CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: lipiec - sierpień 2014

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

lipiec - sierpień 2014

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firmy, Certyfikaty i atesty, Nagrody, Promocje, Przedstawicielstwa, Internet, Nowe oddziały, Szkolenia, Finanse, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Centrum Biurowe Neptun z certyfikatem BREEAM

    Centrum Biurowe Neptun (CBN) to najnowocześniejszy obiekt biurowy klasy A w Gdańsku Na tle innych inwestycji biurowych oddanych w ostatnich latach w Trójmieście budynek wyróżnia wysokość oraz jakość przyjętych rozwiązań architektonicznych i technicznych. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

  • Walne Zebranie Członków SPW

    25. czerwca odbyło się Doroczne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polska Wentylacja. Zgodnie ze statutem w Zebraniu uczestniczyli członkowie – osoby fizyczne oraz reprezentanci Członków Wspierających. Zgodnie z wymogami prawa oraz tradycją Stowarzyszenia, Zarząd złożył sprawozdanie z działalności prowadzonej w roku 2013.

  • Koniunktura w branży – barometr rynku 2014

    Przedsiębiorcy wykorzystują każdą szansę, by poprawić swoje wyniki, co napawa optymizmem. Pokazały to badania koniunktury rynku branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej przeprowadzone przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja w maju 2014 roku.

  • Czy wraca koniunktura?

    Jak na trudnym rynku instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych odnajdują się duże firmy wykonawcze? Czy ich sytuacja jest lepsza niż w ubiegłym roku? Jak sytuacja będzie się zmieniać w najbliższych miesiącach? Na te pytania odpowiadają managerowie dużych firm wykonawczych.

  • Radziejowice 2014

    W Radziejowicach odbyło się spotkanie właścicieli i menadżerów firm – Członków Wspierających SPW. Już po raz ósmy spotkaliśmy się, aby dyskutować o działaniach SPW i o życiu branży. Nie zabrakło także czasu i chęci do rywalizacji i rozrywki podczas zajęć integracyjnych.

  • Wprowadzanie wyrobów budowlanych do obrotu i stosowania – rozmowa

    Rozmowa ze st. kpt. mgr inż. Grzegorzem Mroczko kierownikiem Zakładu Aprobat Technicznych CNBOP-PIB, który odpowiedział m.in.na pytanie - Jakie wymagania należy spełnić, aby wprowadzić do obrotu wyroby budowlane – elementy systemów wentylacji pożarowej?

  • Ochrona przeciwpożarowa − wpływ wykonawstwa na bezpieczeństwo

    Poprawa jakości wykonywanych usług automatycznie przełoży się na poprawę jakości instalacji. Jak jednak wymusić dobrą jakość na montażystach i serwisantach instalacji? O ocenę i wyrażenie opinii na ten temat poprosiliśmy przedstawicieli firm produkujących elementy stosowane w systemach wentylacji ppoż. Zapytaliśmy również o jakość klap przeciwpożarowych oferowanych na polskim rynku.

  • Wentylacja strumieniowa − zasada działania i błędy projektowe

    Projektując wentylację strumieniową w przestrzeni zamkniętego parkingu, projektant powinien kierować się zasadami działania tego typu systemów. Bardzo istotne jest określenie wpływu poszczególnych elementów na sprawność całego układu.

  • CFD potrafi zaskoczyć

    Wyniki analiz CFD zaskakują nawet tych projektantów instalacji klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i oddymiających, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Przykładowo zaskakującym „odkryciem” CFD bywa stwierdzenie, że w oddymianych mechanicznie przestrzeniach z napływem grawitacyjnym lub na zewnątrz budynków, tam gdzie projektant zakładał podciśnienie lub ruch powietrza, wcale ono nie występuje.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze m.in. o pompie ciepła powietrze-woda, systemie kształtek i kanałów preizolowanych, inteligentnej wentylacji wyciągowej, klapach przeciwpożarowych, systemie wentylacji strumieniowej, jednostrefowych kanałach oddymiających, centralach wentylacyjnych ze zintegrowaną pompą ciepłą oraz wentylatorach strumieniowych. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego produktu, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie szczegółowych informacji na ten temat.

  • Społeczna odpowiedzialność biznesu

    W całej Polsce można znaleźć przedsiębiorstwa, dla których działania społeczne są równie ważne, jak sukces w biznesie. Nie brakuje takich firm również wśród członków Stowarzyszenia Polska Wentylacja. Pomagają bez szukania rozgłosu i poklasku. Mimo tego, a może właśnie dlatego, są zauważani i doceniani.

  • Studia podyplomowe? Czemu nie?

    Rozmowa z dr inż. Leszkiem Targowskim kierownikiem studiów podyplomowych Klimatyzacja i chłodnictwo na Politechnice Warszawskiej.

  • Pytanie do eksperta

    Ekspert odpowiada na pytanie: Jakie korzyści może przynieść właścicielowi budynku wykonanie testu szczelności?

  • Strefa studenta

    Wywiad z Tomaszem Labudą z KLIMA-THERMU przeprowazdony przez studentów z koła naukowego KLIWENT. Wizyta studentów z Politechniki Krakowskiej w firmie Smay. Relacja z praktyk studenckich - Kobiety na budowie.

  • Przegląd wentylatorów oddymiających kanałowych osiowych

    Przegląd techniczny oddymiających wentylatorów kanałowych osiowych klasy F400.

  • Mój świat przez obiektyw aparatu

    O swojej przygodzie z fotografowaniem opowiada Artur Pezda z firmy Daikin.

od redaktora

Żyjemy i pracujemy w czasach prawie nieograniczonego dostępu do informacji. Inżynierowie z poprzedniego pokolenia nie mieli takiego luksusu. Ale czy to oznacza, że nie szukali nowych informacji i nie podnosili swoich kwalifikacji? Na pewno nie, jednak bez wątpienia musieli być bardziej samodzielni w zdobywaniu wiedzy. Dziś wszystkiego można szukać w Internecie i wierzyć, że znaleziona odpowiedź jest właściwa. Nie wolno jednak robić tego bezkrytycznie. Przy współczesnym tempie życia zbyt szybko i bez chwili refleksji przyjmuje się pewne prawdy za oczywiste. Takie podejście zgubiło już niejednego inżyniera. Wystarczy poczytać branżowe fora, by nabrać dystansu do udzielanych tam rad. Wnioski nasuwają się same i są oczywiste. Z możliwości jakie daje współczesna technika komunikowania się, trzeba umieć korzystać i kierować się zdrowym rozsądkiem. Brak krytycyzmu i wiara, że w wyszukiwarkach można znaleźć wszystko, to nie najlepsza recepta na sukces. Znakiem naszych czasów jest konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Świat pędzi do przodu, a my wraz z nim. Jeżeli ktoś chce być dobrym fachowcem i czerpać satysfakcję ze swojej pracy, nie może pozwolić sobie na rutynę. Inżynier to zawód zaufania publicznego. Od jakości pracy inżynierów zależy bezpieczeństwo ludzi. Dotyczy to zarówno projektowania, realizacji, jak i użytkowania obiektów. To właśnie zaufanie we wzajemnych relacjach z klientami staje się jedną z kluczowych kwestii. Nie można jednak zapominać, że podstawą współpracy zawsze powinna być dobrze przygotowana umowa, w której jasno zostaną określone oczekiwania obu stron. Jeśli ten punkt zostanie prawidłowo przygotowany, współpraca ma szansę przekształcić się w twórczy dialog. Warto pamiętać, że dziś zleceniodawcy potrzebują spersonalizowanych wiadomości i oczekują tylko tego, co naprawdę ich interesuje i co odpowiada ich potrzebom. Zrozumienie tej prawidłowości poprawia wzajemne relacje obu zaangażowanych w projekt stron. Jeśli połączy się to z wiedzą i zawodowym doświadczeniem, otrzymamy przepis na dobrego fachowca, którego warto polecić innym. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum