CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: listopad - grudzień 2021

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad - grudzień 2021

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nagrody, nowości, szkolenia, webinaria, promocje, konkursy, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Człowiek jest niezastąpiony

    Rozmowa z Piotrem Machatym laureatem Nagrody PASCAL 2021 za projekt instalacji HVAC w kamienicy przy ul. Wronieckiej 23 w Poznaniu

  • Nagroda biznesowa DELTA 2021

    Ideą nagrody DELTA jest nagradzanie dynamiki zmiany obrotów firm z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Stowarzyszenie Polska Wentylacja porównuje wyniki finansowe i nagradza dynamikę wzrostu obrotów.

  • Rynek HVAC w pandemii – problemy producentów, handlowców i instalatorów

    Po trudnych miesiącach pandemii cała Europa czeka na ożywienie gospodarcze, które jednak nie przyspiesza. Jednym z powodów są zerwane łańcuchy dostaw zarówno materiałów, jak i urządzeń, które komplikują sytuację rynkową. Ograniczone dostawy nieuchronnie prowadzą do wzrostu cen, spadku rentowności i problemów z realizacją inwestycji.

  • Zerwane łańcuchy dostaw nie ominęły branży HVAC

    Rozmowa z Andrzejem Walendowiczem, Wiceprezesem Zarządu i Dyrektorem ds. Handlowych w Grupie Klima-Therm

  • Efektywność energetyczna a neutralność emisyjna

    Poprawa efektywności energetycznej budynków odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu ambitnego celu neutralności emisyjnej, która zgodnie ze strategią ogłoszoną przez UE, ma zostać osiągnięta do 2050 r.

  • Ślad węglowy – nowe analizy budynków

    Dekarbonizacja staje się wiodącym trendem współczesnego budownictwa europejskiego. Dążąc do osiągnięcia ambitnych celów środowiskowych, dokumentację projektową coraz częściej uzupełnia się o analizę śladu węglowego budynku.

  • Odbiory budynków zrównoważonych – projekt BSC

    W przypadku budownictwa zrównoważonego potrzebne jest nowe podejście do charakterystyki i efektywności energetycznej. Zagadnienia związane z oszczędzaniem energii już od wielu lat są brane pod uwagę na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji budynków, jednak rzadko na etapie odbiorów. Zakończony właśnie projekt BSC – Building Systems Commissioning – wprowadza i ten etap na nowy poziom.

  • Jak obniżyć ilość energii zużywanej przez instalację HVAC

    Jednym z największych źródeł zapotrzebowania na energię w budynkach są systemy wentylacji oraz klimatyzacji. Aby instalacja była energooszczędna, trzeba prawidłowo dobrać zarówno urządzenia, jak i przewody wentylacyjne. Należy przy tym pamiętać, że całkowite zużycie energii nie zależy jedynie od sprawności poszczególnych elementów, lecz także od sposobu sterowania.

  • Poprawa sprawności energetycznej – modernizacja instalacji wentylacyjnej

    Sprawność instalacji wentylacyjnej nie jest stała w całym okresie eksploatacji. Warto zwrócić uwagę na to, jak się zmienia zwłaszcza w wypadku instalacji, która działa już od kilku lat, a także wtedy, gdy istotnie wzrośnie jej obciążenie.

  • Rozwiązania energooszczędne – blok tematyczny

    Dążenie do ograniczenia zużycia energii to przyszłość nowoczesnego budownictwa. Ze względu na zmiany klimatyczne i spowodowane nimi przepisy prawne stawia się coraz wyższe wymagania firmom z branży HVAC, motywując je do produkcji urządzeń pobierających coraz mniejsze ilości energii elektrycznej. Rozwiązania te pozwalają także znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynków. Na kolejnych stronach znajdują się artykuły, w których opisane zostały wybrane produkty energooszczędne firm branżowych.

  • Nowości produktowe

    W dziale Nowości zaprezentowano: prostokątne klapy oddymiające firmy Lindab,wentylator kanałowy HAVACO ICM EC firmy Ventia, pyłoodporny przetwornik różnicy ciśnienia Typu 450 firmy B&L International, wysokotemperaturowe klapy rewizyjne firmy Alnor Systemy Wentylacji, pompę ciepła Neoheat EKO II firmy Iglotech, kratki wentylacyjne KLI oraz KLH firmy Klimat PRO oraz wentylatory łazienkowe REY firmy Harmann

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie czy wibroizolacja urządzeń HVAC jest konieczna? - odpowiada Marcin Chlebowski ekspert z firmy Wibroizolacja

  • Strefa studenta

    Współczesne budownictwo, stojące przed rosnącymi wymaganiami związanymi ze zmianami klimatycznymi, poszukuje młodych, dynamicznych osób współtworzących nową, zrównoważoną i przyjazną człowiekowi i środowisku rzeczywistość. Zakończenie studiów jest momentem, w którym dokonuje się ważnego wyboru rozpoczynającego ścieżkę rozwoju zawodowego. Jak zatem połączyć zainteresowania, predyspozycje i własny system wartości z realiami rynku?

  • Moja przygoda z muzyką

    O swojej muzycznej pasji opowiada Michał Nawrot Kierownik Handlowy Rekuperatory.pl, Doradca techniczno- -handlowy w oddziale Warszawa

  • Katalog członków wspierających Stowarzyszenie Polska Wentylacja

od redaktora

Globalne wyzwania Żyjemy w okresie wielkich globalnych wyzwań – nasilających się konfliktów i coraz głębszych podziałów społecznych. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne, które wymuszają poszukiwanie szybkich rozwiązań. Powoli zdajemy sobie sprawę, że nie ma odwrotu od ograniczania nadmiernej konsumpcji i zmniejszania zużycie energii, zwłaszcza tej uzyskiwanej ze źródeł nieodnawialnych. Jedną z dróg prowadzących do zrównoważonego rozwoju jest dekarbonizacja sektora budowlanego. Wymaga to zastosowania najnowszych technologii, cyfryzacji i oszczędzania energii zużywanej przez budynki. Produkcja zaawansowanych systemów energetycznych na masową skalę nie jest jednak możliwa bez wykorzystania zasobów naturalnych. Warto uzmysłowić sobie, że proces dekarbonizacji sektora budowlanego – według zgrubnych szacunków – do 2040 roku sześciokrotnie zwiększy zapotrzebowanie na surowce mineralne. Przykładowo zapotrzebowanie na lit może wzrosnąć nawet czterdziestokrotnie, a zużycie miedzi do produkcji kabli elektrycznych dwukrotnie. Jak na razie nie udało się radykalnie ograniczyć zapotrzebowania na energię ani całkowicie zaprzestać pozyskiwania jej ze źródeł nieodnawialnych. Dość nieśmiałe wdrażanie polityki dekarbonizacji sprawia, że droga do zrównoważonego rozwoju wciąż jest daleka. Instytucje międzynarodowe, skupione głównie wokół Organizacji Narodów Zjednoczonych, mają swój wkład w zawieraniu porozumień w sprawie planów działania na przyszłość. Nie określają w nich jednak w konkretny sposób ani narzędzi wdrażania, ani źródeł finansowania. W dodatku plany szybko stają się nieaktualne i zamiast konkretnych zaleceń otrzymujemy biurokratyczne koncepcje o minimalnej skuteczności. Wszyscy zgadzają się, że przyszłe inwestycje budowlane powinny być ekologiczne, zeroemisyjne i zaprojektowane zgodnie z zasadami energooszczędności. Aby rezultaty tych działań przyniosły oczekiwany efekt, wysiłek ten musi zostać podjęty nie tylko globalnie, ale także w skali lokalnej. Czas pokaże, czy to się uda, czy niestety szansa zostanie zmarnowana. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum