CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: marzec - kwiecień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

marzec - kwiecień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, nowości, targi i szkolenia, Internet i publikacje, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • W każdym projekcie tworzymy coś unikalnego

    Rozmowa z Martą Mazgaj – laureatką Nagrody PASCAL 2022 za projekt instalacji HVAC w budynku Orientarium w Łodzi

  • Orientarium – czyli jak ukryć instalacje techniczne w dżungli i na dnie oceanu

    Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, to obiekt, który wymagał szczególnego podejścia do instalacji sanitarnych. Zostały one ukryte, aby obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie zostało niczym zakłócone.

  • Kij w mrowisko

    Oto dość powszechna sytuacja w branży budowlanej: przetarg publiczny. W dniu odczytania ofert zamawiający jest przekonany, że za cenę Volkswagena dostanie Mercedesa. Wyłoniony oferent natomiast na starcie wychodzi ze skwaszoną miną, bo poznaje przykrą prawdę o tym, o ile niepotrzebnie zaniżył ofertę.

  • Systemy mikrotrigeneracji – adsorpcja jako innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie

    To systemy adsorpcji są de facto najbardziej ekologiczne w całym układzie mikrotrigeneracyjnym. Dodatkowo bardzo przyszłościowym, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmieniające się przepisy unijne. Warto mówić o tym już dziś, ponieważ ta technologia prawdopodobnie będzie w niedalekiej przyszłości jednym ze standardowych rozwiązań w zakresie produkcji chłodu.

  • Posterunek policji w El Puerto de Santa Maria – różnice w projektowaniu systemów wentylacji i klimatyzacji pomiędzy Hiszpanią a Polską

    Praca nad projektem realizowanym w innym kraju daje możliwość poszerzenia perspektywy i skonfrontowania wypracowanych ścieżek projektowania z odmiennymi warunkami i innym podejściem do całego procesu realizowania inwestycji.

  • Alternatywne źródła energii w wentylacji i klimatyzacji

    Recyrkulacja powietrza wywiewanego, a także odzyskiwanie z niego ciepła już nie wystarczają, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej na utrzymanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na pożądanym poziomie. Dlatego tak ważne stały się możliwości wykorzystywania alternatywnych, w odniesieniu do kopalnych, źródeł energii.

  • Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią – wiele korzyści i kilka problemów

    Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, a potem drastyczny wzrost kosztów energii, wywarły presję na właścicieli budynków biurowych i zmusiły ich do zmniejszania zużycia energii w obiektach. Do takich zadań coraz częściej wykorzystuje się systemy automatyki oraz algorytmy sterujące. Przynosi to zyski, ale stwarza też czasem trudności.

  • Powrót targów we Frankfurcie nad Menem

    Obecność na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem jest dla licznych producentów stałym elementem działań marketingowych. Uważane przez wielu za najważniejsze targi branżowe, a z pewnością największe w Europie, przyciągają gości z całego świata.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych – trzecia edycja

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 24 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci – czy warto go instalować? - odpowiada Artur Kołacz, Kierownik produktów w firmie Alnor Systemy Wentylacji

  • Strefa studenta

    Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM (mpiBIM) - VI edycja

  • Bieganie uczy wytrwałości

    O pasji, jaką jest bieganie opowiedział Krzysztof Grzonka Kierownik Regionu Północ w firmie Klima-Therm Sp. z o.o.

  • Produkty 2023

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2023.

Wydanie: marzec - kwiecień 2022

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

marzec - kwiecień 2022

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: wiadomości z życia firm, branża solidarna z Ukrainą, Internet,marketing, nowe cenniki, nagrody, certyfikaty, jubileusze, seminaria, szkolenia, wystawy, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nagroda branżowa PASCAL 2022 – VIII edycja

    Nagroda branżowa Stowarzyszenia Polska Wentylacja Do ścisłego finału Kapituła nominowała jedenaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Interdyscyplinarne projektowanie architektoniczne

    Rozmowa z architektem profesorem Sławomirem Rosolskim

  • Poprawa jakości powietrza w zabytkowej kamienicy

    Jakość powietrza jest ważnym czynnikiem decydującym o komforcie osób przebywających w budynkach. Podobnie jak akustyka i oświetlenie ma duży wpływ na jakość środowiska pracy, efektywność jej wykonywania i zdrowie pracowników.

  • Narodowe Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – systemy wentylacji

    Dostosowanie instalacji sanitarnych w obiekcie szpitalnym zbudowanym w latach 80. ubiegłego wieku do współczesnych standardów było dużym wyzwaniem dla projektantów HVAC.

  • Modernizacja i rozbudowa wentylacji w halach produkcyjnych fabryki koncernu Volkswagen AG w Emden

    Znajdująca się w niemieckim mieście Emden fabryka koncernu Volkswagen jest modernizowana i rozbudowywana. Powstają dwie nowe duże hale produkcyjne. Prace montażowe instalacji wentylacji i klimatyzacji oraz ogrzewania prowadzi firma Electra M&E Polska.

  • Produkty 2022

    Producenci branży HVAC prezentują wyróżniające się wśród oferty rynkowej produkty i urządzenia polecane przez nich w roku 2022.

  • Digital twin jako narzędzie transformacji w branży sanitarnej i budowlanej

    Niedaleka przyszłość branży sanitarnej i budowlanej to modelowanie w czasie rzeczywistym budynków, procesów HVAC i urządzeń oraz ich pracy, a także przewidywanie scenariuszy ich działania. Jest to zadanie, które wymaga operowania szerokim zakresem danych składających się na dany projekt. Koncepcja „Digital twin” pozwala uprościć ten proces i zapewnić wysoką jakość poprzez wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologii cyfrowej.

  • Nadzory projektowe w dobie pandemii

    Pandemia COVID-19 wprowadziła wiele niepewności do codziennych obowiązków inżynierów na całym świecie. Dotychczasowy model pracy musiał ulec zmianie, a nam pozostało się do niego dostosować. Z pomocą przyszła technologia, dzięki której już od kilku lat można było rozwijać model komunikacji zdalnej.

  • Klimatyzacja obiektów szpitalnych

    Konferencja naukowo-techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, która odbyła się 25 marca została zorganizowana w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Główną Sekcję Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. „CYRKULACJE” były patronem medialnym tego wydarzenia.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Retrofit czy serwis – jak szybko oszacować czy modernizacja się opłaca? - odpowiada Rafał Sobieraj ekspert z firmy Ziehl-Abegg Polska Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Koło Naukowe Studentów HVAC działające przy Zakładzie Ciepłownictwa i Klimatyzacji Politechniki Rzeszowskiej 27 października 2021 roku zorganizowało wyjazd szkoleniowo-informacyjny do firmy Frapol.

  • Podwodny świat

    O swojej pasji do nurkowania opowiedział Piotr Lidzbarski - Specjalista ds. chłodnictwa i klimatyzacji Alfaco Polska Sp. z o.o.

od redaktora

Wyzwania i szanse Budownictwo było jedną z nielicznych branż, które uniknęły spowolnienia spowodowanego pandemią COVID-19. Jednak i tu sytuacja zaczęła się zmieniać. Ceny materiałów poszybowały w górę, a zerwane łańcuchy dostaw utrudniały pracę. Nikt nie spodziewał się, że pojawią się kolejne jeszcze trudniejsze wyzwania. Wojna w Ukrainie bez wątpienia nie pozostanie bez wpływu na naszą gospodarkę. Trzeba się liczyć z tym, że najbliższe miesiące będą czasem sporego niepokoju. Branża HVAC nie będzie wyjątkiem. Jednym z problemów, z którym już przychodzi się zmierzyć wielu przedsiębiorcom, jest niedostateczna liczba wykwalifikowanych pracowników. Niepewna pozostaje również kondycja złotego. Polski Instytut Ekonomiczny 1 marca przeprowadził badanie na potrzeby odczytu Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). Pokazało ono, że 42% firm w Polsce postrzega wojnę w Ukrainie jako zagrożenie dla prowadzonej działalności gospodarczej. Małe zagrożenie odczuwa tylko co dziesiąta firma. Co trzecie przedsiębiorstwo potwierdziło, że już zauważa niedostępność potrzebnych produktów – najwięcej w branży budowlanej (52%). Problemy wynikają zarówno z zerwanych łańcuchów dostaw, jak i braku rąk do pracy. Z kolei aż 80% przedsiębiorstw produkcyjnych wskazało na wzrost cen surowców oraz energii. Nastroje różnią się w zależności od wielkości firmy. Największy niepokój panuje w mikrofirmach (46%), znacznie mniejszy w dużych przedsiębiorstwach (28%). Mimo tych obaw ogólny wskaźnik koniunktury uplasował się powyżej poziomów neutralnych (wyniósł 102,4). Warto zwrócić uwagę na to, że obecny wynik jest o 12,1 pkt. wyższy niż przed rokiem, gdy nasza gospodarka zmagała się z konsekwencjami trzeciej fali pandemii COVID-19. Nieco trudniejsza sytuacja sektora budowlanego, w tym branży HVAC, wynika ze sporego odpływu pracowników z Ukrainy, którzy wrócili walczyć o swój kraj. Branża budowlana nie była wcześniej w podobnej sytuacji, dlatego warto wypracować nowe zasady działania, aby trudne uwarunkowania geopolityczne nie sparaliżowały całego sektora. Ważne jest określenie największych zagrożeń i zaproponowanie działań, które pomogą zapobiec problemom gospodarczym. Kryzys wywołany wojną z pewnością już uderza w polskie firmy. Bez odpowiedzi nadal pozostaje pytanie – jakie będą tego skutki? Elżbieta Socha Redaktor

Powrót do archiwum