CYRKULACJE to bezpłatne czasopismo branżowe, które jest przeznaczone dla specjalistów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Aby je otrzymywać wystarczy przesłać do redakcji swoje dane adresowe i podać specjalność zawodową. Czasopismo jest wysyłane w formie pliku PDF.

Archiwalne wydania są dostępne w wersji elektronicznej - pliki w formacie PDF do pobrania ze strony internetowej.

Aby zapoznać się z bieżącym wydaniem i wydaniami archiwalnymi kliknij w okładkę wybranego numeru poniżej - na wskazany adres prześlemy link umożliwiający pobranie pliku.

Podając swój e-mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki magazynu Cyrkulacje.

2011

grudzień 2011
wrzesień - październik 2011
lipiec - sierpień 2011
maj - czerwiec 2011
marzec - kwiecień 2011
styczeń - luty 2011

2012

listopad-grudzień 2012
wrzesień-październik 2012
lipiec-sierpień 2012
maj-czerwiec 2012
marzec - kwiecień 2012
styczeń - luty 2012

2013

listopad-grudzień 2013
wrzesień-październik 2013
lipiec-sierpień 2013
maj-czerwiec 2013
marzec-kwiecień 2013
styczeń-luty 2013

2014

listopad - grudzień 2014
wrzesień - październik 2014
lipiec - sierpień 2014
maj - czerwiec 2014
marzec - kwiecień 2014
styczeń - luty 2014

2015

listopad - grudzień 2015
wrzesień - październik 2015
lipiec - sierpień 2015
maj - czerwiec 2015
marzec - kwiecień 2015
styczeń - luty 2015

2016

listopad - grudzień 2016
wrzesień - październik 2016
lipiec - sierpień 2016
maj - czerwiec 2016
marzec - kwiecień 2016
styczeń - luty 2016

2017

listopad - grudzień 2017
wrzesień - październik 2017
lipiec - sierpień 2017
maj - czerwiec 2017
marzec - kwiecień 2017
styczeń - luty 2017

2018

listopad - grudzień 2018
wrzesień - październik 2018
lipiec - sierpień 2018
maj - czerwiec 2018
marzec - kwiecień 2018
styczeń - luty 2018

2019

listopad - grudzień 2019
wrzesień - październik 2019
lipiec - sierpień 2019
maj - czerwiec 2019
marzec - kwiecień 2019
styczeń - luty 2019

2020

listopad - grudzień 2020
wrzesień - październik 2020
lipiec - sierpień 2020
maj - czerwiec 2020
marzec - kwiecień 2020
styczeń - luty 2020

2021

listopad - grudzień 2021
wrzesień - październik 2021
lipiec - sierpień 2021
maj - czerwiec 2021
marzec - kwiecień 2021
styczeń - luty 2021

2022

listopad - grudzień 2022
wrzesień - październik 2022
lipiec - sierpień 2022
maj - czerwiec 2022
marzec - kwiecień 2022
styczeń - luty 2022

2023

lipiec - sierpień 2023
maj - czerwiec 2023
marzec - kwiecień 2023
styczeń - luty 2023

Bieżące wydanie: lipiec - sierpień 2023

Zamów prenumeratę

Jeżeli jesteś specjalistą branżowym i chcesz otrzymywać bezpłatnie czasopismo CYRKULACJE,
zamów bezpłatną prenumeratę.

lipiec - sierpień 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, nowości, szkolenia, targi, publikacje, nowy cennik, nowy oddział, promocje marketing, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Nominacje do nagrody PASCAL 2023 – IX edycja

    Do ścisłego finału Kapituła nominowała dwanaście biur projektowych. Spośród nominowanych zostaną wyłonieni laureaci i wyróżnieni. Trzy równorzędne pierwsze miejsca przypadną tym, których projekty wyróżniały się na tle konkurencji niestandardowymi rozwiązaniami. Kapituła oceniała przede wszystkim innowacyjne koncepcje projektowe wpływające na komfort osób przebywających w budynku i racjonalne zużycie energii.

  • Wymagania stawiane wentylacji i urządzeniom wentylacyjnym w strefach zagrożenia wybuchem

    W artykule zostały przedstawione aktualne przepisy oraz normy dotyczące wentylacji stosowanej w miejscach, w których występują substancje niebezpieczne ze względu na ich właściwości palne. Omówiono także przepisy i normy dotyczące wentylatorów w wykonaniu przeciwwybuchowym.

  • Ocena skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych – wykorzystanie symulacji CFD

    W Polsce dominuje sposób projektowania urządzeń przeciwpożarowych na podstawie przepisów nakazowych. Jednak po zmianach w warunkach techniczno- -budowlanych nastąpiła konieczność wykazywania, że systemy wentylacji oddymiającej spełniają określone cele projektowe. Z uwagi na to powszechnie zaczęto wykorzystywać narzędzia inżynierskie do weryfikacji skuteczności projektowanej instalacji. Przykładem mogą być garaże podziemne, w których projektanci stosują wentylację strumieniową.

  • Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej

    Przestrzeń chroniona jest zabezpieczona przed napłynięciem do niej dymu i/lub gorących gazów pożarowych powstałych w wyniku rozwoju pożaru w obszarze przyległym bezpośrednio lub pośrednio. Takimi przestrzeniami są m.in.: przedsionki przeciwpożarowe ewakuacyjnych klatek schodowych oraz ewakuacyjne klatki schodowe w budynkach, w których przepisy techniczno-budowlane nakazują zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie systemów różnicowania ciśnienia SRC (ang. pressure differential systems – PDS).

  • Systemy oddymiania klatek schodowych – wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza

    Najczęściej stosowanymi systemami ochrony pionowych dróg ewakuacyjnych w budynkach średniowysokich są systemy oddymiania grawitacyjnego. Skuteczność ich działania zależy od warunków atmosferycznych. Głównym czynnikiem, co potwierdziły przeprowadzone w skali rzeczywistej badania, jest różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Wentylacja zbiorcza w budynku czterokondygnacyjnym

    W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku i utrzymuje go na poziomie zgodnym z normatywami higienicznymi dotyczącymi pomieszczeń mieszkalnych.

  • Zrównoważony rozwój po genewsku

    Genewa to szwajcarskie miasto, którego zarówno władze, jak i mieszkańcy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. To, jak radzą sobie z tym wyzwaniem, może stać się inspiracją dla władz polskich miast, a także architektów, urbanistów i inżynierów różnych specjalności. Warto niektóre z zaprezentowanych rozwiązań przenieść na rodzimy grunt.

  • Ciepło odpadowe – największe niewykorzystane źródło energii

    Istnieje tanie i bezpieczne źródło energii – ciepło odpadowe będące produktem ubocznym większości procesów przemysłowych i komercyjnych. Inteligentne wykorzystanie go może przynieść duże oszczędności.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: rozdzielacze FLX-PLO-EPP-R-P firmy Alnor Systemy Wentylacji, klimakonwektor NP marki Neoheat, prostokątne regulatory przepływu DAC-R firmy Lindab,internetową platformę zakupową firmy Mercor SA, centrale wentylacyjne SALVA firmy Harmann, wymienniki EXStream marki Recuperator firmy Alfaco, okapy do profesjonalnych kuchnifirmy Ciecholewski-Wentylacje, nowy system integracji Frapol HOME oraz kompaktowy klimatyzator ANDE Basic+ firmy ANG Klimatyzacja.

  • Egzoszkielety zmniejszające wysiłek fizyczny pracowników produkcji

    Idea egzoszkieletu nie jest nowa. W kinematografii pojawiła się dość dawno temu, jako sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości bohatera. Obecnie, dzięki nowym technologiom i materiałom, wsparcie egzoszkieletów w celu ochrony zdrowia pracowników stało się rzeczywistością.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie: W jaki sposób należy regulować w budynkach instalację różnicowania ciśnienia? - odpowiada Rafał Jankowski ekspert z firmy FläktGroup Poland Sp. z o.o.

  • Strefa studenta

    Relacja z wizyty na budowie nowej szkoły podstawowej na osiedlu Złocień w Krakowie członków Koła Naukowego „Kliwent”, które działa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Pasja to życie

    O swojej miłości do gór i pasji do pieczenia chleba opowiedział Rafał Pisarek Specjalista ds. chłodnictwa w firmie Alfaco Polska (Oddział w Krakowie).

Wydanie: maj - czerwiec 2023

Aby pobrać plik PDF archiwalnego wydania magazynu CYRKULACJE, należy podać adres e-mail. Na podany adres zostanie wysłany link, pod którym można pobrać plik.

maj - czerwiec 2023

Spis treści

  • Aktualności

    W dziale Aktualności zamieszczamy wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze:wiadomości z życia firm, marketing i promocje, publikacje, targi, konferencje, szkolenia, nagrody, wyróżnienia, certyfikaty, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.

  • Jak odnaleźć wartość w procesie fuzji

    Rozmowa z osobami zarządzającymi firmami Carel, Alfaco Polska i Klingenburg

  • Centrum logistyczne Zalando Lounge Bydgoszcz – zrównoważony rozwój – dekarbonizacja

    Postawienie na odnawialne źródła energii jest zgodne z prowadzoną przez inwestora polityką zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie układu pomp ciepła typu powietrze-powietrze /powietrze-woda uniezależniło obiekt od dostaw gazu.

  • NCPS Solaris w Krakowie – modernizacja systemu wody chłodzącej

    Na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie działa Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris. Znajduje się w nim synchrotron, czyli urządzenie, w którym przyspiesza się elektrony do prędkości bliskiej prędkości światła w próżni. Elementy generujące, przyspieszające i utrzymujące w ruchu elektrony emitują ciepło. Do jego odbioru wykorzystuje się ultraczystą wodę chłodzącą.

  • Upper One – warszawski wysokościowiec – instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne

    Wielokondygnacyjny kompleks biurowo-hotelowy Upper One, powstający w warszawskiej dzielnicy Wola, będzie kolejnym charakterystycznym punktem panoramy stolicy.

  • Głośna wentylacja mechaniczna w bloku – przyczyny i rozwiązania problemu

    Głośna wentylacja mechaniczna w bloku to uciążliwy problem zarówno dla mieszkańców, jak i zarządców nieruchomości. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, najczęściej są jednak niezwiązane z pracą samego wentylatora.

  • Obniżenie kosztów chłodzenia – free-cooling w praktyce

    Free-cooling polega na wykorzystaniu bezpłatnego chłodu zawartego w zewnętrznym powietrzu o niskiej temperaturze do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku. Wykorzystanie tego typu chłodzenia może w praktyce oznaczać duże oszczędności energii.

  • Chłodniejsze wnętrza w sześciu krokach

    Przyjęta wartość optymalnej temperatury pomieszczenia powinna wahać się między 19 a 23°C. Różnice te związane są m.in. z funkcją danych pomieszczeń – nie zawsze taka sama wartość temperatury jest pożądana przez mieszkańców we wszystkich wnętrzach.

  • Wpływ elementów zacieniających na obniżenie energochłonności instalacji HVAC – markizy zewnętrzne

    Zewnętrzne urządzenia zacieniające odbijają promienie słoneczne, co skutkuje niższym zapotrzebowaniem na moc chłodniczą budynku. W zależności od konstrukcji mogą zmniejszyć ilość energii promieniowania słonecznego wpadającego do pomieszczenia nawet o 90%.

  • Prawidłowy montaż instalacji klimatyzacyjnej – najczęściej popełniane błędy

    Aby instalacja klimatyzacji właściwie spełniała swoje zadanie, czyli w zależności od potrzeb chłodziła lub ogrzewała pomieszczenia, ważna jest jej prawidłowa instalacja. Wydaje się to oczywiste, jednak błędy montażowe wciąż się zdarzają.

  • Nowości produktowe

    W tym numerze prezentujemy: uniwersalny miernik firmy B&L International, prostokątne klapy ppoż. VD370-TC i V370-TC firmy Frapol, tłumik okrągły do niskiej zabudowy firmy Lindab, centralę wentylacyjną Komfovent Domekt do dużych domów firmy Ventia, wentylatory strumieniowe typu jet firmy Harmann oraz kompaktowe przyrządy pomiarowe firmy Testo.

  • Pytanie do eksperta

    Na pytanie - Jak prawidłowo zamontować klapę przeciwpożarową? odpowiada Karol Stokop specjalista ds. produktów Lindab ICS i wentylacji pożarowej z firmy Lindab Polska

  • Strefa studenta

    Pierwsza praca może nadać kierunek całej przyszłej karierze zawodowej. Dlatego, szukając pracodawcy w trakcie studiów inżynierskich lub po ich ukończeniu, warto wysoko postawić sobie poprzeczkę i aplikować do najlepszych firm z branży.

  • Bieganie – satysfakcja i radość

    O swojej pasji, jaką jest bieganie, opowiedział Marcin Szczepański specjalista ds. techniczno-marketingowych z firmy MERCOR SA

  • Hit sezonu – klimatyzacja 2023

    Producenci i dystrybutorzy prezentują wybrane modele klimatyzatorów

od redaktora

Chłodny klimat Władze miasta Salla, które leży w Finlandii za kołem podbiegunowym i jest jednym z najzimniejszych miejsc na ziemi, ogłosiły, że będą się ubiegać o… organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2032 roku. Decyzja wywołała olbrzymie zdziwienie, ponieważ w Salli temperatura -50°C nie jest rzadkością. Skąd więc wzięła się zaskakująca idea zorganizowania letnich igrzysk w jednym z najzimniejszych miast na ziemi? Władze na konferencji prasowej przyznały, że to „szalony pomysł, ale z poważnym przesłaniem”. W ten sposób chciały wzbudzić zainteresowanie globalnym ociepleniem i zwrócić uwagę na kwestie związane z klimatem. Branża HVAC również ma swój udział w niekorzystnych zmianach klimatycznych, ponieważ ogrzewanie i chłodzenie budynków odpowiada za 15% globalnej emisji gazów cieplarnianych. To nieco więcej niż transport. Problem dostrzegła Komisja Europejska, dlatego już jakiś czas temu wprowadziła pakiet „fit-for-55”, który ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. w celu osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. Okazuje się jednak, że tylko 2% pieniędzy, które rządy wydają na odbudowę swojej gospodarki po pandemii, zostaje przeznaczanych na działania związane z czystą energią. A przecież to transformacja energetyczna ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Nadal aktualne pozostaje stwierdzenie, że najtańszą i najbardziej ekologiczną energią jest energia, której nie zużywamy. Dlatego warto wspierać działania mające na celu wykorzystywanie energii w obiegu zamkniętym. Można w sposób bardziej usystematyzowany wykorzystywać nadwyżki energii cieplnej, czyli ciepło odpadowe z procesów przemysłowych lub chłodniczych, np. w centrach danych lub supermarketach. Kolejnym obszarem, w którym trzeba szukać oszczędności, są systemy techniczne budynków, w tym instalacje HVAC. Tu rozwiązaniem jest stosowanie nowych energooszczędnych urządzeń oraz wdrażanie systemów zarządzania budynkami. Ukierunkowane i przemyślane działania na rzecz rozsądnego wykorzystania energii są szansą na to, że dekarbonizacja nie będzie przeprowadzana kosztem konsumentów. Elżbieta Socha Redaktor prowadzący

Powrót do archiwum