CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

wrzesień - październik 2023
lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: wrzesień - październik 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

wrzesień - październik 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, Internet, programy, szkolenia, publikacje, nowy cennik, certyfikaty, KOT-y, targi, nagrody, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Koncepcja odzysku ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej w typowym budynku mieszkalnym

    Wentylacja wyciągowa jest systemem powszechnym w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym zarówno istniejącym, jak i nowo projektowanym. Mimo oczywistych wad – niskiej sprawności energetycznej spowodowanej usuwaniem z budynku wraz ze zużytym powietrzem dużej ilości ciepła, problemów akustycznych związanych z nawietrzakami okiennymi lub ściennymi oraz dyskomfortu wywołanego zimą przez wprowadzanie do mieszkań strumienia zimnego powietrza bezpośrednio z zewnątrz – cieszy się niesłabnącą popularnością.

  • Pompy ciepła – branża potrzebuje kompleksowego planu działania

    Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

  • Pompy ciepła – znak jakości EHPA-Q

    EHPA-Q to znak jakości nadawany pompom ciepła przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), dający gwarancję wysokiej jakości i efektywności energetycznej pojedynczych urządzeń i kompletnych instalacji z pompami ciepła. Jest również potwierdzeniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

  • Certyfikat HP Keymark dla pomp ciepła

    Keymark to dobrowolny europejski znak jakości produktów i usług, który potwierdza zgodność z normami europejskimi. Stanowi własność europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC i jest wydawany przez uprawnione jednostki certyfikujące.

  • „Unijny akcelerator pomp ciepła” i plan działania Komisji Europejskiej

    Komisja Europejska pracuje nad kompleksowym „Planem działania na rzecz przyspieszenia wprowadzania pomp ciepła w całej Unii Europejskiej”. W dokumencie ma być wskazane, jak optymalnie wykorzystywać na ten cel rozmaite dostępne środki, w tym te wpisane w regulacje unijne, a także, jak pokonywać bariery utrudniające szybkie wdrażanie technologii. Plan będzie przedstawiony w formie strategicznego komunikatu Komisji Europejskiej, prawdopodobnie w czwartym kwartale bieżącego roku.

  • Dotacje na pompy ciepła w Polsce – zrównoważone ogrzewanie i ochrona środowiska

    W dzisiejszych czasach poszukiwanie ekologicznych metod ogrzewania nabiera ogromnego znaczenia. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym powietrznych i gruntowych pomp ciepła, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wspierając te wysiłki, rząd wprowadził różnorodne programy dotacji na instalację pomp ciepła.

  • Pompy ciepła dużej mocy

    Czy pompy ciepła to urządzenia, w które nadal warto inwestować? Czy dotyczy to również modeli o większej mocy, przeznaczonych do budynków komercyjnych, przemysłowych i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej? Na oba pytania odpowiedź brzmi – tak. Warto inwestować, ponieważ urządzenia te dobrze sprawdzają się także w obiektach większych niż domy jednorodzinne.

  • Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła – przepisy prawne

    Ograniczenie hałasu generowanego przez pracujące pompy ciepła montowane na zewnątrz budynku powinno być uwzględniane już na etapie projektowania instalacji. Identyfikacja problemów akustycznych i zapobieganie im pozwoli zminimalizować obciążenia hałasem.

  • Mity na temat pomp ciepła

    Popularność powietrznych pomp ciepła z roku na rok jest coraz większa. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania pompami ciepła, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii dotyczących tych urządzeń. W tekście postaramy się obalić niektóre z nich.

  • Technologia odzysku gazu gorącego (HTR) w pompach ciepła

    Wzrost popularności pomp ciepła sprawił, że cały czas pojawiają się nowe technologie, które pozwalają na zmniejszenie zarówno zużycia energii, jak i kosztów eksploatacji. Jedną z nich jest HTR, czyli odzysk ciepła z czynnika chłodniczego.

  • Czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła

    W obecnych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, nakłania się do stosowania niskotemperaturowych systemów grzewczych. Państwo polskie oraz Unia Europejska dofinansowują zakup, montaż i modernizację ekologicznych źródeł ciepła. Wzrost cen paliw kopalnych w latach 2021–2023 spowodował wzrost kosztów ogrzewania za pomocą tradycyjnych urządzeń na paliwa stałe. Z tego powodu pompy ciepła zyskały ogromną popularność.

  • Prawidłowy dobór pompy ciepła

    Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia do celów grzewczych i chłodniczych. Jej poprawny dobór jest kluczowy, by osiągnąć wysoką wydajność systemu oraz zminimalizować koszty eksploatacyjne.

  • Wielokryterialna certyfikacja BREEAM, a systemy HVACR

    Certyfikacja BREEAM odgrywa z roku na rok coraz większą rolę w budownictwie w całej Polsce. Za pomocą wielokryterialnych systemów oceny budynków można oszacować wpływ budownictwa na środowisko naturalne i jednocześnie zapewnić komfort pracownikom i pobliskim mieszkańcom.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rekuperatory OXYGEN firmy OEM Energy, należącej do Elevion Group,przetworniki przepływu typu 210 firmy B&L INTERNATIONAL, teleskopy do anemometrów firmy Testo, klimatyzatory Jupiter+UV firmy ANG KLIMATYZACJA, RED Optimise usługi cyfrowe nowej generacji oferowane przez firmę CAREL, puszki rozprężne EPP z trzema króćcami firmy ALNOR SYSTEMY WENTYLACJI, osuszacze przemysłowe EPD firmy EBERG oraz program do konfiguracji systemów napowietrzania firmy MERCOR SA

  • Pytanie do eksperta

    Na pytania: Jak wykonać trwałą instalację pompy splitowej? oraz Jak skutecznie zabezpieczyć monoblok przed zamarzaniem?- odpowiada Łukasz Olszewski ekspert z firmy De Dietrich

  • Strefa studenta

    Kliwent Event 2023 – dziewiąta edycja konferencji studenckiej Celem tej edycji konferencji Kliwent Event, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo- -Hutniczej w Krakowie, podobnie jak w poprzednich latach, było spotkanie środowiska akademickiego z przedstawicielami branży HVACR.

  • Kajakiem po zdrowie

    O swojej pasji, jaką jest kajakarstwo opowiedział Alojzy Kowal Elektromechanik w Dziale Utrzymania Ruchu FRAPOL sp. z o.o.

  • Dodatek specjalny – pompy ciepła

    Prezentacje wybranych modeli pomp ciepła znanych i uznanych na rynku firm: ANG WENTYLACJA Sp. z o.o., ROBERT BOSCH Sp. z o.o., ELEKTRONIKA SA FREE Polska Sp. z o.o., IGLOTECH Sp. z o.o., REFSYSTEM Sp. z o.o. KLIMA-THERM Sp. z o.o., LG ELECTRONICS POLSKA Sp. z o.o., PANASONIC HEATING & COOLING SOLUTIONS, VIESSMANN Sp. z o.o. oraz WOLF TECHNIKA GRZEWCZA Sp. z o.o.

Wydanie: lipiec - sierpień 2014

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

lipiec - sierpień 2014

Spis treści

  • Wiadomości

    W dziale Kraj zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firmy, Certyfikaty i atesty, Nagrody, Promocje, Przedstawicielstwa, Internet, Nowe oddziały, Szkolenia, Finanse, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Centrum Biurowe Neptun z certyfikatem BREEAM

    Centrum Biurowe Neptun (CBN) to najnowocześniejszy obiekt biurowy klasy A w Gdańsku Na tle innych inwestycji biurowych oddanych w ostatnich latach w Trójmieście budynek wyróżnia wysokość oraz jakość przyjętych rozwiązań architektonicznych i technicznych. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

  • Walne Zebranie Członków SPW

    25. czerwca odbyło się Doroczne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polska Wentylacja. Zgodnie ze statutem w Zebraniu uczestniczyli członkowie – osoby fizyczne oraz reprezentanci Członków Wspierających. Zgodnie z wymogami prawa oraz tradycją Stowarzyszenia, Zarząd złożył sprawozdanie z działalności prowadzonej w roku 2013.

  • Koniunktura w branży – barometr rynku 2014

    Przedsiębiorcy wykorzystują każdą szansę, by poprawić swoje wyniki, co napawa optymizmem. Pokazały to badania koniunktury rynku branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej przeprowadzone przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja w maju 2014 roku.

  • Czy wraca koniunktura?

    Jak na trudnym rynku instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych odnajdują się duże firmy wykonawcze? Czy ich sytuacja jest lepsza niż w ubiegłym roku? Jak sytuacja będzie się zmieniać w najbliższych miesiącach? Na te pytania odpowiadają managerowie dużych firm wykonawczych.

  • Radziejowice 2014

    W Radziejowicach odbyło się spotkanie właścicieli i menadżerów firm – Członków Wspierających SPW. Już po raz ósmy spotkaliśmy się, aby dyskutować o działaniach SPW i o życiu branży. Nie zabrakło także czasu i chęci do rywalizacji i rozrywki podczas zajęć integracyjnych.

  • Wprowadzanie wyrobów budowlanych do obrotu i stosowania – rozmowa

    Rozmowa ze st. kpt. mgr inż. Grzegorzem Mroczko kierownikiem Zakładu Aprobat Technicznych CNBOP-PIB, który odpowiedział m.in.na pytanie - Jakie wymagania należy spełnić, aby wprowadzić do obrotu wyroby budowlane – elementy systemów wentylacji pożarowej?

  • Ochrona przeciwpożarowa − wpływ wykonawstwa na bezpieczeństwo

    Poprawa jakości wykonywanych usług automatycznie przełoży się na poprawę jakości instalacji. Jak jednak wymusić dobrą jakość na montażystach i serwisantach instalacji? O ocenę i wyrażenie opinii na ten temat poprosiliśmy przedstawicieli firm produkujących elementy stosowane w systemach wentylacji ppoż. Zapytaliśmy również o jakość klap przeciwpożarowych oferowanych na polskim rynku.

  • Wentylacja strumieniowa − zasada działania i błędy projektowe

    Projektując wentylację strumieniową w przestrzeni zamkniętego parkingu, projektant powinien kierować się zasadami działania tego typu systemów. Bardzo istotne jest określenie wpływu poszczególnych elementów na sprawność całego układu.

  • CFD potrafi zaskoczyć

    Wyniki analiz CFD zaskakują nawet tych projektantów instalacji klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i oddymiających, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Przykładowo zaskakującym „odkryciem” CFD bywa stwierdzenie, że w oddymianych mechanicznie przestrzeniach z napływem grawitacyjnym lub na zewnątrz budynków, tam gdzie projektant zakładał podciśnienie lub ruch powietrza, wcale ono nie występuje.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze m.in. o pompie ciepła powietrze-woda, systemie kształtek i kanałów preizolowanych, inteligentnej wentylacji wyciągowej, klapach przeciwpożarowych, systemie wentylacji strumieniowej, jednostrefowych kanałach oddymiających, centralach wentylacyjnych ze zintegrowaną pompą ciepłą oraz wentylatorach strumieniowych. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego produktu, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie szczegółowych informacji na ten temat.

  • Społeczna odpowiedzialność biznesu

    W całej Polsce można znaleźć przedsiębiorstwa, dla których działania społeczne są równie ważne, jak sukces w biznesie. Nie brakuje takich firm również wśród członków Stowarzyszenia Polska Wentylacja. Pomagają bez szukania rozgłosu i poklasku. Mimo tego, a może właśnie dlatego, są zauważani i doceniani.

  • Studia podyplomowe? Czemu nie?

    Rozmowa z dr inż. Leszkiem Targowskim kierownikiem studiów podyplomowych Klimatyzacja i chłodnictwo na Politechnice Warszawskiej.

  • Pytanie do eksperta

    Ekspert odpowiada na pytanie: Jakie korzyści może przynieść właścicielowi budynku wykonanie testu szczelności?

  • Strefa studenta

    Wywiad z Tomaszem Labudą z KLIMA-THERMU przeprowazdony przez studentów z koła naukowego KLIWENT. Wizyta studentów z Politechniki Krakowskiej w firmie Smay. Relacja z praktyk studenckich - Kobiety na budowie.

  • Przegląd wentylatorów oddymiających kanałowych osiowych

    Przegląd techniczny oddymiających wentylatorów kanałowych osiowych klasy F400.

  • Mój świat przez obiektyw aparatu

    O swojej przygodzie z fotografowaniem opowiada Artur Pezda z firmy Daikin.

od redaktora

Żyjemy i pracujemy w czasach prawie nieograniczonego dostępu do informacji. Inżynierowie z poprzedniego pokolenia nie mieli takiego luksusu. Ale czy to oznacza, że nie szukali nowych informacji i nie podnosili swoich kwalifikacji? Na pewno nie, jednak bez wątpienia musieli być bardziej samodzielni w zdobywaniu wiedzy. Dziś wszystkiego można szukać w Internecie i wierzyć, że znaleziona odpowiedź jest właściwa. Nie wolno jednak robić tego bezkrytycznie. Przy współczesnym tempie życia zbyt szybko i bez chwili refleksji przyjmuje się pewne prawdy za oczywiste. Takie podejście zgubiło już niejednego inżyniera. Wystarczy poczytać branżowe fora, by nabrać dystansu do udzielanych tam rad. Wnioski nasuwają się same i są oczywiste. Z możliwości jakie daje współczesna technika komunikowania się, trzeba umieć korzystać i kierować się zdrowym rozsądkiem. Brak krytycyzmu i wiara, że w wyszukiwarkach można znaleźć wszystko, to nie najlepsza recepta na sukces. Znakiem naszych czasów jest konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Świat pędzi do przodu, a my wraz z nim. Jeżeli ktoś chce być dobrym fachowcem i czerpać satysfakcję ze swojej pracy, nie może pozwolić sobie na rutynę. Inżynier to zawód zaufania publicznego. Od jakości pracy inżynierów zależy bezpieczeństwo ludzi. Dotyczy to zarówno projektowania, realizacji, jak i użytkowania obiektów. To właśnie zaufanie we wzajemnych relacjach z klientami staje się jedną z kluczowych kwestii. Nie można jednak zapominać, że podstawą współpracy zawsze powinna być dobrze przygotowana umowa, w której jasno zostaną określone oczekiwania obu stron. Jeśli ten punkt zostanie prawidłowo przygotowany, współpraca ma szansę przekształcić się w twórczy dialog. Warto pamiętać, że dziś zleceniodawcy potrzebują spersonalizowanych wiadomości i oczekują tylko tego, co naprawdę ich interesuje i co odpowiada ich potrzebom. Zrozumienie tej prawidłowości poprawia wzajemne relacje obu zaangażowanych w projekt stron. Jeśli połączy się to z wiedzą i zawodowym doświadczeniem, otrzymamy przepis na dobrego fachowca, którego warto polecić innym. Elżbieta Socha Redaktor prowadząca

Powrót do archiwum