, prawdopodobnie w czwartym kwartale bieżącego roku.

  • Dotacje na pompy ciepła w Polsce – zrównoważone ogrzewanie i ochrona środowiska

    W dzisiejszych czasach poszukiwanie ekologicznych metod ogrzewania nabiera ogromnego znaczenia. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym powietrznych i gruntowych pomp ciepła, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wspierając te wysiłki, rząd wprowadził różnorodne programy dotacji na instalację pomp ciepła.

  • Pompy ciepła dużej mocy

    Czy pompy ciepła to urządzenia, w które nadal warto inwestować? Czy dotyczy to również modeli o większej mocy, przeznaczonych do budynków komercyjnych, przemysłowych i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej? Na oba pytania odpowiedź brzmi – tak. Warto inwestować, ponieważ urządzenia te dobrze sprawdzają się także w obiektach większych niż domy jednorodzinne.

  • Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła – przepisy prawne

    Ograniczenie hałasu generowanego przez pracujące pompy ciepła montowane na zewnątrz budynku powinno być uwzględniane już na etapie projektowania instalacji. Identyfikacja problemów akustycznych i zapobieganie im pozwoli zminimalizować obciążenia hałasem.

  • Mity na temat pomp ciepła

    Popularność powietrznych pomp ciepła z roku na rok jest coraz większa. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania pompami ciepła, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii dotyczących tych urządzeń. W tekście postaramy się obalić niektóre z nich.

  • Technologia odzysku gazu gorącego (HTR) w pompach ciepła

    Wzrost popularności pomp ciepła sprawił, że cały czas pojawiają się nowe technologie, które pozwalają na zmniejszenie zarówno zużycia energii, jak i kosztów eksploatacji. Jedną z nich jest HTR, czyli odzysk ciepła z czynnika chłodniczego.

  • Czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła

    W obecnych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, nakłania się do stosowania niskotemperaturowych systemów grzewczych. Państwo polskie oraz Unia Europejska dofinansowują zakup, montaż i modernizację ekologicznych źródeł ciepła. Wzrost cen paliw kopalnych w latach 2021–2023 spowodował wzrost kosztów ogrzewania za pomocą tradycyjnych urządzeń na paliwa stałe. Z tego powodu pompy ciepła zyskały ogromną popularność.

  • Prawidłowy dobór pompy ciepła

    Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia do celów grzewczych i chłodniczych. Jej poprawny dobór jest kluczowy, by osiągnąć wysoką wydajność systemu oraz zminimalizować koszty eksploatacyjne.

  • Wielokryterialna certyfikacja BREEAM, a systemy HVACR

    Certyfikacja BREEAM odgrywa z roku na rok coraz większą rolę w budownictwie w całej Polsce. Za pomocą wielokryterialnych systemów oceny budynków można oszacować wpływ budownictwa na środowisko naturalne i jednocześnie zapewnić komfort pracownikom i pobliskim mieszkańcom.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rekuperatory OXYGEN firmy OEM Energy, należącej do Elevion Group,przetworniki przepływu typu 210 firmy B&L INTERNATIONAL, teleskopy do anemometrów firmy Testo, klimatyzatory Jupiter+UV firmy ANG KLIMATYZACJA, RED Optimise usługi cyfrowe nowej generacji oferowane przez firmę CAREL, puszki rozprężne EPP z trzema króćcami firmy ALNOR SYSTEMY WENTYLACJI, osuszacze przemysłowe EPD firmy EBERG oraz program do konfiguracji systemów napowietrzania firmy MERCOR SA

  • Pytanie do eksperta

    Na pytania: Jak wykonać trwałą instalację pompy splitowej? oraz Jak skutecznie zabezpieczyć monoblok przed zamarzaniem?- odpowiada Łukasz Olszewski ekspert z firmy De Dietrich

  • Strefa studenta

    Kliwent Event 2023 – dziewiąta edycja konferencji studenckiej Celem tej edycji konferencji Kliwent Event, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo- -Hutniczej w Krakowie, podobnie jak w poprzednich latach, było spotkanie środowiska akademickiego z przedstawicielami branży HVACR.

  • Kajakiem po zdrowie

    O swojej pasji, jaką jest kajakarstwo opowiedział Alojzy Kowal Elektromechanik w Dziale Utrzymania Ruchu FRAPOL sp. z o.o.

  • Dodatek specjalny – pompy ciepła

    Prezentacje wybranych modeli pomp ciepła znanych i uznanych na rynku firm: ANG WENTYLACJA Sp. z o.o., ROBERT BOSCH Sp. z o.o., ELEKTRONIKA SA FREE Polska Sp. z o.o., IGLOTECH Sp. z o.o., REFSYSTEM Sp. z o.o. KLIMA-THERM Sp. z o.o., LG ELECTRONICS POLSKA Sp. z o.o., PANASONIC HEATING & COOLING SOLUTIONS, VIESSMANN Sp. z o.o. oraz WOLF TECHNIKA GRZEWCZA Sp. z o.o.

Wydanie: styczeń - luty 2016

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

styczeń - luty 2016

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: największe sukcesy firm w roku 2015 i najważniejsze wydarzenia, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Unijne wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

    Od 1 stycznia 2016 roku producenci urządzeń wentylacyjnych muszą stosować się do wymagań, które w lipcu 2014 r. postawiła przed nimi Komisja Europejska. Rozporządzenie 1253/2014 wymusza na producentach zmiany konstrukcyjne oraz zastosowanie rozwiązań umożliwiających spełnienie wymagań określonych w załącznikach niniejszego rozporządzenia. Niezastosowanie się do przepisów będzie skutkowało niedopuszczeniem urządzeń do obrotu. Rozporządzenie 1254/2014 wprowadza obowiązek etykietowania systemów wentylacyjnych do zastosowań mieszkaniowych.

  • Nowe firmy w Stowarzyszeniu Polska Wentylacja

    Do Stowarzyszenia Polska Wentylacja przystąpiła nowa firma - Lindab Polska.

  • Rozbudowa i modernizacja systemów wentylacji biblioteki

    Modernizacja systemu wentylacji jest zawsze dużym wyzwaniem dla projektanta instalacji. Szczególnego znaczenia nabiera wówczas dobra współpraca z architektem i inwestorem, a także dokładne uwzględnianie potrzeb przyszłych użytkowników. Wzajemne zrozumienie na etapie projektu znacznie zmniejsza liczbę problemów, które mogą pojawić się już po zakończeniu budowy.

  • Ratusz Marszałkowski w Krakowie

    Na podstawie wcześniejszych doświadczeń zdobytych przy projektowaniu dużych budynków, dla nowoczesnego kompleksu biurowo-usługowego projektanci stworzyli indywidualny schemat postępowania projektowego. Podstawą podejmowania właściwych decyzji dotyczących wyboru przegród i rozwiązań instalacyjnych stał się dynamiczny model energetyczny budynku, wykorzystujący analizę godzinową, uwzględniającą historyczne dane pogodowe dla 8760 godzin w roku.

  • Energochłonność pływalni oszczędzanie – potrzeba czy obowiązek

    Hale basenowe charakteryzują się dużym udziałem kosztów ciepła i energii elektrycznej w ogólnych kosztach eksploatacji, dlatego często stają się dużym obciążeniem finansowym dla lokalnych społeczności (szczególnie dla małych gmin). Przepisy nakładają obowiązek dążenia do redukcji zużycia energii zarówno na projektantów, jak i użytkowników.

  • Równoważenie systemów wentylacyjnych metodą proporcjonalną

    W codziennej praktyce właściwe zrównoważenie systemów wentylacyjnych nastręcza instalatorom sporo kłopotów. Tradycyjne podejście sprawia, że jest to proces skomplikowany, długotrwały, związany ze stopniową regulacją przepływu powietrza w danych punktach oraz kolejnymi wielokrotnymi pomiarami. Lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z metody proporcjonalnej.

  • Systemy dystrybucji powietrza

    Około 70% problemów z systemami dystrybucji powietrza jest spowodowane nieodpowiednim funkcjonowaniem elementów nawiewnych, które powinny być traktowane jako ważne elementy kształtujące warunki komfortu w pomieszczeniach.

  • Nowości produktowe

    W bieżącym numerze pokazujemy: linię central wentylacyjnych Salda Smarty 3X P firmy Lindab, przetwornik prędkości przepływu powietrza firmy B&L International, zarządzanie automatyką i oświetleniem w małych obiektach typu Convenience Store firmy Alfaco, SmartSondy firmy Testo, rekuperator AERIS Intelligence by Fibaro firmy Ventermo.pl, kompletne rozwiązania basenowe firmy Ventia, rekuperator wewnątrzścienny HRU-WALL firmy Alnor, kompaktowe zawory dwudrogowe i trzydrogowe firmy Belimo oraz wentylator dachowy VIVER PT firmy Harmann.

  • Porada eksperta

    Ekspert odpowiada na pytanie - Czym różni się działanie odwrócone pompy ciepła od chłodzenia bezpośredniego?

  • Wentylacja Pożarowa na Politechnice Łódzkiej - rozmowa

    Rozmowa z prof. dr hab. inż. Ireneuszem Zbicińskim, dziekanem Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Hanną Kierzkowską–Pawlak, prodziekanem ds. kształcenia, i dr inż. Dorotą Brzezińską autorką programu dydaktycznego zajęć z zakresu inżynierii i wentylacji pożarowej.

  • Targi interclima+elec 2015

    Targi interclima+elec odbyły się w Paryżu w dniach 6–10 listopada 2015 r. Już po raz drugi zorganizowano je w nowym miejscu w Parc de Exposition Paris. Zmiana lokalizacji okazała się bardzo korzystna szczególnie dla osób z zagranicy, dzięki bliskiemu sąsiedztwu lotniska Charles de Gaulle.

  • Strefa studenta

    O swojej praktyce studenckiej opowiada Maciej Karliński z Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, a o jubileuszowej XX Konferencji Studenckiego Ruchu Naukowego AGH w Krakowie mówią członkowie KN „Kliwent”. Informujemy również o studiach podyplomowych – Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sytuacji pożaru, które organizuje Politechnika Krakowska.

  • Fotozabawa – poznajmy się

    Zapraszamy do wzajemnego poznania się. Nadsyłając do redakcji zdjęcie, na którym widać jak czytasz "Cyrkulacje", otrzymasz cenne nagrody.

  • 10 w skali Beauforta

    Żeglowanie to nie tylko sport czy hobby. W żeglowaniu najpiękniejsze jest to, że morze nie ma początku ani końca, a kres każdej drogi jest początkiem nowej przygody. Żeglarstwo to styl życia i sposób myślenia. O swojej pasji opowiada Jacek Wierzbicki projektant, wieloletni współpracownik biura projektowego POL-CON Consulting.

od redaktora

Nowy rok zawsze sprzyja rozważaniom na temat tego, co przyniesie. Sprawdzone i pewne informacje na ten temat byłyby na wagę złota zwłaszcza dla przedsiębiorców. Niestety (a może jednak na szczęście) nikt takiej wiedzy nie ma i można opierać się jedynie na prognozach różnych ośrodków badawczych. Ja przytoczę kilka danych opublikowanych przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Za rok, gdy wszystko stanie się jasne, będzie można sprawdzić na ile te przewidywania były trafne. Według IBnGR koniunktura w sektorze budowlanym w 2016 roku będzie dobra. Prognozy mówią, że wzrost przyspieszy. W dużej mierze będzie to zasługa realizacji dużych inwestycji w drogownictwie i kolejnictwie. Przewiduje się również, że popyt krajowy wzrośnie o 4,0% zarówno za sprawą rosnącego spożycia indywidualnego, jak i rosnących nakładów inwestycyjnych. Popyt krajowy ma być głównym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce. Dobrą informacją jest również prognoza dotycząca wzrostu wynagrodzeń, które według Instytutu wzrosną nieco powyżej 4%. Inflacja w 2016 roku nadal będzie pozostawała poniżej celu inflacyjnego NBP, a jej średni poziom wyniesie 0,9%. Niska inflacja będzie jednym z czynników wpływających na wzrost realnego poziomu wynagrodzeń. Nieznaczny wzrost cen będzie sprzyjał prognozowanemu wzrostowi spożycia. W roku 2016 należy spodziewać się nieznacznego przyspieszenia wzrostu eksportu, którego przyrost ma wynieść 8,2% oraz dodatniej dynamiki importu, który ma wzrosnąć o 8,4%. W handlu zagranicznym sytuacja będzie kształtowana przede wszystkim przez stan koniunktury w Unii Europejskiej, dlatego przyspieszenie tempa wzrostu polskiego eksportu do prognozowanego poziomu będzie zależało od poprawy sytuacji gospodarczej najważniejszych partnerów handlowych Polski. W pierwszej połowie 2016 roku prognozowana jest stabilizacja koniunktury – wzrost PKB ma wynieść 3,4%, czyli tyle samo co w ostatnim kwartale 2015 roku. Nieznaczne przyspieszenie wzrostu prognozowane jest w drugiej połowie przyszłego roku – w trzecim kwartale PKB ma wzrosnąć o 3,6%, a w czwartym o 3,8%. Trzeba przyznać, że prognozy dla kraju są optymistyczne. Ciekawe czy równie dobre wyniki wypracuje branża wentylacyjna. Elżbieta Socha, Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum