CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: listopad - grudzień 2015

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

listopad - grudzień 2015

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Firmy, Szkolenia i konferencje, Internet i aplikacje, Nowe oddziały, Promocje, Publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Wartość rodzinnej tradycji – Darco laureatem Nagrody Specjalnej Zarządu SPW

    Wywiad z Józefem Darłakiem, który został doceniony przez Zarząd Stowarzyszenia Polska Wentylacja za to, że rozwinął firmę od niewielkiego warsztatu rzemieślniczego do fabryki o skali europejskiej, nie tracąc jej rodzinnego charakteru i zachowując tradycję i wartości.

  • Przełamywanie schematów – Flowair laureatem Nagrody Specjalnej Zarządu SPW

    Wywiad z Maciejem Głogowskim, który został doceniony przez Zarząd Stowarzyszenia Polska Wentylacja za nieszablonowe podejście do marketingu i wzornictwa produktów, a także za marketing z własną twarzą i pomysłem oraz za to, że jako pierwszy udowodnił, że produkt, który chociaż nie musi, może dobrze wyglądać i wygląda.

  • Ventia laureatem nagrody biznesowej DELTA

    W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane nagrody DELTA, które wręczono najbardziej dynamicznym i skutecznym biznesowo firmom. W kategorii firm działających do 10 lat laureatem została Ventia. Wywiad z Bogdanem Matusiakiem i Piotrem Wiśniewskim – właścicielami firmy.

  • PASCAL 2016 Nagroda Branżowa Stowarzyszenia Polska Wentylacja – II edycja

    Stowarzyszenie Polska Wentylacja już po raz drugi uhonoruje niestandardowe, wyróżniające się projekty zrealizowanych instalacji wentylacji i klimatyzacji, przyznając nagrody PASCAL. Ogłoszenie laureatów i wręczenie statuetek odbędzie się na uroczystej Gali Branżowej 1 marca 2016 roku podczas targów Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja. Zwycięzców wyłoni Kapituła, która przyzna trzy równorzędne nagrody, promując nowoczesne rozwiązania techniczne.

  • Systemy wentylacji w Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym

    W Sierpcu na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej powstało Centrum Kulturalno-Rekreacyjne. Składa się ono z pięciu części − trzech budynków nawiązujących swoim kształtem do dawnych wiejskich stodół oraz dwóch łączników ukrytych pod zielonymi skarpami. Ze względu na architekturę obiektu zaprojektowanie wentylacji było dużym wyzwaniem dla projektanta.

  • Dworzec Warszawa Zachodnia – koncepcja ochrony przeciwpożarowej

    Projektowanie koncepcji ochrony przeciwpożarowej w budynkach nietypowych jest zawsze dużym wyzwaniem dla wszystkich uczestników procesu projektowego. W wielu przypadkach zakładane w koncepcji architektonicznej zabezpieczenia okazują się niewystarczające lub wymagają znacznych modyfikacji.

  • Ekoprojekt – wentylacja w pytaniach i odpowiedziach

    Wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. rozporządzenie Komisji (UE) nr 1253/2014 w sprawie wymagań ekoprojektu w odniesieniu do systemów (urządzeń1) wentylacyjnych, wywołuje wiele emocji począwszy od dnia opublikowania dokumentu. Poniżej zamieszczono wyjaśnienia Komisji dotyczące części wątpliwości zgłaszanych przez producentów systemów (urządzeń).

  • Poprawa bilansu energetycznego centrum handlowego

    Warszawskie centrum handlowe, liczące ponad 70 000 m2, działa już od 13 lat. Teraz nadszedł czas, by w obiekcie unowocześnić rozwiązania techniczne, w tym wentylacyjno-klimatyzacyjne. Dlatego po przeanalizowaniu kosztów eksploatacyjnych zaproponowano możliwości poprawy bilansu energetycznego budynku.

  • Prawo budowlane i ustawa o wyrobach budowlanych – kolejna nowelizacja

    Nowelizacja została ogłoszona 13 sierpnia 2015 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1165. Jej celem jest dostosowanie krajowych przepisów dotyczących obiektów budowlanych i wyrobów budowlanych do rozporządzenia nr 305/2011, w zakresie nieobjętym ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r., jak również dokonanie niezbędnych zmian dotychczasowych przepisów regulujących wprowadzanie do obrotu lub udostępnianie na rynku wyrobów budowlanych nieobjętych rozporządzeniem nr 305/2011.

  • Nowości produktowe

    W bieżącym numerze pokazujemy: nowoczesny panel sterowania Komfovent C3.1 firmy Ventia, balometr testo 420 firmy Testo, przetworniki przepływu w wykonaniu chemoodpornym i przeciwwybuchowym firmy Schischek, zdalne sterowanie rekuperatorem firmy Alnor, system MRV III-S marki Haier, zestawy wyrobów iSWAY-FC® nowej generacji firmy Smay oraz wentylatory osiowe średniociśnieniowe firmy Harmann.

  • Porada eksperta

    Ekspert odpowiada na pytanie: Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu wentylacji naturalnej w obiektach przemysłowych o dużym obciążeniu cieplnym?

  • Fotozabawa – poznajmy się

    Zapraszamy do wzajemnego poznania się. Nadsyłając do redakcji zdjęcie, na którym widać jak czytasz "Cyrkulacje", otrzymasz cenne nagrody.

  • Strefa studenta

    Wywiad ze studentami z Hiszpanii, którzy poznawali tajniki zawodu w firmie Frapol oraz sukcesy studentów koła naukowego Kliwent działającego na AGH.

  • Wokół Mont Blanc

    Poznaj pasję niezwykłej kobiety Joanny Petaszko, która ukończyła jeden z najtrudniejszych biegów górskich na świecie, czyli Ultra-Trail du Mont-Blanc w Alpach.

od redaktora

Magazyn „Cyrkulacje” jest obecny na rynku wydawniczym już od 5 lat. Zaczynając od zera, w krótkim czasie stał się rozpoznawalnym tytułem w naszej branży. Czasopismo ma zasięg ogólnopolski – dociera do najodleglejszych zakątków całego kraju. Co miesiąc do prenumeratorów dołącza około 100 nowych osób. Nakład „Cyrkulacji” to aż 6000 egzemplarzy, a jego dystrybucja jest kontrolowana przez niezależny Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, do którego przystąpiliśmy w 2013 roku. Związek Kontroli Dystrybucji Prasy został powołany w celu ochrony rynku prasowego przed nieuczciwą konkurencją. Jego zadaniem jest upowszechnianie wzorców rzetelności kupieckiej i zapewnienie prawdziwych informacji o nakładach i rozpowszechnianiu tytułów prasowych z uwzględnieniem struktury geograficznej i sposobów dystrybucji. Dzięki temu każda osoba zainteresowana tytułem prasowym zgłoszonym do ZKDP może sprawdzić najważniejsze dane na stronie www.teleskop.org.pl. Na tej stronie mogą Państwo znaleźć również najważniejsze informacje dotyczące „Cyrkulacji” . Każdego roku niezależni audytorzy sprawdzają rozpowszechnianie „Cyrkulacji” i skuteczność docierania do odbiorców. W zeszłym roku co dwa miesiące do czytelników trafiło średnio 5859 egzemplarzy czasopisma. Rekordowy był oczywiście numer wydany na Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja, który trafił aż do 5943 osób. Największą liczbę czytelników mamy w województwach mazowieckim i małopolskim. Licznie reprezentowane są również województwa dolnośląskie, śląskie, łódzkie, wielkopolskie i pomorskie. Dzięki temu, że „Cyrkulacje” są wysyłane do bibliotek i czytelni wszystkich wydziałów, które kształcą przyszłych specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej, bardzo wielu odbiorców mamy w grupie młodych inżynierów. Piszący na naszych łamach autorzy są doceniani za swoją wiedzę i często proszeni o pomoc w rozwiązywaniu różnych technicznych problemów. Zachęcamy wszystkich Czytelników do kontaktu z redakcją. Czekamy na Wasze maile i listy. Warto skorzystać z naszego pośrednictwa, by ważne dla naszej branży pytania nie pozostawały bez odpowiedzi. Elżbieta Socha redaktor prowadząca

Powrót do archiwum